pierwsze dni w przedszkolu
AdobeStock
Edukacja

Pierwsze dni w przedszkolu: dziecko płacze i boi się? Nie popełniaj tych błędów!

Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu mogą upłynąć pod znakiem płaczu dziecka i niechęci wobec nowego miejsca. To zwykle przejściowe smutki. Trwają krócej lub dłużej, ale z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.
dr hab. Aleksandra Jasielska
Konsultacja merytoryczna

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej edukacji powinno poprzedzić solidne przygotowanie i ustalenie odpowiedniej strategii na pierwsze tygodnie. Dni adaptacyjne w przedszkolu, które już zapewne macie za sobą, to bardzo ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem. Jeśli jednak poprzestaniecie tylko na nich, szybko może okazać się, że to jednak za mało. Bo pójście do przedszkola to duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka. Oto rady dla rodziców na pierwsze dni dziecka w przedszkolu, przygotowane wspólnie z ekspertami – psychologiem i nauczycielem przedszkolnym.

Wcześniejsze doświadczenia dziecka są ważne

Nawet dziecko, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, może mieć w pierwszych tygodniach trudność z zostawaniem w przedszkolu. Może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Może udzielić mu się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Pierwsze dni są jednak najtrudniejsze dla tych dzieci, które nie są przygotowane do rozłąki, do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana i tu mogą pojawić się kłopoty z adaptacją przedszkolną.

Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem!

Staraj się dużo z dzieckiem rozmawiać. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola. Opowiadaj o tańcach w kółeczku, rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj swoją przedszkolną edukację (pomiń przykre momenty), pokaż zdjęcia z tego czasu. Pamiętaj, by nigdy nie straszyć dziecka przedszkolem. Nawet w żartach! Ugryź się w język, zanim wypowiesz kwestię w stylu: musisz ładnie zjadać obiadek, bo pani w przedszkolu na pewno nie będzie zachwycona resztkami na talerzu. Kieruj się wyczuciem. 

Uwaga! Jeśli zauważysz, że dziecko ma dość twoich opowieści, zmień temat. Nadmierne zachwalanie może także przynieść odwrotny efekt.

Dbaj o odpowiednią dawkę snu

Postaraj się, aby dziecko szło do przedszkola wyspane (sprawdź: ile snu potrzebuje dziecko). Wypoczęty maluch ma lepszy humor, jest więc większa szansa, że rozstanie przebiegnie bez komplikacji. Nie zapomnij o zarezerwowaniu czasu na zjedzenie śniadania w domu. Przez pierwsze dni przedszkolaki są tak pochłonięte przeżywaniem tego, co dzieje się wokół nich, że mogą mieć słabszy apetyt. Zwłaszcza podczas pierwszych dni i tygodni tak planuj poranki, aby nie poganiać dziecka. Staraj się raczej tworzyć atmosferę święta. Ciesz się tym, że maluch wkracza w nowy etap życia. Jeżeli to możliwe, odprowadzajcie go do przedszkola wspólnie z tatą.

Wspólnie przygotujcie wyprawkę do przedszkola

Każdy znajomy przedmiot w obcym miejscu powoduje, że dziecko czuje się pewniej. Zabierz dziecko do sklepu, gdy będziesz kupować wyprawkę do przedszkola. Pozwól mu wybrać przedszkolne kapcie, kredki, farby, piżamkę (jeśli przedszkole jej wymaga). To spowoduje, że dziecko będzie rozpoznawać należące do niego rzeczy. Oznaczcie lub podpiszcie wszystkie rzeczy razem (zobacz: różne patenty do oznaczania wyprawki). Dowiedz się, czy dziecko może zabierać do przedszkola ulubioną maskotkę. Gdy nie ma w pobliżu rodziców, ze smutkami pomoże uporać się pluszowy przyjaciel.

Nie bój się rozstania

W szatni pokaż dziecku, która szafka do niego należy. Po uściskach i całusach przypomnij, kiedy i kto po niego przyjdzie. Dostosuj język do możliwości rozumienia małego dziecka, powiedz, przyjdę po ciebie po zupce przed spaniem – i koniecznie dotrzymaj słowa.

Mimo pandemii rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przedszkola. Taka informacja znalazła się w zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego. Zapisano w nich, że osoby odprowadzające dziecko mogą wejść z nim do przestrzeni wspólnej. Dziecku może towarzyszyć jeden rodzic. Należy ponadto zachować odległość 1,5 m od innych osób, korzystać z maseczki i płynu do dezynfekcji rąk.

Odbieraj dziecko wcześniej

Na początku cztery, pięć godzin pobytu wystarczy. Jeśli nie możesz odebrać dziecka w tym czasie, poproś o pomoc babcię lub opiekunkę. Możesz przygotować nagrodę dla malucha za udany debiut, jakiś drobiazg albo wyjście na lody. Jeśli zdecydujesz się podczas pierwszych dni zostawać z dzieckiem w sali, zachowuj się dyskretnie, aby nie przeszkadzać w zajęciach. Twoja obecność może trochę utrudniać integrację z grupą. Gdy wychodzić, zawsze uprzedź dziecko o swoim wyjściu. Nagłe zniknięcie mamy byłoby dla niego bardzo trudnym przeżyciem. Przygotuj się, że dziecko może płakać w przedszkolu. Najlepiej wcześniej przygotować się na to, co w takich momentach robić.

Zobacz też: Dziecko płacze w przedszkolu. Co robić? [ROZMOWA Z PSYCHOLOGIEM]

Nie okazuj strachu i niepewności

Spróbuj ukryć swoje uczucia, bo łatwo mogą udzielić się maluchowi (skoro mama smuci się, że tu zostaję, to pewnie nie jest to dla mnie dobre miejsce). A przecież wcale tak nie jest. Jeśli zbiera ci się na łzy, popłacz w łazience, gdy maluch cię nie widzi.

Dobre przygotowanie do przedszkola ułatwia dziecku spędzanie w tym miejscu pierwszych dni. Jak powinno wyglądać? Na najczęstsze pytania rodziców odpowiada: Joanna Kęska, nauczycielka wychowania przedszkolnego z Przedszkola nr 207 w Warszawie.

Jakie umiejętności ułatwią dziecku debiut w przedszkolu?

W przedszkolnej grupie dobrze poradzą sobie dzieci, które są pewne swoich umiejętności:

  • sygnalizują swoje potrzeby,
  • korzystają z toalety,
  • używają chusteczki do nosa,
  • potrafią założyć kapcie,
  • samodzielnie jedzą.

W przedszkolu procentują też wcześniejsze kontakty z rówieśnikami, ale także umiejętność słuchania bajek oraz tego, co mówią dorośli.

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice na początku przedszkolnej kariery dziecka?

Zdarza się, że rodzice często popełniają podstawowe błędy:

  • nie dotrzymują obietnicy danej dziecku, np. zapowiadają, że przyjdą po obiedzie, i maluch czeka;
  • wypowiadają przy maluchu swoje obawy związane z jego pójściem do przedszkola;
  • krytykują nauczycielki – trudno, żeby dziecko dobrze czuło się pod opieką pani, o której w domu słyszy niepochlebne opinie (zobacz, jak zachęcić dziecko do przedszkola).
W pierwszych dniach dziecku szczególnie nie służy wahanie rodzica przy rozstaniu, uleganie presji malucha, które skutkuje rezygnacją z pozostawienia go w przedszkolu.

Jak można pomóc dziecku, które trudniej się aklimatyzuje?

Najlepiej skrócić czas pobytu i potem stopniowo go wydłużać. Można też nagradzać najmniejsze nawet postępy w adaptacji, chwalić. Warto utrzymywać też bliski kontakt z nauczycielem, informować go, że np. dziecko źle sypia w nocy, odkąd chodzi do przedszkola, ale też opowiadać o jego upodobaniach. To wszystko pozwoli osobom, które się zajmują twoim przedszkolakiem, lepiej zrozumieć jego potrzeby.

Zobacz też:

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

dziecko w przedszkolu
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Czy twoje dziecko może już iść do przedszkola? [QUIZ]
Aktualności
Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów, czy uważają, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

W tym odcinku sondy mamotoja.pl. poruszyłyśmy temat zapisania dziecko do żłobka lub przedszkola. Przewrotnie zadałyśmy pytanie, czy jest to łatwe chociaż dobrze wiemy, że to bardzo trudne zadanie, a zdobycie miejsca w żłobku graniczy wręcz z cudem. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, na ponad 1 milion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w żłobkach. Są takie regiony kraju, gdzie na jedno miejsce w żłobku czeka 18 maluszków. Nieco lepiej jest z przedszkolami, ale tu też o miejsce w placówce bliskiej domu trzeba powalczyć. "Zapisałam córeczkę do żłobka po jej urodzeniu, była 480. w kolejce" "Miejsce w żłobku jest w zasadzie niemożliwe do zdobycia " – mówi młoda mama. Jak podkreśla, w rekrutacji do państwowych żłobków ma na tyle mało punktów i zajmuje tak dalekie miejsca na liście, że jest bez szans. " Jesteśmy obecnie 120. na liście oczekujących " – informuje inna młoda mama. Zapisała córeczkę do żłobka w tydzień po jej urodzeniu, była wtedy 480. na liście. "Wiem, że mam pięć przedszkoli, natomiast żłobek znalazłam na razie jeden . Zostałam poinformowano, że powinnam zapisać się do listy kolejkowej. Więc trochę jestem przerażona" – opowiada mama dopiero co urodzonego dziecka. Rzadko kogo stać na to, aby zapisać dziecko do prywatnego żłobka . "Jest kilka placówek prywatnych, ale jest to bardzo wysoki koszt, to jest około 2-2,5 tysiąca złotych miesięcznie " – mówi młoda mama. To by oznaczało – dodaje – że pracowałabym po to, aby opłacić żłobek lub opiekunkę, bo praktycznie niewiele pieniędzy by już zostało. Z przedszkolami lepiej, ale to też zależy od dzielnicy miasta "Udało się nam zapisać do przedszkola , do którego chcieliśmy, ale tam było wyjątkowo bardzo dużo miejsc " – mówi mama dwójki dzieci. "Z przedszkolami też jest...

wyprawka dla przedszkolaka modna i wygodna to się nie wyklucza.jpg
Materiały prasowe/ kolaż MTJ
Psychotesty i quizy
Co dziecko musi mieć do przedszkola, a co jest zbędne? Sprawdź, czy na pewno wiesz! [TEST DLA MAM]
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz