
"Gdzie mu będzie lepiej niż w domu?" – pyta babcia. "W przedszkolu nauczy się życia w grupie" – przekonują znajomi.
- Nie ma jednej doskonałej recepty, uniwersalnej dla wszystkich dzieci – twierdzi psycholog Małgorzata Gąsecka z warszawskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej. – Najpierw trzeba dokładnie przyjrzeć się własnemu dziecku, zaobserwować jego zachowania w różnych sytuacjach, poznać potrzeby psychiczne. Tylko po takim rozpoznaniu można dokonać prawidłowego wyboru.
W Polsce można zapisać do przedszkola malucha, który ma trzy lata (w przedszkolach prywatnych ta granica nieco przesuwa się w dół i przyjmowane są nawet dzieci dwuletnie). Wielu psychologów jest jednak zdania, że najlepiej posłać do przedszkola dopiero czterolatka. Pamiętać należy jednak o indywidualnych predyspozycjach i możliwościach rozwojowych dziecka.
Kiedy zamiast przedszkola wybrać babcię lub nianię?
Na pewno warto pozostawić pod opieką w domu wyjątkowo chorowitego dziecka (i tak do przedszkola nie będzie chodził z powodu bardzo częstych infekcji). Należy się także zastanowić nad zaangażowaniem babci lub opiekunki, jeśli dziecko, jak wynika z naszej obserwacji, jest bardzo mało samodzielne, niedojrzałe do kontaktów z grupą rówieśniczą, wyjątkowo nieśmiałe lub płaczliwe. W takiej sytuacji lepiej jeszcze przez rok pozostawić malca w domu.
- Zalety babci... Na pewno kocha naszą pociechę nad życie. Da jej poczucie bezpieczeństwa, obdarzy zaufaniem, przyrządzi najbardziej wyszukane potrawy i zawsze znajdzie dla niej czas. Pamiętaj jednak, że nie zawsze zaspokoi potrzebę ruchu dziecka, nie zawsze sprosta wymaganiom sprawnościowym i może nam malca rozpieścić.
- ...i niani Jeśli będzie młoda, uśmiechnięta i pomysłowa, na pewno zyska przychylność naszego dziecka. Wówczas też łatwiej niż babcia sprosta wymaganiom fizycznym malca – położy się z nim na dywanie, pobiega na spacerze. Pamiętaj jednak, że przed zatrudnieniem niani musisz dokładnie sprawdzić jej referencje i umiejętności. Najlepiej wybieraj osoby polecone przez bliskich lub znajomych.
Kiedy wybrać przedszkole?
– Dla pięciolatków, nawet tych mniej śmiałych i gorzej zorganizowanych, zdecydowanie polecałabym przedszkole – mówi psycholog Gąsecka. – Przygotowuje ono do życia w społeczeństwie, rozwija emocjonalnie i manualnie oraz zapewnia dziecku lepszy start w zerówce i szkole.
Większość placówek przedszkolnych zatrudnia w tej chwili wykwalifikowany personel. Zniknęły już bezpowrotnie tzw. przechowalnie, w których dzieci tylko jadły, spały i były zdane same na siebie. W każdej placówce obowiązuje program wychowawczy i edukacyjny, który jest skrupulatnie realizowany. Dzieci rysują, malują i wykonują prace plastyczne różnymi technikami. Poznają rozkład dnia i zawody swoich rodziców, uczą się, jakie są pory roku i co dzieje się w otaczającym je świecie. Ogromne znaczenie ma nauka funkcjonowania w grupie – dzieci wykonują wspólne zadania i razem bawią się w zabawy tematyczne. Przygotowują przedstawienia i robią wystawy swoich prac. Tutaj uczą się samodzielnego jedzenia, ubierania i sprzątania zabawek. Tutaj też powoli przygotowują się do zajęć szkolnych, poznając literki, cyferki i godziny.
Zobacz też: To nie jest dobre przedszkole tylko przechowalnia – 5 rzeczy, które powinny cię niepokoić

Kiedy należy złożyć wniosek i jaka jest szansa na przyjęcie dziecka? Są takie przedszkola (zwłaszcza publiczne), do których jest więcej chętnych niż miejsc (jeśli tak, zapytaj, jakie dzieci dostają się w pierwszej kolejności). Gdy boisz się, że dziecko nie zostanie przyjęte, może warto zabezpieczyć się i zapisać je dodatkowo do innego przedszkola? Jakie są miesięczne koszty i czy jest jakieś wpisowe? Dowiedz się również, ile kosztuje wyżywienie dziecka i co się na nie składa. Jeśli masz zamiar posłać dziecko do prywatnej placówki, zapytaj o wpisowe i koszty dodatkowe (bywa, że w tego typu przedszkolach trzeba płacić także za miesiące wakacyjne – czasem nawet za te, w których przedszkole jest zamknięte). Dopiero robiąc taki szczegółowy wywiad, jesteś w stanie obliczyć miesięczny koszt posłania dziecka do przedszkola. Jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole? I jakie są ich koszty. Może się bowiem okazać, że cena państwowej placówki z opłaceniem dodatkowych zajęć jest niewiele niższa od tej prywatnej, w której za dodatkowe zajęcia płaci się mniej albo w ogóle. Czy są organizowane dodatkowe atrakcje dla dzieci? Zapytaj, czy np. są organizowane teatrzyki , pikniki i wycieczki do jakichś ciekawych miejsc (np. do piekarni, żeby poznać sztukę wyrabiania chleba czy na lotnisko, by z bliska obejrzeć samoloty). Dzięki nim dziecko wszechstronnie się rozwija i ma szansę lepiej poznać świat. Czy dzieci muszą koniecznie leżakować? To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko nie śpi już w dzień. Dobrze, by nie było zmuszane do leżakowania. Najlepiej, by smyk, który nie ma ochoty na poobiednią drzemkę, miał możliwość cichej zabawy. Jak liczne są grupy w przedszkolu? Maksymalna liczba w grupie zapisana jest w statucie przedszkola i nie może zostać przekroczona. Dobrze, gdy grupy nie liczą więcej niż 20 dzieci – w...

Decyzja o tym, do jakiego przedszkola poślemy dziecko, jest bardzo ważna, a jej skutki będą długofalowe. Maluch spędzi w danej placówce prawdopodobnie kolejnych kilka lat. Jednym z dylematów, jakie mają młodzi rodzice, jest to, czy szukać dla dziecka miejsca w przedszkolu publicznym czy jednak wybrać niepubliczne. Co różni obie te formy opieki nad małymi dziećmi? Finansowanie przedszkoli Zależnie od tego, czy jest to placówka publiczna czy niepubliczna, kto inny ją prowadzi. W przypadku przedszkoli publicznych zwykle są to gminy, natomiast przedszkola niepubliczne mogą być prowadzone przez wiele podmiotów , np. fundacje, firmy, stowarzyszenia, organizacje religijne lub po prostu osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zobacz też: Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu? Koszty ponoszone przez rodzica W placówkach publicznych gmina przeznacza fundusze na realizowanie podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie, zazwyczaj między 8 a 13. Dzięki temu dzieci mogą przebywać w nich w tych godzinach bezpłatnie. Przedszkola niepubliczne nie mają takiego finansowania od gminy czy innego podmiotu, więc są płatne. Miesięczne czesne różni się w zależności od konkretnej placówki i lokalizacji. Może wynosić od kilkuset złotych do nawet 2000 tysięcy złotych. Liczebność grup Przedszkola niepubliczne zwykle są o wiele mniejszymi placówkami niż państwowe, dlatego też liczba dzieci, jaka może się w nich pomieścić, jest zdecydowanie mniejsza. Wielu rodziców właśnie z tego powodu decyduje się na placówkę niepubliczną, zwłaszcza jeśli maluch jest wyjątkowo wrażliwy na hałas i inne bodźce zewnętrzne. Zobacz też: Czym jest domowe przedszkole i jak można je założyć? Rejonizacja Jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola państwowego, większą szansę na dostanie się mamy w przedszkolu znajdującym się w naszym rejonie niż w jakimkolwiek...

Domowe przedszkole to alternatywa dla rodziców, którzy nie mają szans na posłanie dziecka do przedszkola publicznego, a prywatna placówka jest dla nich zbyt droga. Przedszkola prowadzone w domu czy mieszkaniu są zwykle bardzo kameralne, z oczywistych względów nie mogą przyjąć zbyt dużej liczby dzieci. I choć nie mają przestronnych sal i własnego placu zabaw, cieszą się coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć o domowych przedszkolach? Czym wyróżnia się domowe przedszkole na tle innych form opieki nad małymi dziećmi? Z racji tego, że jest ono zazwyczaj niewielkie, panuje w nim rodzinna atmosfera, a wychowawca może mieć indywidualne podejście do każdego maluszka. Aby takie przedszkole mogło funkcjonować, potrzeba minimum trojga dzieci . To idealna forma opieki nad dziećmi dla rodziców, których nie stać na opłacenie niani czy przedszkola prywatnego, a placówka publiczna przeraża ich swoją wielkością i liczbą podopiecznych. Zobacz też: Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu? Jak założyć przedszkole w domu? Jeśli ty sama chciałabyś prowadzić takie przedszkole, przeczytaj, jakich formalności musisz dopełnić, by było to możliwe. Najpierw musisz stworzyć projekt swojej działalności i opracować statut punktu przedszkolnego . Następnie musisz otrzymać zgodę gminy na prowadzenie placówki. Gdy już będziesz ją miała, dokonaj wpisu do ewidencji gminy. Określ też przewidywana liczbę wychowanków. Wymagane zgody Musisz zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń. Zanim otworzysz domowe przedszkole, potrzebujesz uzyskać przychylną opinię Państwowego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Instytucje te sprawdzą, czy w twojej placówce przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny i czy dzieciom nic tu nie będzie zagrażać. Zobacz też: Kapcie do przedszkola: wygodne i ładne! Inne obostrzenia Aby móc...