Pomoce Montessori - dzieci je uwielbiają!
Metoda nauczania Montessori to bardzo przemyślany program, w którym dzieci uczą się wszystkich praktycznych umiejętności: zapinania guzików, mycia naczyń, a także liczenia i czytania. Wykorzystywane są do tego specjalnie przygotowane pomoce. Zobacz w naszej galerii te najbardziej znane!
1 z 8
Globus Montessori
Maria Montessori wychodziła z założenia, że w poznawaniu świata należy wyjść od całości, a dopiero potem przejść do szczegółu. Dlatego ten globus powinien być pierwszą pomocą dawaną małemu dziecku. Globus pokazuje mu, że ziemia jest kulista, są na niej lądy i wody. Lądy są wykonane z szorstkiego materiału, a wody pomalowane na niebiesko i gładkie. Dziecko dotyka globusa, obraca go w rączkach i tak uczy się podstawowych faktów o Ziemi. Na zdjęciu inna wersja globusa - do nauki o kontynentach.
Czytaj też: "Zabawa jest pracą dziecka" - żłobek wg Marii Montessori
2 z 8
Różowa wieża Montessori
Różowa wieża to chyba najbardziej znana pomoc Montessori. Składa się ona z 10 jednokolorowych klocków - sześcianów. Najmniejszy z nich ma 1 cm3 a największy 1000 cm3. Jest to pomoc z działu "sensoryka". Dziecko na podstawie wielkości i wagi poszczególnych sześcianów układa je od najmniejszego do największego. Może to robić w pionie lub poziomie, także z zamkniętymi oczami. Wieża jest jednokolorowa, ponieważ ma nauczyć dziecko rozróżnienia pojęć mały-duży i tylko tego. Nauka kolorów i kształtów realizowana jest z użyciem innych pomocy edukacyjnych.
3 z 8
Brązowe schody Montessori
Brązowe schody to także pomoc z działu "sensoryka". To zestaw drewnianych prostopadłościanów o stałej szerokości 20 cm i podstawie kwadratu od 1 cm2 do 100 cm2. Zadaniem dziecka jest ułożenie schodów od najszerszego do najwęższego. Razem z różową wieżą są pośrednim wprowadzeniem do nauki systemu dziesiętnego i geometrii. Pomoc jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-3,5 lat.
4 z 8
Ramki garderobiane Montessori
To pomoc z działu "życie codzienne". Ramki służą do nauki ubierania się i rozwijają koordynację ruchową dziecka. Korzystając z ramek, dziecko uczy się zasuwać zamek błyskawiczny, zapinać guziki, haftki, plecak, zawiązywać buty itd. Gdy dziecko ma je przed sobą, jest mu łatwiej się nauczyć wykonywać te skomplikowane czynności niż ćwiczyć na ubraniu, które ma na sobie. Rodzaje ramek:
- duże guziki
- małe guziki
- kokarda
- wiązanie sznurówek
- haftki
- agrafki
- napy
- suwak
- sprzączki
- wiązanie butów
- rzepy
- zapięcie plecaka
5 z 8
Cylindry (bloki cylindryczne) Montessori
Bloki cylindryczne to zestaw 4 bloków z otworami, do których dziecko wkłada różnej wielkości cylindry z małymi uchwytami. Bloki różnią się między sobą średnicą i wysokością cylindrów. Dzieci potrafią z nimi pracować w najwyższym skupieniu wkładając cylindry do odpowiednich otworów. To ćwiczenie nie tylko na koncentrację - pomoc ma przygotować dziecko do nauki pisania, bo cylindry chwyta się w taki sposób, jak trzyma się ołówek czy długopis. Dziecko uczy się też rozróżniania wielkości za pomocą wzroku i poczucia ciężaru.
Pracę z cylindrami zaczyna się od jednego bloku. Potem dodaje się kolejne.
Cylindry są przeznaczone dla dzieci w wieku 2,5 - 5 lat.
6 z 8
Szorstkie litery Montessori
Szorstkie litery to jedna z podstawowych pomocy edukacyjnych używanych przy nauce pisania w przedszkolach Montessori. Dziecko - zanim weźmie do ręki kredkę czy ołówek - najpierw wodzi palcami po literach i tak uczy się ich kształtu. Dzięki temu uruchamia się też pamięć mięśniowa. Litery są wykonane z szorstkiego piasku natryskiwanego na sztywne tabliczki w kontrastowych kolorach - samogłoski na niebieskim, spółgłoski na różowym (dostępne są także tabliczki w odwrotnej wersji kolorystycznej). Całość jest złożona w drewnianym pudełku.
Szorstkie litery są przeznaczone dla dzieci w wieku 3 - 5 lat.
7 z 8
Złoty materiał Montessori
Złoty materiał to duży zestaw pomocy edukacyjnych wykorzystywany w przedszkolach Montessori do nauki o systemie dziesiętnym. Na konkretnym przykładzie złotych perełek pokazuje się dziecku takie abstrakcyjne pojęcia, jak jednostka, dziesiątka, setka i tysiąc. Dziecko uczy się na nich także liczyć od 1 do 1000.
Pojedynczy koralik to jednostka. Nanizane na pręcik koraliki pokazują dziesiątkę. 10 pręcików ułożonych jeden pod drugim tworzy kwadrat, który ilustruje setkę. Pręciki z koralikami włożone w drewniany sześcian to tysiąc. Dla dzieci w wieku 3- 5 lat.
8 z 8
Drewniana tabliczka mnożenia (dzielenia) Montessori
To drewniana tablica, która na konkretnym, fizycznym działaniu pokazuje dziecku, czym jest abstrakcyjne mnożenie lub dzielenie (na zdjęciu tabliczka do dzielenia). Tablica ma wgłębienia, w które wkłada się czerwone kuleczki - zgodnie z podanym działaniem. Na górze i tablicy wypisane są cyfry od 1 do 10. Nad cyfrą-mnożnikiem kładzie się duży czerwony znacznik, a mnożną zaznacza się z boku karteczką z wypisaną cyfrą. Dziecko wykonuje działanie matematyczne, wkładając kuleczki we wgłębienia.
Zobacz też: Przedszkole wg Marii Montessori