Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę alergia jedzenie
Fotolia
Zdrowie

10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę

Coraz więcej dzieci ma alergię. U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, ponieważ ich układ pokarmowy jest nie w pełni dojrzały. Jakie produkty najczęściej powodują alergię? Na co trzeba uważać?

Niemowlęta najczęściej mają alergię pokarmową. Przez nieszczelną błonę śluzową przewodu pokarmowego przenikają uczulające białka. Ponieważ białko znajduje się właściwie w każdym produkcie, dlatego niemal każdy produkt może uczulać. Zdarzają się więc dzieci uczulone na ziemniaki, jabłka czy marchewkę. Jednak to rzadkość. Jakie produkty najczęściej powodują alergię u niemowlęcia i małego dziecka?

Co uczula dziecko:

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

Białko mleka krowiego

Białko mleka krowiego to najczęstszy alergen u niemowląt. Uczulone dziecko nie może pić nie tylko mleka krowiego, lecz także mleka modyfikowanego, które na nim bazuje. W jego diecie nie może być też innych produktów mlecznych, takich jak:

  • jogurty,
  • kefiry,
  • twarożki,
  • sery żółte,
  • masło.

 

Jajka (uczula zwłaszcza białko jajka)

Dziecko uczulone na jajka nie może jeść nie tylko jajek, ale też produktów, które zawierają jajka. W jego diecie nie powinny się w związku z tym znajdować takie produkty, jak: 

  • makarony,
  • ciasta,
  • bezy.

W sklepach dostępne są specjalne makarony bezglutenowe (np. jaglane bez jajek), wówczas są one bezpieczne dla małych alergików.

Ryby i owoce morza

Są dzieci, które reagują wysypką nawet na sam zapach ryb. Jeśli dziecko ma skłonności do alergii, nie podawaj mu ryb już po skończeniu 6 miesięcy. Poczekaj, aż skończy rok i dopiero wtedy podaj malutki kawałek ugotowanej ryby.

Białko soi

Niemowlęciu nie podawaj mleka sojowego (chyba że zaleci je pediatra). Dzieci uczulone na białko mleka krowiego często uczulają się też na soję. Uczulać też mogą inne produkty sojowe, np:

  • jogurty,
  • sery,
  • wędliny sojowe.

Zboża zawierające gluten

Gluten znajduje się w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Szczególnie często uczula pszenica, która zawiera dużo tego rodzaju białka, oraz żyto. Gluten może także znajdować się w owsie. Choć samo to zboże nie zawiera glutenu, może być nim zanieczyszczone poprzez kontakt z innymi zbożami w trakcie zbiorów, przechowywania czy produkcji przetworów zbożowych. Jeśli owies na żadnym etapie nie ma styczności ze zbożami glutenowymi, wówczas jest oznaczany jako bezglutenowy. 

Owoce południowe i truskawki

Najczęściej uczulają owoce południowe i egzotyczne jak pomarańcze, mandarynki, cytryny, kiwi, melony. Z polskich owoców alergizują często:

  • truskawki,
  • poziomki,
  • maliny.

Uczulające owoce zacznij podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy rok.
 

Warzywa

Warzywa stosunkowo rzadko powodują alergię. Najczęściej uczulające warzywa to: 

  • seler,
  • pomidor,
  • papryka.

Jeśli zauważysz u niemowlaka, że po zjedzeniu np. pomidora, na jego buzi pojawia się czerwona wysypka, postaraj się odczekać jakiś czas. Zwykle roczne dzieci nie mają już problemu z alergiami na warzywa. 

Mięso

Z produktów mięsnych najczęściej uczula: 

  • cielęcina,
  • wołowina (jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego),
  • kurczak (jeśli dziecko jest uczulone na jajka).

Jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, nie podawaj mu w pierwszym roku życia wołowiny i cielęciny. Jeśli ma alergię na jajka — nie podawaj mu w pierwszym roku życia mięsa kurczaka.

Słodycze

Najczęściej uczula:

  • kakao,
  • czekolada,
  • miód (ze względu na obecność w nim pyłków różnych roślin – szczególnie dużo jest ich w miodzie spadziowym.

Kakao możesz wprowadzić do diety dziecka, gdy skończy 10 miesięcy. Jeśli ma skłonność do alergii — ostrożnie podaj kakao w 2. roku życia.

 Orzechy

Niemowlęciu nie podawaj orzechów. Jeśli dziecko jest uczulone, lepiej nie wprowadzać do jego diety orzechów przed skończeniem 3 lat. Szczególnie mocno uczulają orzeszki ziemne (zdarzają się wręcz reakcje wstrząsowe).

Uwaga: Układ pokarmowy dojrzewa i dlatego w 2.–3. roku życia u wielu dzieci objawy uczulenia na pokarmy znikają. U niektórych jednak będą się one utrzymywać nawet przez całe życie. Zdarza się też często, że alergia pokarmowa pojawia się dopiero w wieku dorosłym.

Czy alergeny przenikają do mleka mamy i czy kobieta karmiąca powinna je spożywać?

Zastanawiasz się, co z niemowlakiem, które jest jeszcze karmione piersią? Czy może mieć ono kontakt z alergenami i czy jest to dla niego bezpieczne? Otóż tak, w mleku mamy mogą znajdować się białka, które powszechnie uznawane są za alergeny. I jeśli tak jest, to bardzo dobrze. Matka karmiąca nie powinna unikać spożywania alergenów w obawie o to, że takie działanie wywoła alergię u niemowlęcia. To właśnie kompletny brak styczności z alergenami we wczesnym niemowlęctwie może zwiększyć ryzyko wystąpienia u dziecka alergii. 

 

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 

Zobacz też:

dieta eliminacyjna matki karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta eliminacyjna matki karmiącej: co można jeść zamiast nabiału, jajek i glutenu?
Dieta eliminacyjna bywa koniecznością, jeśli dziecko karmiącej mamy reaguje uczuleniem na mleko. Zastanawiasz się pewnie, co jeść, by nie pogłębić alergii u dziecka. Na szczęście nabiał, jajka czy gluten możesz łatwo zastąpić innymi produktami.

Dieta eliminacyjna w czasie karmienia piersią jest konieczna tylko wtedy, kiedy dziecko ma objawy alergii pokarmowej . Jeśli na to, co zjesz, dziecko reaguje wysypką, ma nasiloną kolkę, wzdęcia, wodniste stolce, podziel się swoimi obserwacjami z lekarzem i razem ustalcie odpowiednią dietę hipoalergiczną. Przyczyną kłopotów jest zazwyczaj nadwrażliwość dziecka na mleko krowie i jego przetwory. Uczulają też jajka, pszenica, czekolada, cytrusy, orzeszki ziemne. Alergeny mogą bowiem przedostawać się do pokarmu. Dieta eliminacyjna i karmienie piersią – to da się połączyć. Podpowiadamy, co jeść. Spis treści: Co to jest dieta eliminacyjna? Jak długo trzeba stosować dietę eliminacyjną? Kiedy widać efekty diety eliminacyjnej? Dieta eliminacyjna bez mleka: co jeść? (zamienniki) Dieta eliminacyjna bez jajek (zamienniki) Dieta eliminacyjna bez glutenu (zamienniki) Dieta eliminacyjna bez cytrusów Dieta eliminacyjna: co to jest? Dieta eliminacyjna matki karmiącej jest niezbędna, jeśli dziecko reaguje uczuleniem i lekarz podejrzewa, że jest to reakcja na dietę mamy. Najczęściej winowajcami są: białka mleka krowiego, jajka, pszenica. Jeśli domyślasz się, co może szkodzić dziecku, po konsultacji z lekarzem wycofaj dany produkt z diety na co najmniej tydzień. Przy alergii pokarmowej dieta eliminacyjna jest konieczna. Zwykle lekarze zalecają wykluczenie na 2 tygodnie nabiału krowiego, jajek i mąki pszennej. Jeśli nie ma poprawy, niemowlę najprawdopodobniej nie ma uczulenia na te produkty. Jeśli jednak zauważysz, że zmiany skórne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego ustąpiły, wprowadź ponownie jeden z wykluczonych produktów, po dwóch dniach kolejny itd. Jeśli powróci wysypka, ból brzucha itp., możesz z dużą pewnością stwierdzić, że dany produkt uczula twoje dziecko. Jak długo...

profilaktyka alergii u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Profilaktyka alergii u dziecka. Najnowsze wytyczne
Profilaktyka alergii obejmuje zarówno to, jak karmisz dziecko, kiedy rozszerzasz jego dietę i co sama jesz, także podczas ciąży. Dieta eliminacyjna nie jest jednak w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, jak można przeciwdziałać wystąpieniu alergii u dziecka.

var _gde_zipkluirdd = new Image(1,1); _gde_zipkluirdd.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=zC5AUnyI69A0cHexWLroo5PZnKSGY6SvaY8IckIm85..T7/stparam=zipkluirdd/fastid=eaertxrgzksfzhemgezdsgoecqli'; Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na alergen, czyli substancję, która u osoby bez alergii nie wywołuje żadnych uciążliwych objawów. Uczulać może właściwie wszystko, jednak alergenem pokarmowym, który najczęściej wywołuje reakcje alergiczne u niemowląt i małych dzieci, jest białko mleka krowiego. Rzadziej uczulają np. soja, orzechy, ryby oraz cytrusy, truskawki czy pomidory.  Eksperci z Polskiego Towarzystwa Dietetyki ostrzegają: „Alergia na białka mleka krowiego jest najczęstszym problemem u niemowląt i małych dzieci. Dotychczas opisano ponad 25 różnych białek mleka krowiego, a wiele z nich może powodować reakcję uczuleniową. Najsilniejszym alergenem (czyli składnikiem, który powoduje niekorzystną reakcję) jest białko serwatki nazwane beta-laktoglobuliną.”   Spa - Akademia Młodych Rodziców Czy alergii można zapobiec? Wyjaśniamy, na czym polega profilaktyka alergii.   Zapobieganie alergii pokarmowej – ocena ryzyka Z badania EuroPrevall (ogólnoeuropejskiego projektu naukowego, zajmującego się alergiami pokarmowymi) wynika, że alergia pokarmowa u niemowląt to problem około 4,5 proc. polskich dzieci i 2,8 proc. dzieci od 1. do 3. roku życia.  Na rozwój alergii pokarmowej w dużym stopniu wpływają geny . Jeśli więc matka lub ojciec dziecka cierpią na alergię, jest spore ryzyko, że dziecko także będzie ją miało. Nawet u dzieci, których rodzice nie byli uczuleni, może wystąpić uczulenie – pokarmowe, wziewne lub kontaktowe. Obecnie uważa się, że alergia jest nie tylko chorobą dziedziczną, ale również środowiskową . Jeśli...

marsz alergiczny
AdobeStock/MNStudio
Zdrowie
Marsz alergiczny: objawy. Jak zatrzymać marsz alergiczny u dziecka?
Rodzice alergika powinni wiedzieć, co to jest marsz alergiczny, czym się objawia i jak można mu zapobiec. Zdarza się bowiem, że niegroźnie wyglądająca wysypka po wypiciu mleka zmienia się z czasem w uciążliwe dolegliwości wywołane alergią wziewną, a nawet w astmę czy przewlekłe stany zapalne. Czy da się zatrzymać marsz alergiczny? Wątpliwości rozwiewa nasz ekspert alergolog.

Rodzice często są zdezorientowani, gdy słyszą termin „marsz alergiczny” lub „marsz atopowy”. Tymczasem jest to częste zjawisko, zwłaszcza jeśli alergia u dziecka nie jest odpowiednio leczona. Z pomocą alergologa wyjaśniamy, jakie objawy daje marsz alergiczny, i jak go zatrzymać. Marsz alergiczny: co to jest? Marsz alergiczny to przechodzenie jednej postaci alergii w drugą. Z marszem alergicznym mamy do czynienia wtedy, gdy alergia nie jest właściwie leczona. Przykład: u niemowląt dominującym objawem alergii mogą być swędzące wysypki (wyprysk atopowy) z powodu podawania mleka krowiego. Jeżeli dziecko z alergią pokarmową nie jest leczone, może uczulić się na kolejne pokarmy. Po pewnym czasie wysypki mogą ustąpić, ale dochodzi do uczuleń na alergeny wziewne, np. roztocza, pyłki, sierść zwierząt. Dziecko ma katar sienny lub dużo choruje na infekcje wirusowe. Potem dokucza mu suchy, męczący kaszel, głównie nocą. U niektórych z tych dzieci lekarze rozpoznają astmę . Często różne schorzenia alergiczne występują w konkretnej kolejności na następujących po sobie etapach rozwoju. Dlatego nie należy lekceważyć alergii – trzeba ją leczyć! Marsz alergiczny: objawy Marsz alergiczny można rozpoznać po tym, że u dziecka występują kolejne, nowe objawy uczulenia, podczas gdy poprzednio obserwowane mogą stać się mniej dokuczliwe lub nawet ustąpić. Dziecko, u którego następuje marsz alergiczny, może mieć (często w tej właśnie kolejności): wysypki skórne (AZS); katar (a także swędzenie nosa, łzawienie oczu, wielokrotne kichanie, zwłaszcza rano); suchy kaszel ; ataki astmy. Do tego jeśli zauważysz, że dziecko ma wyraźnie osłabioną odporność i częściej choruje, a jednocześnie ma objawy alergii, przyczyną może być właśnie marsz alergiczny. Uwaga! Zaniedbania i brak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz