dziecko, wakacje
Panthermedia
Edukacja

Ekosposób na mądre i bardzo spokojne dziecko

Lato to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań małego przyrodnika. Nie jest to trudne, bo niemal każde dziecko lubi przyrodę. A korzyści, które z tego płyną są ogromne.

Dzieci kochają przyrodę. I jest to uczucie, które może im przynieść spore korzyści. Zafascynowane naturą łatwo zapamiętują trudne nazwy botaniczne i zoologiczne, uczą się opieki nad zwierzętami i roślinami, a nawet stają się cierpliwsze i spokojniejsze. Postaraj się, by miały jak najlepszy kontakt z przyrodą.

W każdym domu paleontolog
Moda na dinozaury trwa nieprzerwanie. Od dnia premiery filmu „Park Jurajski” kolejne roczniki dzieci bez trudu odróżniają tyranozaura od stegozaura, poznają ich obyczaje, liczą elementy szkieletu, porównują czaszki i piszczą z radości, gdy rodzice zdecydują się na wyjazd do dinoparku (np. Kołacinek – www.dino-park.pl, Solec Kujawski – www.juraparksolec.pl, Krasiejów – www.dinopark.info.pl, Bałtów – www.juraparkbaltow.pl). Zastanawiasz się, po co maluchowi taka wiedza? Choćby po to, by dowiedzieć się, że ziemia i jej mieszkańcy kiedyś wyglądali zupełnie inaczej. Przy okazji dziecko ćwiczy pamięć, wrzucając do niej wiele nowych określeń, doskonali spostrzegawczość, porównując różne gatunki gadów i ćwiczy wymowę.Kompsognat, Iguanodont, Euplocefal – jest na czym łamać język, prawda?

Zielony plac zabaw
Zabawa w ogrodzie może przewyższać zaletami harce na placu zabaw. A szczególnie jedną z nich – przebywanie w otoczeniu przyrody, patrzenie na nią działa uspokajająco. Pobyt na łonie natury świetnie zatem się sprawdza w przypadku żywiołowych maluchów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogródka, postaraj się tak zaaranżować jego część, by maluch czuł się tam swobodnie i chętnie się bawił. Ciągłe napominanie, że podepcze rabatę z kwiatkami, jest stresujące i dla dziecka, i dla rodzica. Może tacie uda się zbudować szałas albo domek na drzewie. To bardziej wyzwanie konstrukcyjne niż finansowe. Materiałami budowlanymi mogą stać się nawet zwykłe patyki (patrz zdjęcie obok). W takim magicznym miejscu czas płynie przyjemnie, przy okazji można podglądać mrówki, motyle, usypywać kopczyki z szyszek, przechowywać kolekcję z kamieni, a w domku na drzewie rozmawiać z ptakami.

Grządka dla eksperymentatora
W unikaniu ogólnego spustoszenia w ogrodzie może pomóc osobna grządka, na której maluch będzie mógł eksperymentować – kopać, grabić, podlewać. Pomóż mu w jej urządzaniu. Własnoręczne wykopywanie dołka, wsadzenie sadzonek, a potem obserwowanie, jak rosną, podlewanie, wyrywanie chwastów jest równie atrakcyjne jak stawianie babek w piaskownicy. Przy okazji dziecko dowie się, jak dużo może od niego zależeć, stanie się bardziej odpowiedzialne, obowiązkowe i cierpliwe, bo na efekty pracy ogrodnika trzeba trochę poczekać. Zdarza się, że dzieci przeżywają losy uprawianego kwiatka czy sałaty równie silnie jak przygody bohaterów kreskówki.

Plantacja z balkonu i parapetu
Brak ogródka nie jest przeszkodą dla przyrodniczej edukacji malucha. Jeśli macie balkon, jedną z donic lub skrzynek możesz przeznaczyć na dziecięcy miniogródek. Wystarczy, że oddasz pod opiekę dziecka jedną donicę z kwiatami, a nauczy się o nie dbać, podlewać, razem z tobą nawozić i cieszyć się tym, że roślinki rosną. W internecie albo w książce możecie razem sprawdzić, jakie dany kwiat ma wymagania, co lubi, a czego nie, jak nazywa się po polsku, a może zainteresuje was także jego łacińska nazwa. Jeśli nie masz balkonu, na słonecznym parapecie możesz założyć małą plantację ziół. Pokażesz maluchowi, jak rozwijają się rośliny, ile cierpliwości wymaga ich uprawa i jak się trzeba postarać, by dobrze rosły. Co więcej, ziołami będziecie cieszyć nie tylko oczy. Gdy urosną, przyprawisz nimi dania przygotowane dla rodziny. Własnoręcznie wyhodowana pietruszka ma większą szansę zyskać akceptację maluszka, który znajdzie ją w talerzu niedzielnego rosołu. 

Wycieczki w plener
Jeśli macie utrudniony kontakt z przyrodą, bo mieszkacie w mieście, w bloku lub kamienicy bez ogródka, jak najczęściej wybierajcie się na spacer do parku. Warto też organizować weekendowe wypady do lasu, poświęcone podglądaniu przyrody. Żeby wiedzieć, na co patrzeć, wcześniej opowiadaj dziecku o roślinach, które tam możecie spotkać. Niektóre trzylatki z wielką łatwością zapamiętują nawet trudne nazwy egzotycznych gatunków (np. baobab, eukaliptus, sekwoja). Ucz dziecko, że niektóre rośliny są pod ochroną, pilnuj, by ich nie zrywało i nie deptało. Podczas spaceru leśną ścieżką obiekty do obserwacji mogą nasunąć wam się same – wiewiórka na drzewie, kaczki w stawie, gołębie wokół parkowej ławki. Jeśli zabierzecie ze sobą aparat, może uda się je uwiecznić na zdjęciach. Albo po powrocie do domu narysować.

Nie tylko zoo
Ogrody zoologiczne są pełne dzieci, ale małych miłośników przyrody warto zabierać także w inne ciekawe miejsca. Jeśli twoje dziecko fascynują ryby, wybierzcie się do oceanarium (np. w Warszawie, Krakowie, Gdyni lub w położonym ok. 100 km od Świnoujścia niemieckim Stralsundzie). Tam zetkniecie się ze światem bajkowych kolorów i ogromnego spokoju. Maluchy z zapartym tchem śledzą ruchy podwodnych stworzeń, przyglądają się ich śmiesznym buziom, wielkim oczom. Frajdą dla miłośników motyli jest wizyta w motylarniach (znajdziesz je w niektórych ogrodach zoologicznych, np. we Wrocławiu). W miejscowości Trassenheide na wyspie Uznam istnieje nawet wielka Farma Motyli. W tropikalnym pawilonie z wodospadami, skałami, egzotycznymi roślinami te piękne skrzydlate okazy mogą latać swobodnie. Wypatrywanie ich i podglądanie to spora atrakcja dla wszystkich maluchów. Mały botanik chętnie odwiedzi palmiarnie. Są one cząstką ogrodów botanicznych (np. w Powsinie) albo działają samodzielnie (w Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Gliwicach). W wielkich szklarniach zebrane są kolekcje roślin egzotycznych i tropikalnych, które zwykle w naturze dziecko mogłoby zobaczyć jedynie podczas
egzotycznych wojaży.


Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog, pracuje w warszawskiej poradni Uniwersytet dla Rodziców, prowadzi m.in. zajęcia dla dzieci zdolnych

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

rodzina
Panthermedia
Edukacja
Jak przyroda wpływa na dziecko
Dzieci poznają przyrodę wszystkimi zmysłami i reagują na nią w sposób bezpośredni, czynny, ciesząc się życiem. Swój zachwyt przyrodą wyrażają po swojemu uśmiechem, podskokiem, okrzykiem, tańcem, śpiewem.

„Nie trzeba daleko szukać, by zobaczyć cud. Cóż może być bardziej nadprzyrodzonego niż larwa stająca się motylem, żółtko kurczakiem, żołądź potężnym dębem?”   Jackson Brown Zbliżają się święta wielkanocne, więc to cudowny czas zasiania rzeżuchy. Poszukaj z dzieckiem jakiejś tacki, najlepiej ze styropianu (podkładka do mięsa w supermarketach) połóżcie na niej dużą ilość waty, nasypcie ziarenek i codziennie podlewajcie. Twoje dziecko codziennie będzie podglądać najpierw jak ziarenka kiełkują, niecierpliwić się aż urośnie i będzie można ją zjeść. To zadanie uczy dziecko cierpliwości, odpowiedzialności i obowiązku. Dodatkowo radość, że samo wyhodowało rzeżuchę sprawi, że chętniej ją zje przez co dostarczy swojemu ciału witaminy A, B, C, PP i K. Jeśli posiadacie własny ogród można nauczyć dziecko jak podlewać rośliny i jak je odżywiać. Można to porównać do opieki matki nad dzieckiem. Takie rozmowy i wspólne prace pogłębiają wzajemne więzi. Praca w ogrodzie może być również świetną terapią dla dzieci mających trudności w relacjach, które boją się lub unikają kontaktu fizycznego, dotyku. Dotykanie ziemi, kopanie rękoma, ubrudzenie się może być bardzo terapeutyczne. Dziecko przerywa lęk związany z utrzymaniem czystości. Można ziemię posmakować, polizać, pogryźć trawę, zakosztować bezpośredniego kontaktu z naturą. Są to czynności których na co dzień dziecko nie robi, a raczej ma zabronione. Czyż nie zdarza się nam iść na spacer z dzieckiem i nie pozwalać mu się bawić, żeby się nie ubrudziło? Ubierzmy dziecko w ciuszki przeznaczone do wyrzucenia, których nie będzie nam żal i pozwólmy dziecku potaplać się w błotku, pogrzebać w ziemi, dotykać kwiatów, wąchać, a nawet posmakować. To niesamowite doświadczenie. Dzieci chętnie bawią się w zgaduj zgadulę. Dziecko zamyka oczy i dostaje do ręki jakiś...

Wypadek w ogrodzie
AdobeStock
Aktualności
20-miesięczne dziecko wpadło do przydomowego basenu
Chłopczyk został zabrany śmigłowcem na dalsze badania do szpitala w Ligocie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Każdy rodzic wie, że pilnowanie dziecka, "jak oka w głowie " to czasem za mało. Kilkulatki nie mają świadomośc i, że niektóre ich pomysły mogą być niebezpieczne. Czasem to może być "tylko" a w zasadzie "aż" kwestia nieszczęśliwego wypadku... dlatego przeczytajcie tę historię ku przestrodze. Wpadł do wody Maluch przebywał pod opieką mamy i babci. Podczas zabawy ze starszym bratem w ogrodzie babcia straciła młodsze dziecko z pola widzenia. Okazało się, że chłopczyk był pod wodą. Natychmiast wyciągnęła dziecko i udzieliła mu pomocy. Wezwano pogotowie, które nie stwierdziło stanu zagrożenia życia. Jednakże z uwagi na wiek maluszka, został zabrany śmigłowcem do szpitala w celu przeprowadzenia dalszych badań . W tym przypadku doszło do nieszczęśliwego wypadku, opiekunowie byli trzeźwi, jednak policjanci apelują o ostrożność. Pamiętaj, by zwracać uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych korzystających z wodnych zabaw. W ogrodzie nietrudno o wypadek Lato w pełni, a nasze pociechy chcą się bawić w przydomowych ogrodach. Musisz więc wyprzedzić pomysły swojego małego odkrywcy. Przede wszystkim pamiętaj, że małe dziecko nie powinno zostawać samo bez opieki. Nawet 2-3 latki potrafią mieć szalone pomysły, więc ta zabawa powinna odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem dorosłego. O to kilka wskazówek, które pozwolą ci zadbać o bezpieczeństwo malucha: Pamiętaj, by furtka była stale zamknięta, najlepiej na klucz, by maluch nie mógł sam wyjść na ulicę. Jeśli masz duży ogród (szczególnie, jeśli dom stoi na środku posesji i nie każdy obszar jest w zasięgu twego wzroku), warto pokusić się o ograniczenie pola zabawy małym płotkiem. Zabezpiecz wszelkie narzędzia ogrodnicze. Warto dziecku kupić jego własny zestaw, by nie kusiły go dorosłe sprzęty. Środki chemiczne przechowuj poza zasięgiem dziecka. Jeśli na...

Śmierć dziecka
AdobeStock
Aktualności
Opole: Zmarła 2-latka, która wpadła do szamba
W ciężkim stanie dziewczynka trafiła do szpitala. Mimo trzygodzinnej reanimacji dziecka nie udało się uratować.

Każdy z nas zna dobrze ten scenariusz, dziecko się grzecznie bawi, a mama lub tata przy okazji sobie coś sprząta, czy naprawia. Niestety takie działanie usypia czujność i sprawia, że może dojść do niewyobrażalnej tragedii. W ubiegłą niedzielę dwulatka z Opola właśnie podczas takiej niewinnej zabawy na podwórku wpadła do przydomowego szamba . Gdy ojciec zauważył, że córeczka zniknęła z pola widzenia, zaczął jej szukać. Niestety dziecka nie udało się uratować. Gdzie byli rodzice? Prokuratura i policja bada okoliczności wypadku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dziewczynka bawiła się na podwórku, gdy nagle zniknęła. W tym czasie tata naprawiał samochód. Zanim dziecko zostało odnalezione, mogło w zbiorniku szamba przebywać nawet kilkanaście minut . Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala i mimo iż udało się chwilowo przywrócić czynność serca po trzygodzinnej reanimacji, to ostatecznie doszło do zatrzymania krążenia, a dziewczynka zmarła. Koniecznie sprawdź:   Czy twój ogród jest bezpieczny dla dziecka? - test​ Zadbaj o bezpieczeństwo! To olbrzymia tragedia dla całej rodziny, jednak warto z niej wyciągnąć wnioski. To na nas rodzicach leży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa dziecku. Robi się coraz cieplej, a nasze pociechy coraz częściej będą bawić się w przydomowych ogrodach. Musisz więc wyprzedzić pomysły swojego małego odkrywcy . Przede wszystkim pamiętaj, że małe dziecko nie powinno zostawać samo bez opieki. Nawet 2-3 latki potrafią mieć szalone pomysły, więc ta zabawa powinna odbywać się tylko pod nadzorem. O to kilka wskazówek, które pozwolą ci zadbać o bezpieczeństwo malucha: Pamiętaj, by furtka była stale zamknięta, najlepiej na klucz, by maluch nie mógł sam wyjść na ulicę. Jeśli masz duży ogród (szczególnie, jeśli dom stoi na środku posesji i nie każdy obszar jest w zasięgu twego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak