rekrutacja do przedszkola
Fotolia
Edukacja

Rekrutacja do przedszkola na rok 2022/2023

Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim 3-, 4- i 5-latkom. Dla 6-latków przedszkole jest obowiązkowe. Dowiedz się, jak zapisać dziecko do przedszkola. Sprawdź harmonogram rekrutacji do przedszkola i oddziałów przedszkolnych w roku 2022 roku.

Miejsce w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko korzystało z przedszkolnej edukacji. Dzieci, które ukończyły 2,5 roku, również mogą zostać przyjęte do placówki przedszkolnej pod warunkiem, że po rekrutacji zostaną wolne miejsca. Dzieci w wieku sześciu lat muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej).

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Kiedy rusza rekrutacja do przedszkola – harmonogram

Nie ma jednego odgórnie ustalonego terminu składania wniosków. O tym, kiedy odbywają się zapisy do przedszkoli, decyduje gmina – najczęściej jest to początek marca. Dokładnych informacji szukaj na stronie urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam też listę przedszkoli, które uczestniczą w rekrutacji, wraz z informacją o liczbie wolnych miejsc i sposobie rekrutacji.

Jak wyglądają zapisy (rekrutacja) do przedszkola na rok 2022?

Jeśli dziecko chodziło już do przedszkola, rodzice muszą jedynie złożyć deklarację o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jak zapisać dziecko do przedszkola, jeśli jeszcze do niego nie uczęszczało? Jeśli dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, musi wziąć udział w rekrutacji. Polega ona na złożeniu wniosku o przyjęcie dziecka (online lub bezpośrednio w przedszkolu – niżej opisujemy szczegółowo, jak to zrobić). Jeśli są wolne miejsca, dziecko zostanie przyjęte, jeśli ich nie ma, o pomyślnej rekrutacji w przedszkolu publicznym decyduje spełnienie opisanych w dalszej części tekstu kryteriów.

Rodzice mają prawo ubiegać się o miejsce w kilku wybranych placówkach, zaznaczając preferencje. Wniosek składa się tylko jeden w tzw. przedszkolu pierwszego wyboru. W dużych miastach, np. Warszawie czy Gdańsku, funkcjonuje elektroniczny system rejestracji.

Procedura rejestracyjna w różnych miastach i gminach przebiega nieco inaczej. Sprawdź w urzędzie swojej gminy, jak wygląda to w twoim miejscu zamieszkania.

Kryteria przyjęcia do przedszkola państwowego

W państwowych placówkach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych. Są one brane pod uwagę we wszystkich przedszkolach na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:

  • dziecko z rodziny wielodzietnej,
  • dziecko z niepełnosprawnością,
  • dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
  • dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
  • dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.


Każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria wynikające z lokalnych potrzeb społecznych. Każdemu kryterium (ustawowemu i dodatkowemu) przypisana jest określona liczba punktów. Kryteriom ustawowym odpowiada stała liczba 260 punktów. Liczbę punktów przypisaną pozostałym kryteriom ustalają samorządy. 

Warto wiedzieć, że o przyjęciu do przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszeń.

Jak złożyć wniosek o przyjęcie do przedszkola?

Jeśli przedszkole nie prowadzi rekrutacji przez internet, należy się zgłosić do wybranej placówki po wniosek o przyjęcie. Wypełniony dokument rodzice składają w wybranym przedszkolu. Jeśli gmina prowadzi rekrutację przez internet, rodzic musi zarejestrować dziecko na specjalnej platformie rekrutacyjnej. Podczas wypełniania formularza należy wskazać wybrane przedszkola. Uwaga: tu kolejność jest istotna! Jako pierwsze należy wskazać to, na którym najbardziej ci zależy. Po zakończeniu rejestracji należy pobrać wniosek, który następnie należy wydrukować i zanieść do przedszkola pierwszego wyboru.

Wraz z wnioskiem może być konieczne złożenie dodatkowych dokumentów, jeśli:

  • dziecko jest z rodziny wielodzietnej: oświadczenie o wielodzietności rodziny. Oświadczenie napisz samodzielnie;
  • w rodzinie jest osoba z niepełnosprawnością: orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności, lub o stopniu niepełnosprawności;
  • jesteś samotnym rodzicem: prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód albo separację) albo akt zgonu rodzica, oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

Szczepienia obowiązkowe a rekrutacja do przedszkola

Niektóre przedszkola życzą sobie, aby rodzice udowodnili, że maluch przebył wszystkie szczepienia obowiązkowe. Powinny one być zawarte w Książeczce Zdrowia Dziecka, choć niektóre placówki wymagają specjalnego zaświadczenia o szczepieniu od lekarza. Nie powinny tego robić – Książeczka Zdrowia jest wystarczającym dokumentem.

Wyniki naboru do przedszkoli

Ogłoszenie wyników rekrutacji najczęściej ma miejsce w maju, jednak dokładne daty ustala dana gmina. Tego dnia w wybranym przedszkolu pojawi się lista przyjętych dzieci. Jeśli dziecko było zgłoszone przez internet, na profilu otrzymasz informację, jaki jest status wniosku. Jeśli twoje dziecko znajdzie się na liście przyjętych, musisz jeszcze potwierdzić zgłoszenie, ewentualnie donieść niezbędne dokumenty, których wymaga przedszkole.
 

Dziecko nie dostało się do przedszkola: co zrobić?

Warto wiedzieć, że masz możliwość odwołania się od decyzji. Najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola złóż wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia. Następnie złóż u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Zrób to najpóźniej 7 dni od otrzymania takiego uzasadnienia. Jeśli dyrektor też odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego.

W przypadku dzieci powyżej 3. roku życia gmina musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte twoje dziecko.

Czy można zapisać dziecko do przedszkola po rekrutacji?

Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola, możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Jeśli rejestracja odbywała się online, rekrutacja uzupełniająca prawdopodobnie będzie przebiegać także w ten sposób. Jeśli w twojej gminie nie było rejestracji internetowej, sprawdź na stronie urzędu lub gminy, gdzie jeszcze są wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniającą. Na tym etapie decyduje samorząd – kluczową rolę mogą odegrać takie czynniki jak: miejsce zamieszkania, zatrudnienie rodziców, rodzeństwo w tym samym przedszkolu lub kryterium dochodowe.

Wielu rodziców zastanawia się też, czy można zapisać dziecko do przedszkola poza rekrutacją. Owszem, jest to możliwe. O przyjęciu dziecka do przedszkola w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor przedszkola. Warunkiem są wolne miejsca, którymi dysponuje placówka. W takiej sytuacji dyrektor podejmuje decyzję samodzielnie, bez udziału organu prowadzącego.

Zobacz także:

Wyprawka do przedszkola
Edukacja
Wyprawka do przedszkola: lista niezbędnych rzeczy do druku
Wyprawka do przedszkola zawiera ubranka, kapcie, przybory toaletowe, artykuły papiernicze, a często też pościel. Wydrukuj lub zapisz w telefonie listę z kompletną wyprawką dla przedszkolaka.

Wyprawka do przedszkola, zwłaszcza w państwowych placówkach, bywa naprawdę bogata: pościel na leżakowanie, przybory toaletowe, ubranka na zmianę i długa lista artykułów papierniczych. Przygotowuje się ją raz w roku, na początku września. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyprawce dla przedszkolaka. Wydrukuj gotową listę lub ściągnij na telefon i idź z nią na zakupy!  Spis treści: Wyprawka do przedszkola – podstawowa lista Wyprawka przedszkolaka: przybory plastyczne Jakie zabawki kupić do wyprawki przedszkolaka? Jak oznaczyć rzeczy dziecka do przedszkola? Wyprawka do przedszkola: do druku Wyprawka do przedszkola – lista Niezbędne w wyprawce przedszkolaka są:  Komplet pościeli (choć niektóre państwowe przedszkola zapewniają dzieciom koce, poszewki i leżaki). Piżamka (nawet jeśli twoje dziecko lubi drzemki w tym, w czym chodzi, przebieranie się w piżamę to ważny element nauki ubierania, higieny i odróżniania czasu przeznaczonego na sen. Piżamką do przedszkola może być T-shirt i spodenki lub legginsy). Szczoteczka do zębów  w opakowaniu, pasta do zębów , kubek (można z tym zaczekać i uzgodnić z przedszkolem, czy na pewno będą potrzebne). Komplet ubrań na zmianę, czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majteczki, skarpetki, ewentualnie rajstopki, T-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze! Wszystkie ubrania łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania. Kapcie na zmianę – wygodne, takie by maluch mógł je sam założyć i zdjąć, oddychające, z gumową podeszwą, trzymające stabilnie stopę dziecka i chroniące przed urazami. Niektóre przedszkola wymagają, by podeszwa była jasna. Przybory plastyczne i artykuły papiernicze do przedszkola Lista przyborów plastyczno-papierniczych jest...

pierwszy dzień w przedszkolu
Adobe Stock
Wychowanie
Pierwszy dzień w przedszkolu: jak go przeżyć, rady dla rodziców
Pierwszy dzień w przedszkolu wymaga dobrego zaplanowania i przygotowania dziecka. Ważne jest, by spędzić go spokojnie, bez pośpiechu i nerwów, i to zaczynając od pobudki. Podpowiadamy, jak zostawić dziecko w przedszkolu, by nie było to trudnym przeżyciem ani dla niego, ani dla jego rodziców.

Pierwszy dzień w przedszkolu to olbrzymie przeżycie dla całej rodziny. Zanim nadejdzie, warto z dzieckiem o nim porozmawiać, opowiedzieć, jak będzie wyglądał, czego maluch może się spodziewać, ile czasu spędzi w przedszkolu. Dobrze jest też wspólnie wybrać ubrania, przygotować kapcie i inne potrzebne rzeczy. Można też z dzieckiem ustalić, którą zabawkę zechce ze sobą zabrać (najlepiej przytulankę), aby dodawała mu otuchy z dala od domu. Ale to nie wszystko, ważna jest nawet godzina, na którą tego dnia ustawisz sobie pobudkę. Jak przeżyć pierwszy dzień dziecka w przedszkolu? W niektórych krajach, m.in. w Szwecji, dzieciom rozpoczynającym przedszkolną edukację towarzyszą rodzice. Obecność mamy lub taty w pierwszych dniach zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że maluch szybko oswaja się z nową sytuacją. Nie ma niepotrzebnego stresu ani łez. W wielu polskich przedszkolach również jest to możliwe. Jeśli więc możesz poświęcić kilka lub kilkanaście dni, idź  do przedszkola wspólnie z dzieckiem . Cenne będzie już to, że zostaniesz z nim na godzinę lub dwie. Zapytaj wcześniej przedszkolu, do którego będzie chodziło twoje dziecko, jakie zasady obowiązują w placówce ze względu na epidemię koronawirusa. Upewnij się, czy rodzic może przebywać na terenie przedszkola, czy dziecko będzie mogło przynieść z domu ukochaną maskotkę. Pierwszy dzień w przedszkolu – rady dla rodziców Oto wskazówki, które ułatwią planowanie przedszkolnego debiutu dziecka. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pobudka malucha, droga do przedszkola, a także czas spędzony w placówce.  Pobudka przed pierwszym dniem w przedszkolu Nastaw budzik wcześniej niż zwykle, by ten dzień zaczął się bez pośpiechu i zdenerwowania. Zarezerwuj więcej czasu na mycie, ubieranie, śniadanie i inne poranne czynności. Wyprawka...

przedszkole montessori
Allegro
Edukacja
10 ważnych faktów na temat przedszkola Montessori
Zastanawiasz się nad wyborem przedszkola dla swojego dziecka? Oto metody wychowania i edukacji dzieci metodą Montessori w pigułce. Sprawdź, czy to coś dla ciebie.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Przedszkole Montessori oferuje bardzo spójny model wychowania i edukacji dzieci. Metoda wychowania przedszkolnego według włoskiej lekarki i pedagog Marii Montessori znacznie różni się od oferty tradycyjnych przedszkoli. W Polsce jest kilkadziesiąt placówek jej imienia, w tym szkoły i żłobki działające według zasad Montessori. Ta metoda ma zwolenników na całym świecie. Podpowiadamy dlaczego!  Przedszkole Montessori - zasady: Nacisk na swobodny rozwój przedszkolaków Miejsce, gdzie szanuje się dzieci Dziecko samo decyduje, nad czym będzie pracować Dobra organizacja przestrzeni to podstawa Rola nauczyciela w przedszkolu Montessori Nietypowe zabawki w przedszkolu Montessori  Samodzielność – podstawowa zasada przedszkola Montessori Zajęcia odbywające się w rytmie dziecka Zwierzątko w przedszkolu Montessori Język Porozumienia bez Przemocy 1. Nacisk na swobodny rozwój przedszkolaków Maria Montessori – autorka słynnej metody przedszkolnego wychowania dzieci – uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dziecka. Dlatego w 1907 roku stworzyła Casa dei Bambini (z wł. dom dzieci), żeby umożliwić im wszechstronny rozwój – fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Idee zapoczątkowane przez nią są kultywowane do dziś – we współczesnych przedszkolach Montessori.  2. Miejsce, gdzie szanuje się dzieci Montessori była przekonana o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj