Decyzja o tym, do jakiego przedszkola poślemy dziecko, jest bardzo ważna, a jej skutki będą długofalowe. Maluch spędzi w danej placówce prawdopodobnie kolejnych kilka lat. Jednym z dylematów, jakie mają młodzi rodzice, jest to, czy szukać dla dziecka miejsca w przedszkolu publicznym czy jednak wybrać niepubliczne. Co różni obie te formy opieki nad małymi dziećmi?

Reklama

Finansowanie przedszkoli

Zależnie od tego, czy jest to placówka publiczna czy niepubliczna, kto inny ją prowadzi. W przypadku przedszkoli publicznych zwykle są to gminy, natomiast przedszkola niepubliczne mogą być prowadzone przez wiele podmiotów, np. fundacje, firmy, stowarzyszenia, organizacje religijne lub po prostu osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Zobacz też: Czego twoje dziecko nauczy się w przedszkolu?

Koszty ponoszone przez rodzica

W placówkach publicznych gmina przeznacza fundusze na realizowanie podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie, zazwyczaj między 8 a 13. Dzięki temu dzieci mogą przebywać w nich w tych godzinach bezpłatnie. Przedszkola niepubliczne nie mają takiego finansowania od gminy czy innego podmiotu, więc są płatne. Miesięczne czesne różni się w zależności od konkretnej placówki i lokalizacji. Może wynosić od kilkuset złotych do nawet 2000 tysięcy złotych.

Liczebność grup

Przedszkola niepubliczne zwykle są o wiele mniejszymi placówkami niż państwowe, dlatego też liczba dzieci, jaka może się w nich pomieścić, jest zdecydowanie mniejsza. Wielu rodziców właśnie z tego powodu decyduje się na placówkę niepubliczną, zwłaszcza jeśli maluch jest wyjątkowo wrażliwy na hałas i inne bodźce zewnętrzne.

Zobacz także

Zobacz też: Czym jest domowe przedszkole i jak można je założyć?

Rejonizacja

Jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola państwowego, większą szansę na dostanie się mamy w przedszkolu znajdującym się w naszym rejonie niż w jakimkolwiek innym. Można jednak próbować zapisać dziecko gdzie indziej. W przypadku placówek prywatnych nie ma żadnej rejonizacji. Rodzic może posyłać dziecko do przedszkola w dowolnej części miasta, np. blisko miejsca swojej pracy.

Nadzór pedagogiczny

W tej kwestii nie ma różnicy, kto prowadzi placówkę. Wszystkie przedszkola zarejestrowane w Polsce nadzorowane są przez Kuratorium Oświaty, podlegają kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Sanepidu.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama