Reklama

Gdy przychodzą wolne dni, a na dworze plucha, rodzice zastanawiają się, jaką ciekawą edukacyjną zabawę wymyślić. Świetnym pomysłem są doświadczenia i eksperymenty, które można samemu wykonać w domu. Spokojnie, nie musisz od razu biec do sklepu po zestaw małego chemika: można eksperymentować z tym, co znajdziecie w szafkach. Z pewnością twoje dziecko zaciekawi hodowanie kryształów soli. Jest to bardzo proste i efektowne doświadczenie, a twój maluch poczuje się jak prawdziwy naukowiec!

Reklama

Krystalizacja soli: instrukcja

Do przeprowadzanie eksperymentu z krystalizacji soli potrzebne będą:

  • słoik,
  • woda,
  • sól,
  • krótki patyczek lub ołówek,
  • kosmata włóczka,
  • barwnik (opcjonalnie).
Krystalizacja soli krok 1
mamotoja.pl

1. Podgrzej wodę i przelej ją do słoika. Następnie wsypuj stopniowo sól, mieszając do czasu uzyskania nasyconego roztworu. Osiągniesz to, gdy sól nie będzie chciała się już rozpuszczać. Na tym etapie możesz dodać do roztworu barwnik.
2. Roztwór wlej do słoika do 3/4 jego wysokości.

Krystalizacja soli krok 2
mamotoja.pl

3. Na patyczek nawiń włóczkę (im bardziej kosmata, tym lepiej). Powinna być na tyle długa, by po ułożeniu patyczka na krawędzi dotykała dna.

Krystalizacja soli krok 3
mamotoja.pl

4. Odstaw słoik w ustronne miejsce. Nie powinno być tam zbyt zimno, bo woda nie będzie parowała, ani zbyt ciepło i słonecznie, bo zacznie parować zbyt szybko.

Krystalizacja soli krok 4
mamotoja.pl

Wszystkie zdjęcia są autorstwa mamotoja.pl

To eksperyment dla cierpliwych: na efekty trzeba będzie trochę poczekać, ale naprawdę warto. Aby zaciekawić dziecko jeszcze bardziej, warto prowadzić obserwacje i notować zachodzące zmiany. Róbcie rysunki, zdjęcia lub opisujcie, co się zmieniło w waszym domowym laboratorium!

Dlaczego tworzą się kryształy soli?

Efekt jest rewelacyjny, ale warto także umieć wytłumaczyć dociekliwemu przedszkolakowi, co się stało. Do naszego eksperymentu stworzyliśmy roztwór nasycony, czyli w wodzie nie mogło się już rozpuścić więcej soli. W chwili, gdy woda odparowuje, soli robi się zbyt dużo na mniejszą ilość wody, dlatego dochodzi do jej krystalizacji na sznurku i krawędziach naczynia. Wielkość kryształów soli zależy od tempa ich powstawania, czyli odparowywania wody. Im dłużej będzie przebiegał proces, tym kryształy soli będą większe.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama