Reklama

20% światowej populacji zużywa 80% ziemskich zasobów naturalnych. Na świecie wydaje się 12 razy więcej razy na zbrojenia niż na pomoc dla krajów rozwijających się. 5 000 ludzi dziennie umiera z powodu zanieczyszczenia wody pitnej.
1 miliard osób nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
Prawie miliard ludzi chodzi głodnych." - dane pochodzą z filmu "Home S.O.S. Ziemia" w reż. Luca Bessona.

Warto mając powyższe na uwadze potraktować sprawy ekologii naszej planety w sposób o wiele poważniejszy. Obcując z dzieckiem na łonie natury czy to przy pielęgnacji wybranych przez dziecko roślin ogrodowych, czy domowych, czy podczas przebywania na łące, w lesie, na spacerze w parku, opowiadaj mu o mieszkańcach naszej planety. Pokazuj mrówki, motyle, żuczki, wiewiórki, koty, psy i opowiadaj na ich temat.
Naucz dostrzegać różnorodność gatunków i ras.
Ucz dzieci, że każde stworzenie ma prawo do życia, do życia w sposób humanitarny.
Pokazuj analogie świata zwierząt do świata ludzi.

Wiedząc jak skonstruowane są społeczności zwierząt dziecko szybciej zrozumie funkcjonowanie społeczeństw ludzkich, szybciej w przyszłości będzie się integrować z grupami rówieśniczymi. Oglądaj z dzieckiem filmy przyrodnicze o zwierzętach i roślinach, to zdecydowanie lepsze niż włączanie dziecku przypadkowych programów telewizyjnych w których co 5 minut pojawia się nowa bajka. Wspólne podglądanie przyrody będzie dla Was fascynującą przygodą.

Najpierw możecie obejrzeć program na dany temat, a potem szukać w naturalnym środowisku tego co obejrzeliście na filmie. Możecie nawet pobawić się w przyrodników-detektywów na tropie nowych roślin i zwierząt. Potem wasze odkrycia warto uwiecznić czy to na filmie czy na fotografii.
Po powrocie do domu możesz z dzieckiem narysować to co wspólnie odkryliście. I dla Ciebie i dla Twojego dziecka będzie to świetna zabawa, dająca Wam obojgu dużo radości, ale przede wszystkim zbliżająca Was do siebie.
[CMS_PAGE_BREAK]
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zacznij od czegoś najprostszego.
1. Weź na początek pod lupę mrowisko, które można znaleźć w każdym lesie czy parku – ileż różnych ról społecznych istnieje w świecie mrówek. Jedne dbają o swoją królową zapewniając jej wygodne życie, aby mogła znosić jaja i spełniać swoją rolę życiową, inne zajmują się logistyką i magazynowaniem zasobów żywnościowych, inne pilnie strzegą bezpieczeństwa swojego mrowiska. Każda z mrówek ma swoje zadanie i z pilnością je wykonuje. Pokazując dziecku mrówki możesz napomknąć, że bycie obowiązkowym i wypełnianie wyznaczonych zadań jest bardzo ważne, bo bez tego byłby bałagan i ciężko było by żyć.
2. Pokaż ścieżki rowerowe i wyjaśnij po co są wyznaczone i jaką role spełniają. Wyjaśnij, że gdyby każdy jeździł rowerem w każdą możiwą stronę , to nie można by było spacerować.

3. Zabierz dziecko do ogrodu botanicznego czy na wystawę roślin, pokaż kwiaty i drzewa których wcześniej nie widziało.
4. Możesz zabrać kiedyś dziecko na wizytę do weterynarza - pokaż mu osoby opiekujące się nad chorymi zwierzątkami, powiedz jakie to ważne.
5. Podlewając kwiaty opowiadaj o tym, skąd się bierze woda w kranie, jak ze źródełek woda płynie do rzek, a następnie wpada do morza, a te zaś do oceanów. Pokaż mu mapę lub globus.

Zobacz także

Poszerzaj wiedzę swojego dziecka. Intryguj go swoimi opowieściami, aby ciągle i ciągle chciało Cie słuchać. To co dla nas dorosłych jest czymś oczywistym i normalnym, dla dziecka może stać się fascynującą przygodą. Tylko od nas dorosłych zależy, czy będziemy umieli przedstawić nasz świat w piękny i ekologiczny sposób, czy zbanalizujemy to.

Na każdym kroku znajdziesz wiele przykładów, które możesz omówić ze swoim dzieckiem. Pokazuj i pozwalaj doświadczać. Jeśli Twoja pociecha dotknie dżdżownicę nie panikuj, że zaraz weźmie palec do ust i połknie jakieś bakterie, w wyniku czego się rozchoruje. Wiedząc, że będąc w środowisku naturalnym takie sytuacje mogą się zdarzyć, po prostu przygotuj się na nie. Miej ze sobą żel dezynfekujący czy antybakteryjny do mycia rąk na sucho, chusteczki mokre lub suche. Nie odbieraj dziecku przyjemności doświadczania. Przecież patrzenie na kotka, bez możliwości pogłaskania go, to dla dziecka podobna sytuacja do lizania cukierka przez papierek. Niech dziecko już od maleńkości uczy się wrażliwości na los innych stworzeń. To da mu pokłady empatii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania społecznego.

Nasz ekspert: Aneta Styńska, psycholog z Internetowej Poradni Psychologicznej www.psychorada.pl

psychorada

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama