skąd się biorą wszy
AdobeStock
Pielęgnacja

Skąd się biorą wszy – skoro nie z braku higieny?

Można zaryzykować pogląd, że wszy biorą się przede wszystkim z braku wiedzy o tym, jak można się nimi zarazić. Wszawica jest powszechna i wysoce zaraźliwa. Nawet jeśli myślisz, że ten problem cię nie dotyczy, warto wiedzieć, skąd się bierze pierwsza wesz.

Pogląd, że wszy (w tym także wszy u dzieci) biorą się z brudu czy braku odpowiedniej higieny, to mit. Wszawica głowy szerzy się we wszystkich cywilizowanych krajach – przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi. Najbardziej narażone są kilkulatki, które uwielbiają bliski kontakt z rówieśnikami podczas zabawy.

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

Skąd biorą się wszy u dzieci i dorosłych?

Wesz istniała na ziemi na długo przed pojawianiem się człowieka. Porusza się za pomocą trzech par silnych odnóży zakończonych pojedynczym pazurem. Jest nie tylko sprawna, ale też bardzo szybka! Ma jednak też pewne słabości. Nie potrafi latać ani skakać. Poza organizmem żywiciela jest w stanie przeżyć tylko 48 godzin.

Wszy ludzkie łatwo się przemieszczają i szybko się rozmnażają (jeden pasożyt żyje około miesiąca i każdego dnia składa we włosach swojego nosiciela od 5 do 10 jaj). Jeśli w szkole, przedszkolu lub żłobku pojawi się jedno dziecko dotknięte wszawicą, jest pewne, że wkrótce jego los podzielą inne maluchy (wystarczy, że na główkę dziecka przedostanie się jedna wesz, aby po kilku dniach było ich wiele).

Najczęściej do zarażenia wszami dochodzi poprzez kontakt bezpośredni (głowa do głowy), o który wśród dzieci podczas wspólnego spędzania czasu bardzo łatwo. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wszy nie przeskakują z dziecka na dziecko, tylko przepełzają wolno z włosów na włosy (długość fryzury, kolor włosów, gęstość nie ma żadnego znaczenia). Wszami zarażają się równie często chłopcy, co dziewczynki.

Uwaga! Wszy ludzkie nie są przenoszone przez zwierzęta. Na nich pasożytują inne gatunki wszy, które nie są zainteresowane ludzką krwią.

Jak można się zarazić wszawicą?

Istnieje możliwość, że dziecko zarazi się wszami przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku (miały styczność z włosami osoby z wszawicą), np. gdy:

 • przymierza czapkę lub szalik koleżanki albo kolegi;
 • pożycza od innych dzieci kask rowerowy;
 • używa wspólnego grzebienia lub szczotki do włosów;
 • nosi cudze spinki lub gumkę do włosów;
 • zakłada ubranie, które w szatni leżało blisko odzieży, na której znalazły się wszy;
 • używa pościeli, na której znajdują się pasożyty, np. podczas leżakowania;
 • korzysta ze wspólnych ręczników.


Teoretycznie wszy u dzieci mogą pojawić się także, gdy maluchy: kładą głowę na łóżku, kanapie, fotelu, kocu lub dywanie, z którymi wcześniej miała kontakt zakażona wszami osoba lub bawiąc się wspólnymi pluszakami.

Warto wiedzieć, że wszy mogą mieć dzieci, których rodzice nadmiernie dbają o to, by dziecko nie miało pasożytów we włosach i w związku z tym profilaktycznie stosują preparaty przeciwko wszawicy. Dzieje się tak, ponieważ wszy zaczynają uodparniać się na substancje, które mają je zwalczać. 

Choć wszy u dzieci niechętnie opuszczają idealne warunki, jakie mają na owłosionej skórze głowy, możliwe jest zarażenie się wszawicą drogą pośrednią. Dochodzi do niego rzadziej, ponieważ wesz głowowa żyje krótko poza ciałem człowieka (nie dłużej niż jeden dzień). Zdarzały się jednak przypadki rozrzucenia pasożytów w trakcie szczotkowania włosów.

Gdzie najczęściej zarażają się dzieci wszami?

Pasożyty (w tym także wesz ludzka, która wywołuje wszawicę) przenoszą się poprzez bezpośredni kontakt. Jak łatwo się domyślić, dzieci najczęściej przynoszą wszy ze szkoły, przedszkola i żłobka. Zarażają się nimi podczas kolonii, obozów i na zielonej szkole. Ale to nie wszystko.

Do zakażeń wszawicą może dochodzić również:

 • na wczasach;
 • w szpitalu i przychodni;
 • w tramwaju, pociągu, autobusie.

Skąd się biorą wszy odzieżowe i łonowe?

Zwykle mówi się o wszach we włosach, ale u człowieka mogą pojawić się trzy rodzaje wszy (u dzieci występują dwa pierwsze):

 • wszy głowowe (najczęstsze u dzieci) – bytują na owłosionej skórze głowy. Do rozprzestrzeniania się choroby dochodzi poprzez używanie wspólnych grzebieni, szczotek do włosów, gumek, a także przez bliski kontakt z osobą zarażoną.
 • wszy odzieżowe – żyją w ubraniach, ale blisko ciała, by móc żywić się ludzką krwią (przenoszą się z człowieka na człowieka np. podczas przymierzania cudzych ubrań, korzystania zainfekowanych nimi koców czy pościeli). W odróżnieniu od wszy głowowej nie bytują na owłosionej skórze, ale w okolicy szyi, klatki piersiowej, pośladków, pleców. Po ich ugryzieniach zostają małe czerwone ślady. Wszawicy odzieżowej sprzyja brak higieny.
 • wszy łonowe – bytują w owłosieniu miejsc intymnych, ale też pod pachami czy w brwiach. Wszawicą łonową zarażamy się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. W przypadku dorosłych najczęściej przyczyną są kontakty seksualne.

Jak się pozbyć wszy?

Jeśli dziecko ma wszawicę, konieczne jest zastosowanie preparatu na wszy. Możesz także wypróbować domowe sposoby na wszy. Warto również zrobić gruntowne porządki w domu (konieczne jest sprzątanie przedszkola, szkoły czy żłobka). Ubrania, ręczniki, pościele powinny być wyprane w temperaturze min. 60°C. Nie zaszkodzi odkurzyć dywanów, kanap, foteli. Przedmioty, których nie można prać (kask rowerowy, koc) najlepiej szczelnie zapakować na cztery tygodnie do worków (tyle trwa cykl rozwojowy wszy) – brak tlenu sprawi, że pasożyty zginą. Grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów warto wymienić na nowe.


Zobacz także:

ile żyją wszy na pościeli
Adobe Stock
Zdrowie
Ile żyją wszy na pościeli i jak się ich z niej pozbyć
Wszy żyją na pościeli do 2 dni. Po tym czasie zdychają. Jednak zanim czas je unieszkodliwi, mogą przenieść się na innego członka rodziny albo ponownie trafić na głowę, na której było już przeprowadzane odwszawianie.

Wszy mogą przeżyć w pościeli i na innych przedmiotach do 48 godzin. W ramach leczenia wszawicy trzeba więc zastosować odpowiedni preparat, który zlikwiduje żywe wszy, ułatwi usunięcie gnid z włosów, a także wyprać ubrania oraz pościel, z którymi dziecko miało kontakt w ciągu 2-3 dni przed odkryciem u niego wszawicy. Spis treści: ile żyją wszy i gnidy jak pozbyć się ich z pościeli w jakiej temperaturze giną wszy pozbywanie się wszy z domu Ile żyją wszy i gnidy Wesz do przeżycia potrzebuje głowy człowieka. Jeśli nawet zapodzieje się gdzieś na poduszce czy ulubionej przytulance dziecka, co zdarza się rzadko, w ciągu 48 godzin zginie. Żeby zminimalizować ryzyko, że po zastosowaniu szamponu na wszy dziecko znowu złapie w mieszkaniu te insekty, możesz też włożyć pościel, ubrania i pluszaki do suszarki elektrycznej lub je wyprać. Jak pozbyć się wszy z pościeli Najlepszym sposobem jest wypranie poszewek w najwyższej możliwej temperaturze. Trzeba wybrać program z temperaturą wody minimum 60 stopni. Bawełnianą białą pościel można nawet wyprać w 90 st. C. Pościel i odzież praną w temperaturze 40 stopni (nie wszystkie tkaniny i materiały dobrze zniosą wyższą temperaturę – sprawdź na metce!) warto po wysuszeniu wyprasować – już średnia (dwie kropki) temperatura żelazka zabije wszy i gnidy. W jakiej temperaturze giną wszy Jak już wspominaliśmy, wszy nie lubią niskich i wysokich temperatur. Giną zarówno w ujemnej temperaturze , jak i w tej przekraczającej 53,5 stopnia C . Dlatego skuteczną metodą zabijania tych wszy, które znalazły się poza głową dziecka, jest pranie skażonych pasożytami ubrań i pościeli. Rzeczy, które trudno wyprać, np. pluszaki, można włożyć na noc do zamrażalnika, a następnie delikatnie wytrzepać. Jeśli chodzi o zabijanie wszy na głowie dziecka, można wykorzystać...

choroby przenoszone przez wszy
Fotolia
Zdrowie
Choroby przenoszone przez wszy – czy jest się czego bać?
Z trzech gatunków wszy żerujących na ludziach tylko wesz odzieżowa może przenosić groźne choroby. Należą do nich między innymi choroby wywoływane przez riketsje, np. dur powrotny i tyfus plamisty. Wesz ludzka (głowowa) nie przenosi poważnych chorób.

Wszy ludzkie, czyli te bytujące na skórze głowy zazwyczaj nie przenoszą chorób, możesz więc spać spokojnie, jeśli twoje dziecko się nimi zarazi. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś się ich pozbyć. Po pierwsze – będą rozmnażać się w szybkim tempie, powodując duży dyskomfort u dziecka i osób w jego otoczeniu oraz przenosić się na inne dzieci i dorosłych. Po drugie – świąd głowy spowodowany ugryzieniem wszy jest bardzo dokuczliwy, a drapanie może prowadzić do zakażeń skóry. Trochę inaczej wygląda sytuacja z wszą odzieżową.   Choroby przenoszone przez wszy: wesz ludzka (głowowa) wesz odzieżowa trzy typy wszawicy źródła zakażenia Choroby przenoszone przez wszy ludzkie (głowowe) Ten rodzaj wszy nie przenosi chorób . Nie znaczy to, że wszawica jest zupełnie niegroźna i ma łagodny przebieg. Gdy wszy się rozmnożą, ich ugryzienia stają się dokuczliwe, a swędzenie im towarzyszące – nieznośne. Wszy głowowe u dziecka mogą powodować: świąd głowy , wysypkę w miejscu ugryzienia (zwłaszcza na karku i za uszami), zakłócenia snu (swędzi!) rozdrażnienie (swędzi!).   Jeśli dziecko intensywnie drapie głowę, a ma brudne paznokcie lub ręce, może wywołać wtórne zakażenie bakteryjne lub grzybicze skóry, które będzie wymagało wizyty u lekarza i odpowiedniego leczenia.   Choroby przenoszone przez wszy odzieżowe Wszy odzieżowe mogą przenosić groźne choroby: tyfus plamisty, dur powrotny, dżumę i gorączkę okopową. Były to plagi, które siały spustoszenie w dużych skupiskach ludzkich w XIX wieku i wszędzie tam, gdzie ludzie żyli w złych warunkach sanitarnych oraz w okopach wojennych. Obecnie w krajach cywilizowanych epidemie tych chorób się nie zdarzają, poza tym istnieje już szczepionka na tyfus, zmniejszającą liczbę zachorowań także w krajach...

czy wszy skaczą
Adobe Stock
Zdrowie
Czy wszy skaczą? Obalamy mity o wszawicy
Wszy nie skaczą. Poruszają się powoli na własnych nóżkach, a ruch ten przypomina pełzanie. Aby dziecko zaraziło się wszami, musi mieć bezpośredni kontakt z zarażoną głową lub przedmiotem.

Wszy to pasożyty, które nie potrafią skakać, nie latają i nie pływają. Mogą jedynie dość powoli poruszać się na własnych nogach. Dlatego nie są w stanie przefrunąć ani przeskoczyć z człowieka na człowieka. Żywe wszy lub ich jaja – gnidy – mogą jednak skolonizować skórę głowy nowego żywiciela, gdy zostaną na niego przeniesione z osoby zarażonej. Spis treści: Jak przenoszą się wszy? Drogi zakażenia Czy wszawica świadczy o braku higieny? Wszy nie skaczą, tylko pełzają Wszy poruszają się ruchem pełzającym. Przemieszczają się bardzo szybko i są mistrzami kamuflażu! Dlatego trudno je znaleźć – myślimy, że dziecko nie ma wszy, chociaż wskazywałoby na to intensywne drapanie głowy , tymczasem wesz ukrywa się w najlepsze w miejscu, którego nie dostrzegliśmy. Jeśli dziecko drapie skórę głowy, warto przejrzeć jego włosy, szukając gnid , a nie wszy. Gnidy mogą być bardzo liczne i nie poruszają się. O wszawicy mogą też świadczyć pozlepiane przy skórze kosmyki włosów (minikołtuny). Dzieje się tak, gdy dojdzie do nadkażenia i skóra wydziela surowicę i ropę, które, zasychając, sklejają włosy. U niektórych osób powiększają się węzły chłonne, co może być objawem reakcji alergicznej na ukąszenia pasożytów. Czy dziecko zarazi się, przebywając z kimś, kto ma wszy? Nieprawdą jest, że samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą, która ma wszy, oznacza zarażenie. Ponieważ wszy nie skaczą i nie latają, aby doszło do zarażenia wszawicą, musi dojść do bezpośredniego kontaktu włosów osoby zarażonej z włosami osoby zdrowej lub poprzez kontakt z przedmiotami, na które wszy mogły z włosów osoby chorej na wszawicę się przedostać: z grzebienia , z czapki, z gumki do włosów , z ręcznika, z pościeli , z ubrania. Wszawica a higiena osobista Wszawica może dotknąć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj