niemowlę alergia jedzenie
Fotolia
Zdrowie

10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę

Coraz więcej dzieci ma alergię. U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa, ponieważ ich układ pokarmowy jest nie w pełni dojrzały. Jakie produkty najczęściej powodują alergię? Na co trzeba uważać?

Niemowlęta najczęściej mają alergię pokarmową. Przez nieszczelną błonę śluzową przewodu pokarmowego przenikają uczulające białka. Ponieważ białko znajduje się właściwie w każdym produkcie, dlatego niemal każdy produkt może uczulać. Zdarzają się więc dzieci uczulone na ziemniaki, jabłka czy marchewkę. Jednak to rzadkość. Jakie produkty najczęściej powodują alergię u niemowlęcia i małego dziecka?
 

1. Białko mleka krowiego

Białko mleka krowiego to najczęstszy alergen u niemowląt. Uczulone dziecko nie może pić nie tylko mleka krowiego, lecz także mleka modyfikowanego, które na nim bazuje. W jego diecie nie może być też innych produktów mlecznych, takich jak:

 • jogurty,
 • kefiry,
 • twarożki,
 • sery żółte,
 • masło.

 

2. Jajka (uczula zwłaszcza białko jajka)

Dziecko uczulone na jajka nie może jeść nie tylko jajek, ale też produktów, które zawierają jajka. W jego diecie nie powinny się w związku z tym znajdować takie produkty, jak: 

 • makarony,
 • ciasta. 

W sklepach dostępne są specjalne makarony bezglutenowe (np. jaglane bez jajek), wówczas są one bezpieczne dla małych alergików.

3. Ryby i owoce morza

Są dzieci, które reagują wysypką nawet na sam zapach ryb. Jeśli dziecko ma skłonności do alergii, nie podawaj mu ryb już po skończeniu 6 miesięcy. Poczekaj, aż skończy rok i dopiero wtedy podaj malutki kawałek ugotowanej ryby.

4. Białko soi

Niemowlęciu nie podawaj mleka sojowego (chyba że zaleci je pediatra). Dzieci uczulone na białko mleka krowiego często uczulają się też na soję. Uczulać też mogą inne produkty sojowe, np:

 • jogurty,
 • sery,
 • wędliny sojowe.

5. Zboża zawierające gluten

Gluten znajduje się w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Szczególnie często uczula pszenica, która zawiera dużo tego rodzaju białka, oraz żyto. Gluten może także znajdować się w owsie. Choć samo to zboże nie zawiera glutenu, może być nim zanieczyszczone poprzez kontakt z innymi zbożami w trakcie zbiorów, przechowywania czy produkcji przetworów zbożowych. Jeśli owies na żadnym etapie nie ma styczności ze zbożami glutenowymi, wówczas jest oznaczany jako bezglutenowy. 

6. Owoce południowe i truskawki

Najczęściej uczulają owoce południowe i egzotyczne, jak pomarańcze, mandarynki, cytryny, kiwi, melony. Z polskich owoców alergizują często:

 • truskawki,
 • poziomki,
 • maliny.

Uczulające owoce zacznij podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy rok.
 

7. Warzywa

Warzywa stosunkowo rzadko powodują alergię. Najczęściej uczulające warzywa to: 

 • seler,
 • pomidor,
 • papryka.

Jeśli zauważysz u niemowlaka, że po zjedzeniu np. pomidora, na jego buzi pojawia się czerwona wysypka, postaraj się odczekać jakiś czas. Zwykle roczne dzieci nie mają już problemu z alergiami na warzywa. 

8. Mięso

Z produktów mięsnych najczęściej uczula: 

 • cielęcina,
 • wołowina (jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego),
 • kurczak (jeśli dziecko jest uczulone na jajka).

Jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, nie podawaj mu w pierwszym roku życia wołowiny i cielęciny. Jeśli ma alergię na jajka - nie podawaj mu w pierwszym roku życia mięsa kurczaka.

9. Słodycze

Najczęściej uczula:

 • kakao,
 • czekolada,
 • miód (ze względu na obecność w nim pyłków różnych roślin – szczególnie dużo jest ich w miodzie spadziowym.

Kakao możesz wprowadzić do diety dziecka, gdy skończy 10 miesięcy. Jeśli ma skłonność do alergii - ostrożnie podaj kakao w 2. roku życia.

10. Orzechy

Niemowlęciu nie podawaj orzechów. Jeśli dziecko jest uczulone, lepiej nie wprowadzać do jego diety orzechów przed skończeniem 3 lat. Szczególnie mocno uczulają orzeszki ziemne (zdarzają się wręcz reakcje wstrząsowe).

Uwaga: Układ pokarmowy dojrzewa i dlatego w 2.–3. roku życia u wielu dzieci objawy uczulenia na pokarmy znikają. U niektórych jednak będą się one utrzymywać nawet przez całe życie. Zdarza się też często, że alergia pokarmowa pojawia się dopiero w wieku dorosłym.

Czy alergeny przenikają do mleka mamy i czy kobieta karmiąca powinna je spożywać?

Zastanawiasz się, co z niemowlakiem, które jest jeszcze karmione piersią? Czy może mieć ono kontakt z alergenami i czy jest to dla niego bezpieczne? Otóż tak, w mleku mamy mogą znajdować się białka, które powszechnie uznawane są za alergeny. I jeśli tak jest, to bardzo dobrze. Matka karmiąca nie powinna unikać spożywania alergenów w obawie o to, że takie działanie wywoła alergię u niemowlęcia. To właśnie kompletny brak styczności z alergenami we wczesnym niemowlęctwie może zwiększyć ryzyko wystąpienia u dziecka alergii. 

 

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 

Zobacz też:

 

Co pyli w maju 2022: co uczula na początku, w połowie i pod koniec maja? [WIDEO]

dieta eliminacyjna matki karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta eliminacyjna matki karmiącej: co można jeść zamiast nabiału, jajek i glutenu?
Dieta eliminacyjna bywa koniecznością, jeśli dziecko karmiącej mamy reaguje uczuleniem na mleko. Zastanawiasz się pewnie, co jeść, by nie pogłębić alergii u dziecka. Na szczęście nabiał, jajka czy gluten możesz łatwo zastąpić innymi produktami.

Dieta eliminacyjna w czasie karmienia piersią jest konieczna tylko wtedy, kiedy dziecko ma objawy alergii pokarmowej . Jeśli na to, co zjesz, dziecko reaguje wysypką, ma nasiloną kolkę, wzdęcia, wodniste stolce, podziel się swoimi obserwacjami z lekarzem i razem ustalcie odpowiednią dietę hipoalergiczną. Przyczyną kłopotów jest zazwyczaj nadwrażliwość dziecka na mleko krowie i jego przetwory. Uczulają też jajka, pszenica, czekolada, cytrusy, orzeszki ziemne. Alergeny mogą bowiem przedostawać się do pokarmu. Dieta eliminacyjna i karmienie piersią – to da się połączyć. Podpowiadamy, co jeść. Spis treści: Co to jest dieta eliminacyjna? Jak długo trzeba stosować dietę eliminacyjną? Kiedy widać efekty diety eliminacyjnej? Dieta eliminacyjna bez mleka: co jeść? (zamienniki) Dieta eliminacyjna bez jajek (zamienniki) Dieta eliminacyjna bez glutenu (zamienniki) Dieta eliminacyjna bez cytrusów Dieta eliminacyjna: co to jest? Dieta eliminacyjna matki karmiącej jest niezbędna, jeśli dziecko reaguje uczuleniem i lekarz podejrzewa, że jest to reakcja na dietę mamy. Najczęściej winowajcami są: białka mleka krowiego, jajka, pszenica. Jeśli domyślasz się, co może szkodzić dziecku, po konsultacji z lekarzem wycofaj dany produkt z diety na co najmniej tydzień. Przy alergii pokarmowej dieta eliminacyjna jest konieczna. Zwykle lekarze zalecają wykluczenie na 2 tygodnie nabiału krowiego, jajek i mąki pszennej. Jeśli nie ma poprawy, niemowlę najprawdopodobniej nie ma uczulenia na te produkty. Jeśli jednak zauważysz, że zmiany skórne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego ustąpiły, wprowadź ponownie jeden z wykluczonych produktów, po dwóch dniach kolejny itd. Jeśli powróci wysypka, ból brzucha itp., możesz z dużą pewnością stwierdzić, że dany produkt uczula twoje dziecko. Jak długo...

Dieta
Jak rozszerzać dietę alergika?
Nie spiesz się z nowościami. Nowe dania muszą być odpowiednio powoli wprowadzane.

Jeśli karmisz swojego małego alergika piersią, staraj się nie podawać mu dodatkowych pokarmów, zanim skończy sześć miesięcy (chyba że lekarz zadecyduje inaczej). Twoje mleko to najlepsza ochrona przed alergią! Gdy zaś maluch dostaje mieszankę mlekozastępczą, rozszerzanie jego diety możesz rozpocząć, gdy skończy cztery miesiące. Zawsze jednak decyduje o tym lekarz, po dokładnym zbadaniu dziecka. Może on zalecić, żeby nowości wprowadzić 1–2 miesiące później. On też sugeruje, które potrawy podać i w jakiej kolejności. Podstawowe zasady Przede wszystkim nowości wprowadzaj pojedynczo. Uważnie przy tym obserwuj, czy u malucha nie wystąpiła wysypka, czy nie boli go brzuszek, nie ma biegunki, zaparć, czy nie ulewa, nie wymiotuje. Objawem alergii mogą być też infekcje dróg oddechowych. Jeśli coś Cię zaniepokoi, nie podawaj dziecku na razie podejrzanego produktu. Każdy nowy posiłek rozpocznij i zakończ podaniem piersi. Dziecko otrzymuje wtedy – wraz z pokarmem – przeciwciała chroniące przed alergią. Dzięki nim wprowadzony do jadłospisu nowy produkt jest lepiej tolerowany. Gdy dziecko pije mieszankę mlekozastępczą, zastosuj podobną zasadę: najpierw lecznicze „mleko”, potem – nowe danie. Na początek podaj go niewiele: 1–2 łyżeczki. Jeśli nie pojawią się niepokojące objawy, następnego dnia zaproponuj więcej. Z wprowadzaniem kolejnej nowości poczekaj kilka dni. Co po kolei Na początek najbezpieczniejszy będzie kleik ryżowy. Przygotuj go na wodzie (niskozmineralizowanej, butelkowanej), swoim pokarmie lub na mieszance mlekozastępczej. Po kilku dniach do kleiku dodaj ugotowane jabłuszko. Kolejnym daniem może być jarzynowa zupka. Zacznij od jednego warzywa, np. ziemniaka. Ugotuj go, zmiksuj, dodaj łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju (nie masła!). Jeśli wszystko jest w porządku, po kilku dniach zupkę wzbogać kolejnymi warzywami:...

alergia, objawy alergii
RF
Zdrowie
Czy to jest alergia?
Uczulenie kojarzy ci się wyłącznie z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To podstępna choroba, która daje wiele różnych objawów. Oto przykłady.

Dzieci do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową . Jej pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu, nawet jeśli karmisz tylko piersią (wtedy uczula coś, co zjadłaś). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy zauważysz jeden z poniższych objawów. Co to jest alergia? Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na substancje, które dla większości ludzi są niemalże neutralne. Organizm uczulonej osoby traktuje tak zwane alergeny, jako intruzów i intensywnie reaguje, często dając niepożądane objawy. Tendencja do wystąpienia alergii jest często dziedziczna, ale alergia może pojawić się u dzieci, które nie mają w rodzinie żadnych przypadków uczulenia. Najczęstsze alergeny U niemowląt najczęściej występuje alergia pokarmowa , ponieważ ich układ pokarmowy jest nie w pełni dojrzały. Do produktów produkty, które najczęściej powodują alergię u niemowlęcia i małego dziecka należą: białko mleka krowiego jajko kurze ryby i owoce morza białko soi zboża zawierające gluten owoce południowe i truskawki kakao, czekolada, miód orzechy. Drugą grupą alergii są alergie wziewne , wywołane przez roztocza, pyłki wydzielane przez drzewa, chwasty i trawę. Często te alergie są sezonowe, a także alergie na roztocza, sierść zwierząt czy pleśń. Objawy alergii Alergia może objawiać się na różne sposoby. To najczęściej występujące objawy u dzieci (i nie tylko): czerwone policzki - niestety, mocno rumiana buzia wcale nie jest oznaką zdrowia, ale zwykle pierwszym sygnałem alergii na białko mleka krowiego . Zwróć uwagę, czy policzki dziecka nie robią się czerwone właśnie po zjedzeniu mlecznego posiłku. Jeśli tak – koniecznie idźcie do lekarza. Prawdopodobnie zaleci zmianę mieszanki na mlekozastępczą, w której białko zostało zmienione tak, by nie uczulało. Karmiąc piersią ,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj