dziecko, przedszkolak, ssie palec
fotolia
Edukacja

Szkoły to nie puszki, dzieci to nie sardynki - łamanie praw niepełnosprawnych dzieci w przedszkolach

11,5 tysiąca osób podpisało się pod protestem "Szkoły to nie puszki, dzieci to nie sardynki" przeciwko cięciom w edukacji przedszkolnej i szkolnej w Warszawie. Urzędnicy chcą m.in. limitować zajęcia specjalistyczne dla niepełnosprawnych dzieci.

Godzina tygodniowo na dziecko

"Nowe zasady organizacji przedszkola to łamanie praw dzieci niepełnosprawnych, bowiem placówka oświatowa powinna organizować zajęcia specjalistyczne dla dzieci o potrzebie specjalnego kształcenia zgodnie z zaleceniami zawartymi w orzeczeniu. Zgodnie z nowymi założeniami stanie się to niemożliwe! Dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności będzie miało dostęp do zajęć specjalistycznych tylko w zakresie 1 godziny zegarowej tygodniowo! Ograniczenie terapii dzieci niepełnosprawnych i pozbawienie ich realnej pomocy jest niedopuszczalne!" – piszą rodzice z warszawskiego przedszkola.

Inicjatywa Mieszkańców "Warszawa Społeczna" przekazała przedstawicielom Biura Edukacji m.st. Warszawy 11,5 tys. podpisów pod protestem przeciwko cięciom w edukacji , które łamią prawa dziecka. W liście protestacyjnym podkreślono, że postanowienia zawarte w dokumencie "Zasady organizacji pracy przedszkoli i szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę w roku szkolnym 2013/2014" nie tylko obniżają standardy opieki nad dziećmi, ale wręcz uniemożliwiają bezpieczne funkcjonowanie przedszkoli i szkół.

 

Nie można oszczędzać na bezpieczeństwie dzieci

Sprzeciw budzi ograniczanie liczby godzin zajęć specjalistycznych przeznaczonych dla przedszkolaków z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. "Na bezpieczeństwie i standardzie opieki nad dziećmi nie można oszczędzać. Deficytów rozwojowych, które powstaną i utrwalą się w dzieciństwie, nie da się w przyszłości tak po prostu wyrównać" – piszą autorzy listu.

 

 

Szkoły to nie puszki, dzieci nie sardynki

Oburza też zapis o tworzeniu klas szkolnych przy minimum 26 uczniach (do tej pory obowiązywał zapis o maksymalnej liczbie dzieci w klasie). Inicjatywa Mieszkańców "Warszawa Społeczna" podkreśla, że w Finlandii, w której uczniowie osiągają najwyższe wyniki w testach kompetencji, jest 16 dzieci w klasie. W mniejszych klasach nauczyciel może bowiem poświęcić więcej czasu na indywidualną pracę z uczniem i ma zdecydowanie większe możliwości zauważenia dziecka mającego problemy z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami.

 


Kryzys nie może uderzać w dzieci

Oszczędności oszczędnościami, ale kryzys nie może uderzać w dzieci, zwłaszcza te najsłabsze. Dla dziecka niepełnosprawnego godzina tygodniowo zajęć wyrównawczych (logopedycznych, rehabilitacji) to zdecydowanie za mało. W ten sposób łamane są prawa dziecka do prawidłowego rozwoju. W pierwszych latach życia wszelkie opóźnienia w rozwoju dziecka da się jeszcze skorygować, dziecko często ma szansę dogonić rówieśników. Czyżby urzędnicy o tym zapomnieli?

Zobacz też: Cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach.

 

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

Fotolia
Aktualności
„Segregacja” dzieci w szkołach? Nowe pomysły MEN budzą ogromne wątpliwości!
Wypowiedzi Teresy Wargockiej z Ministerstwa Edukacji szokują rodziców! Koniec z klasami integracyjnymi, tworzenie szkół specjalnych, a także „segregacja” dzieci, to zdecydowany krok wstecz!

Co pewien czas, jakiś minister musi "zabłysnąć" w mediach. Niestety, zazwyczaj związane jest to z bardzo niekorzystnymi zmianami w prawie. Tym razem nowe pomysły dotyczą dzieci niepełnosprawnych, których sytuacja zdecydowanie ulegnie pogorszeniu! Albo szkoła specjalna, albo oddzielna klasa! Według minister Wargockiej, dzieci niepełnosprawne nie powinny uczęszczać do klas integracyjnych , gdyż nie otrzymują one takiej opieki, jaka im się należy. Nauczyciele nie są odpowiednio przygotowani do pracy z takimi dziećmi, więc dzieci z orzeczeniem powinny trafiać do specjalnych klas. Ma to być korzystniejsze dla dzieci zdrowych, które wg. minister tracą na poziomie nauczania poprzez naukę w klasach integracyjnych.   To wbrew deklaracji ONZ Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji , Piotr Pawłowski jasno precyzuje swoje spostrzeżenia:  –  3 lata temu podpisano deklarację ONZ , jasno mówiącą o tzw. edukacji  włączającej. Mamy dobre praktyki i osiągnięcia, a teraz musielibyśmy wycofywać się z tego, co już zostało podpisane i obowiązuje w naszym porządku prawnym. – podkreśla. Kontrowersyjne zapowiedzi Minister Wargocka swój plan przedstawiła na spotkaniu z krakowskimi nauczycielami. Na pytanie – co z integracją dzieci niepełnosprawnych, które dotąd mogły liczyć na pomoc i przyjaźń zdrowych kolegów? – odpowiedziała dość niefrasobliwie  – „dzieci będą się kontaktować  w czasie przerw i na świetlicy". Sprawa „segregacji” dzieci i zmian w szkolnictwie, nie jest sprawą przesądzoną.  Miejmy nadzieję, że ta sprawa okaże się tylko nieprzemyślanym pomysłem! Polecamy także: O jakie świadczenia mogą ubiegać się rodzice niepełnosprawnego dziecka?

szczepienia dzieci
Fotolia
Aktualności
Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli
Co teraz zrobią rodzice, których dzieci nie wpuszczą do miejskich żłobków i przedszkoli? Sprawdź, które miasto jako pierwsze w Polsce podjęło taką decyzję.

Częstochowska rada miasta przyjęła 20 kwietnia 2015 roku dwa projekty uchwały dotyczące zakazu przyjmowania niezaszczepionych dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli . To pierwsze miasto w Polsce, które podjęło taką decyzję. Obie uchwały zostały przygotowane przez radną PO Jolantę Urbańską. Pierwsza z nich uzależnia przyjęcie dziecka do miejskiego żłobka od przedstawienia zaświadczenia o odbyciu obowiązkowych szczepień . Druga dotyczy rekrutacji do przedszkoli. Zgodnie z uchwałą, komisja rekrutacyjna przyzna najwyższą liczbę punktów (36) dzieciom zaszczepionym. Radna Urbańska w ten sposób chce zmusić rodziców do wykonywania szczepień obowiązkowych: - Uznałam, że trzeba znaleźć sposób na rozszerzającą się w Polsce i poza jej granicami antyszczepionkową modę. Rodzice, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci, twierdzą, że to kwestia ich wolności. Wolność kończy się jednak, gdy zagrożone jest czyjeś życie. A tu o takich kwestiach mówimy: dla dzieci, które nie mogą być szczepione, zarażenie jest śmiertelnie niebezpieczne. Unikanie szczepień może też spowodować, że wrócą choroby, o których już zapomnieliśmy, a które przed laty zbierały śmiertelne żniwo. - tłumaczy Jolanta Urbańska. Uchwała nie dotyczy dzieci, które z przyczyn medycznych nie mogły być zaszczepione , na przykład z powodu poświadczonej obniżonej odporności. Zobacz także: Pierwsze w Polsce finansowe kary za nieszczepienie dzieci  Kiedy przepis wejdzie w życie? Jeśli wojewoda śląski nie zakwestionuje przepisu, przepis w kwestii żłobków zacznie obowiązywać od razu po uprawomocnieniu, natomiast w przedszkolach od 1 stycznia 2016, czyli tak naprawdę wejdzie w życie dopiero w roku szkolnym 2016/2017. Czy będą kolejne miasta? Częstochowa jest pierwsza, ale wszystko wskazuje na to, że będą kolejne miasta , bo zwolenników jest naprawdę dużo. Radny z Krakowa Łukasz...

Marks & Spencer
Marks & Spencer
Aktualności
Takiej kolekcji jeszcze nie było: Wyjątkowe ubranka dla wyjątkowych dzieci
W końcu ktoś pomyślał o niepełnosprawnych dzieciach. Odzież z najnowszej kolekcji posiada dodatkowe udogodnienia ułatwiające jej zakładanie i zdejmowanie.

Nauka samodzielnego ubierania i rozbierania się nie jest łatwym zadaniem. Maluchy zazwyczaj uczą się tego na etapie przedszkola. Pewne części garderoby łatwiej zakładać, inne sprawiają więcej trudności np. zapinanie guzików, czy zakładanie rajstopek jest większym wyzwaniem. Praktyka czyni mistrza! Są jednak dzieci którym, choć dzielnie sobie radzą i dużo ćwiczą, samodzielne ubieranie nigdy nie będzie przychodziło z łatwością. By było prościej Dzieci poruszające się o kulach, na wózkach inwalidzkich czy też z porażeniem mózgowym każdego dnia stają przed licznymi wyzwaniami. Marka Marks & Spencer postanowiła, że chce im ułatwić przynajmniej ubieranie się. Pomysł, choć świetny to niestety nie taki oczywisty w realizacji. Rodzice, którzy  chcą uprościć zadanie swoim niepełnosprawnym córkom i synom  muszą się naszukać w sklepach. By to zmienić brytyjska sieć wypuściła właśnie wyjątkową kolekcję ubranek jesień-zima 2018/2019. Odzież ta została zaprojektowana specjalnie dla niepełnosprawnych dzieci i nie jest to tylko chwyt marketingowy. Prace nad kolekcją trwały dwa lata, a odzież została zaprojektowana we współpracy z klientami, w tym rodzicami dzieci z trzech szkół specjalistycznych. Zespół był również wspierany przez pediatrę konsultanta, dr. Johana Changa. Czym różnią się ubranka od tych, które już są na sklepowych półkach? Wszystkie wyglądają, jak odzież ze standardowej kolekcji, ale posiadają dodatkowe udogodnienia ułatwiające ich zakładanie i zdejmowanie. Ubranka zostały także wykonane z delikatniejszych materiałów, z możliwie najmniejszymi szwami. Tego nam brakowało! Rodzice są zachwyceni pomysłem marki: " Jestem wdzięczna za taką kolekcję! Wreszcie mogę kupić dla syna normalne ubranie, które jednocześnie posiada kieszonki, w których można chować i przez które można przekładać 'kable'. Do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak