Reklama

Dla rodziców małych dzieci najbliższe tygodnie to gorący okres. Rekrutacja do przedszkoli wchodzi w fazę decydującą, na początku kwietnia otrzymają informację, czy ich maluch dostał się do wybranej placówki. Jest stres, bo chętnych znacznie więcej niż miejsc, a każdy chciałby zapisać dziecko do najlepszej placówki. Także przedszkola dwoją się i troją, aby swoją ofertą przebić konkurencję.

Zobacz także

Przedszkola kuszą rodziców

Przedszkola państwowe prześcigają się w ofercie dla maluchów. Oprócz standardowych propozycji zajęć dodatkowych jak: gimnastyka, warsztaty muzyczne, plastyczne i język angielski, coraz częściej są też oryginalne propozycje. - Koleżanka opowiadała mi, że wybrała dane przedszkole, bo tam jest szwedzki stół – mówi pani Kasia, mama 2,5 letniej Hani, mieszkająca w Łodzi. Jest właśnie w trakcie wybierania przedszkola dla córeczki.

Okazuje się, że oferta szwedzkiego stołu coraz częściej gości w przedszkolach. W jednej z łódzkich placówek przedszkolaki trzy razy w tygodniu mają drugie śniadanie w takiej formie. W innym z przedszkoli rodzice mogą dostać także porady dietetyka.

To nie koniec atrakcji. Dzieci mają aż 5 razy w tygodniu lekcje języka angielskiego, a oprócz tego mogą chodzić na zajęcia z jogi, na warsztaty kulinarne lub ekologiczne.

Warzywka z własnego ogródka

Jedno z przedszkoli oferuje dzieciom na placu zabaw ogród stworzony w ramach projektu "Ekologicznej ścieżki sensorycznej". W innej placówce jest też ogród z kącikiem owocowym i warzywniakiem, o który dbają przedszkolaki.

Placówki oferują także zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne, a nawet muzykoterapię. Dzieci mogą uczyć się origami, poćwiczyć gimnastykę korekcyjną, karate lub rozwijać się przy zabawach logorytmicznych i matematycznych.

- Dobrze, gdyby Hania miała np. rytmikę, ale nie przywiązujemy ogromnej wagi do tego, by zajęcia były szczególnie niepowtarzalne, najważniejsze jest, kto je prowadzi - tłumaczy tata dziewczynki. Dla rodziców Hani ważne jest to, aby ich nieśmiała córeczka miała doświadczoną panią wychowawczynię, która pomoże jej w nawiązaniu relacji z rówieśnikami.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając przedszkole

Dla rodziców po raz pierwszy posyłających dziecko do przedszkola wybór odpowiedniej placówki może być twardym orzechem do zgryzienia. Nie mają jeszcze przetartej ścieżki i nie do końca wiedzą, na czym powinni się skoncentrować. - Naszym głównym kryterium była lokalizacja - mówi mama Hani. I słusznie - odległość od miejsca zamieszkania to jeden z głównych czynników, który powinno się brać pod uwagę, wybierając przedszkole. Warto jeszcze poznać opinie o przedszkolu (tu nie do przecenienia jest "poczta pantoflowa" lub rozmowy "z piaskownicy" z rodzicami mającymi w tej sprawie doświadczenie).

Dawno minęły już czasy, kiedy tylko w przedszkolach prywatnych można było zapewnić dziecku wszechstronną edukację. Kilka godzin języka angielskiego, zajęcia plastyczne, muzyczne i sportowe to już standard w bardzo wielu przedszkolach państwowych. Ale i tak nadal największym problemem jest to, aby dziecko zostało przyjęte do wybranej przez rodziców placówki. Wciąż za dużo jest chętnych, a za mało miejsc.

Wyniki rekrutacji już w kwietniu

W większości miast rekrutacja do przedszkoli rozpoczęła się w lutym. To oznacza, że w kwietniu będą już znane jej wyniki i zostanie ogłoszona lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danych przedszkoli. Wówczas opublikowane zostaną listy wolnych miejsc w placówkach w danym regionie, a w czerwcu ruszy do nich rekrutacja uzupełniająca. Na przełomie czerwca i lipca podane będą wyniki drugiej rekrutacji, a pod koniec wakacji pojawią się kolejne listy z wolnymi miejscami w przedszkolach, do których można się jeszcze ubiegać o przyjęcie.

Rekrutacja do przedszkoli odbywa się w Polsce na poziomie regionalnym i nie ma jednego konkretnego terminu dla wszystkich miejscowości. Dlatego warto śledzić informacje pojawiające się w urzędach (lub ich stronach www) odpowiedzialnych za przedszkola w danym mieście. Również sposób prowadzenia rekrutacji może być różny w zależności od np. województwa.

Napiszcie w komentarzach, czy zapisałyście swoje dzieci do wybranego przedszkola, czy było to łatwe, czy trudne. Na co zwracałyście uwagę, wybierając placówkę? Czy bogata oferta zajęć dodatkowych miała dla was znaczenie?

Podzielcie się swoim doświadczeniem, co zrobić, aby zapisać dziecko do dobrego przedszkola.

Źródło: lodz.wyborcza.pl

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama