przedszkole, dzieci, przedszkolaki
fotolia
Edukacja

Sprawdź kryteria naboru dzieci do przedszkoli 2014/2015

Ubiegasz się o miejsce dla swojego dziecka w przedszkolu? Sprawdź, jakie masz szanse na przyjęcie.

W kryteriach rekrutacji do przedszkoli (w tym oddziałów przedszkolnych) na rok 2014/2015 znajdziemy takie, które ustalono odgórnie ( zawarte w ustawie o systemie oświaty), czyli tzw. kryteria ustawowe oraz takie, które określa dyrekcja przedszkola przy konsultacji z prezydentem miasta tzw.  kryteria samorządowe. Bez względu na rodzaj kryteriów, każde z nich ma przypisaną liczbę punktów. Jeśli twoje dziecko spełnia kryteria o dużej ilości punktów, ma większą szansę na przyjęcie do przedszkola.

Sprawdź, za co przyznawane są punkty podczas rekrutacji do przedszkoli.

Aż 7 kryteriów ustawowych zawiera jednakową, najwyższą ilość punktów, czyli 128. Otrzymasz je, jeśli spełniacie, któreś z następujących kryteriów ustawowych rekrutacji do przedszkoli:

  • jeśli jesteście rodziną wielodzietną (3 dzieci i więcej),
  • jeśli twoje dziecko jest niepełnosprawne,
  • jeśli któryś z rodziców lub oboje rodziców dziecka są niepełnosprawni,
  • jeśli rodzeństwo dziecka starającego się o przyjęcie do przedszkola jest niepełnosprawne,
  • jeśli samotnie wychowujesz dziecko,
  • dziecko jest objęte pieczą zastępczą.

Kryteria samorządowe m.st. Warszawy:

  • Najwięcej, bo aż 64 punkty uzyskasz, jeśli jesteś rodzicem pięciolatka (ur. w 2009 r.) lub sześciolatka (ur. w II połowie 2008 r.) i ubiegacie się o przyjęcie do przedszkola położonego w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka.
  • W przypadku, gdy u twojego dziecka stwierdzono alergię pokarmową o szerokim zakresie eliminowanych produktów (bez uwzględniania nietolerancji samej laktozy) i ubiegasz się o miejsce dla niego w tzw. przedszkolu dietowym specjalizującym się w żywieniu dzieci z alergiami – uzyskasz 32.
  • Tyle samo punktów otrzyma dziecko z placówki opiekuńczo-wychowawczej lub z rodziny objętej nadzorem kuratorskim oraz wsparciem asystenta rodziny (wyłączając przedszkola dietowe).
  • 16 punktów należy się rodzicom dziecka (opiekunom), którzy:
    a) oboje pracują (na podstawie umowy cywilnoprawnej),
    b) prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą, 
    c) uczą się w trybie dziennym.
  • Jeśli masz już jedno dziecko w przedszkolu, do którego kandydatem jest jego rodzeństwo dostaniesz 8 punktów.
  • 4 punkty przyznawane są dziecku, którego rodzice mieszkają w Warszawie i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym tegoż miasta.

Do wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola należy dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełniane przez nas kryteria.

Zobacz też: Harmonogram rekrutacji do warszawskich przedszkoli 2014/2015

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Edukacja
Zmiany w kryteriach naboru dzieci do przedszkoli 2015/2016
Ubiegasz się o miejsce dla swojego dziecka w przedszkolu? Sprawdź, jakie kryteria zmieniono w tym roku i czy masz szanse na przyjęcie dziecka do przedszkola.

5 stycznia br. Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych branych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Za każde z kryteriów osoba ubiegająca się o przyjęcie do przedszkola dostaje określoną liczbę punktów. Jeśli twoje dziecko spełnia kryteria o dużej ilości punktów, ma większą szansę na przyjęcie dziecka do przedszkola . Pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli bez zmian Na tym etapie brane będą pod uwagę kryteria określone w ustawie o systemie oświaty, tj.: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność dziecka starającego się o przyjęcie do przedszkola lub jego rodziców (jednego lub obojga), a także rodzeństwa; samotne wychowywanie dziecka; objęcie kandydata pieczą zastępczą. Zmiany w kryteriach naboru dzieci do przedszkoli 2015/2016 Kryterium dochodu na osobę w rodzinie dziecka jest nowym kryterium wprowadzonym przez Radę m.st. Warszawy. Będzie ono najmniej punktowanym kryterium . Istotnym będzie, gdy kilkoro kandydatów ubiegających się o przyjęcie do przedszkola uzyska taką samą liczbę punktów za pozostałe kryteria. Spełnianie kryterium dochodu potwierdzane będzie oświadczeniem rodzica dziecka.  Rodzice, którzy nie zechcą z niego skorzystać, nie muszą składać oświadczenia o wysokości dochodu na osobę w rodzinie.   Kryteria samorządowe m.st. Warszawy   Najwięcej, bo aż 130 pkt uzyskasz, jeśli jesteś rodzicem pięciolatka (objętego obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym) oraz dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym, które stara się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości max. 3 km od miejsca zamieszkania Kandydat pochodzący z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny otrzyma 64 pkt; Jeśli oboje pracujecie...

rekrutacja do przedszkola
Fotolia
Edukacja
Rekrutacja do przedszkola w 2023 roku [terminy, kryteria, rekrutacja uzupełniająca]
Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom. Dla 6-latków przedszkole (zerówka) jest obowiązkowe. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola. Sprawdź harmonogram rekrutacji do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w 2023 roku.

Miejsce w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko korzystało z przedszkolnej edukacji. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do placówki przedszkolnej pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku sześciu lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej). Spis treści: Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Zapisy (rekrutacja) do przedszkola w 2023 roku Kryteria przyjęcia do przedszkola Wniosek o przyjęcie do przedszkola Szczepienia obowiązkowe a rekrutacja do przedszkola Wyniki rekrutacji do przedszkola Gdy dziecko nie dostało się do przedszkola Czy można zapisać dziecko do przedszkola po rekrutacji Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina –  najczęściej jest to początek marca . Dlatego w lutym warto odwiedzić stronę internetową wybranej placówki, by sprawdzić obowiązujące terminy. Dokładnych informacji szukaj też na stronie urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji. Jak wyglądają zapisy (rekrutacja) do przedszkola w 2023 roku? Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jak zapisać dziecko do przedszkola, jeśli jeszcze do niego nie uczęszczało? Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. Polega ona na złożeniu podania o przyjęcie dziecka do przedszkola (online lub bezpośrednio w przedszkolu –...

Rekrutacja do żłobka
Adobe Stock
Wychowanie
Rekrutacja do żłobka 2022/2023 – zasady. Kiedy złożyć wniosek?
Rekrutacja do żłobka trwa cały rok, ale najwięcej wniosków składanych jest od kwietnia do czerwca. Można otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji m.in. za pochodzenie z rodziny wielodzietnej. Premiowane są także zaszczepione maluchy. Gminy i konkretne placówki określają zasady i terminy rekrutacji do wybranego żłobka. Opisujemy szczegóły naboru dzieci.

Rekrutacja do żłobka nie ma jednej ogólnopolskiej zasady. Warunki przyjmowania dziecka są ustalane w zależności od placówki i można znaleźć je na stronie internetowej danego żłobka, urzędu miasta, gminy lub bezpośrednio w placówce. Najgorętszy czas składania przez rodziców wniosków o przyjęcie dziecka do żłobka to zwykle koniec kwietnia, maj i czerwiec. Ale o miejsce w placówce można starać się przez cały rok, jeśli dziecko spełnia podstawowe kryteria wiekowe. Do publicznego żłobka może uczęszczać dziecko mające: co najmniej 20 tygodni, nie więcej niż 3 lata. Warto wiedzieć, że nie w każdym żłobku znajdują się oddziały dla niemowląt. Trzeba to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać dziecko. W wyjątkowych sytuacjach, np. z powodu braku miejsca w przedszkolu, żłobek może przyjąć również dziecko powyżej 3. roku życia.  Rekrutacja do żłobka – szczegóły: Zapisy do żłobka – terminy Jak zapisać dziecko do żłobka? Jak złożyć wniosek do żłobka? Dokumenty potrzebne do rekrutacji do żłobka Zasady rekrutacji do żłobka – dodatkowe punkty Rekrutacja do żłobka a opłaty Rekrutacja do żłobka prywatnego Zapisy do żłobka: terminy Aby dziecko zostało przyjęte do żłobka, musi wziąć udział w rekrutacji do placówki. Każdy rodzic może znaleźć listę aktualnych placówek w rejestrze żłobków na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub w Biuletynie Informacji Publicznej swojego urzędu gminy albo miasta. Każde miasto w Polsce określa swoje kryteria przyjęć do żłobków, ale co do zasady odbywa się ona w okresie wiosennym, od kwietnia do czerwca i dotyczy miejsc, które będą wolne od września . Jeśli w żłobku będzie zwalniało się miejsce po wrześniu, istnieje możliwość przyjęcia innego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak