Dzieci w błocie po kolana w przedszkolu bez ścian – pozwoliłabyś na to? - film
Choć brzmi absurdalnie, niesie za sobą ogromną wartość dla dziecka! Mowa tu o leśnych przedszkolach, które dotarły również do Polski.
- redakcja mamotoja.pl
Czym są leśne przedszkola?
Leśnym przedszkolem nazywamy takie przedszkole, w którym proporcja czasu spędzanego na świeżym powietrzu do czasu w pomieszczeniu wynosi około 80% do 20%. Procenty te są orientacyjne, najważniejsze, by dzieci spędzały większość czasu pod gołym niebem niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych. Leśne przedszkola znajdują się najczęściej w lesie, czasem na łące, plaży. Klasyczny murowany budynek zastępuje (tylko w razie konieczności) leśniczówka, zbudowane własnoręcznie przez dzieci tipi, szałas czy gliniany domek.
"Nie ma złej pogody - jest tylko nieodpowiednie ubranie"
Zgodnie z tą ideą leśne dzieci brodzą po błocie, spacerują w deszczu, czy drzemią w zaspach śnieżnych (przy -15 stopniach) osłonięte jedynie namiotami ze skóry renifera (z termoforami w rękach). W leśnych przedszkolach nie ma tradycyjnych zabawek, zamiast tego dzieci bawią się tym, co znajdą i same zbudują.
Zobacz, jak wygląda zabawa dzieci w leśnym przedszkolu:
A beautiful experience for the Toddler ForestKids to have a Sr. ForestKid leading them in song and dance today.
Opublikowany przez ForestKids Early Learning - Forest School na 17 luty 2016
Co wyróżnia leśne przedszkola?
- Całkowite osadzenie w naturze;
- wolna, nieskrępowana zabawa pod gołym niebem;
- nauka przez doświadczenie;
- zaspokajanie potrzeby ruchu, niezwykle ważnej u dzieci;
- wielozmysłowe doświadczanie i poznawanie świata przez obserwację zmian zachodzących w przyrodzie;
- kształtowanie logicznego myślenia, planowania, przewidywania konsekwencji działania;
- styl nauki oparty o ciągłe zadawanie pytań, analizowanie i poszukiwanie odpowiedzi.
Przewaga leśnych przedszkoli nad tradycyjnymi
- Korzyści dla zdrowia leśnych dzieci są ogromne. Wbrew pozorom maluchy chorują rzadziej. Przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko hartuje dzieci, ale sprawia, że rzadziej się od siebie zarażają.
- Zwiększona aktywność fizyczna dzieci lasu to kolejny punkt na korzyść leśnych przedszkoli. Ruch wpływa bowiem korzystnie nie tylko na zdrowie, ale i rozwój dziecka.
- W leśnych przedszkolach nie ma problemu z dokuczliwym hałasem.
- Nauka odbywa się przez doświadczenie, dzięki czemu jest ciekawsza dla dziecka. Dzieci uczą się rozumieć podstawowe procesy zachodzące w przyrodzie, cierpliwości, konsekwencji, mierzą się w wyzwaniami.
- Wszelkie obserwacje pokazują, że leśne dzieci są pewniejsze siebie, kreatywniejsze, szanują przyrodę, ale również potrafią lepiej funkcjonować w grupie. Współpraca jest bowiem kluczowa w ich codziennych przygodach.
Najwięcej leśnych przedszkoli jest w krajach skandynawskich. Swoją popularność zyskują również w Niemczech, Czechach, Austrii, Szkocji, USA i Japonii. Od niedawna możemy zapisać dziecko do tego typu przedszkoli również w Polsce.
Zobacz też: