przedszkolak, dziewczynka, łóżko, maskotka
Edukacja

Zmiana przedszkola

Czasem przeprowadzka do innego przedszkola jest jedynym wyjściem. Przygotuj do niej dobrze i malucha, i siebie. Debiut w nowym miejscu to dla dziecka ogromne przeżycie.

 

Dla kilkulatka przedszkole jest prawie całym jego światem. Nawet jeśli tobie jego sprawy wydają się błahe, dla niego są bardzo, bardzo ważne. Tak jak dla ciebie np. twoja praca. Dorosłemu też trzęsą się kolana, gdy opuszcza znaną firmę i staje w progu nowej... Dlatego zmianę przedszkola trzeba rozważyć na spokojnie i przenosić dziecko tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.
Krok pierwszy: decyzja
Już ją podjęłaś, czy jeszcze się wahasz? Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli zmianę przedszkola wymusza życie (przeprowadzka, gorsze zarobki czy np. rozwód rodziców i niemożność dalszego posyłania dziecka do prywatnej placówki), sprawa jest jasna. Nie ma co rozpaczać, trzeba tak przenosiny przeprowadzić, by stres dla dziecka był jak najmniejszy.
W innych sytuacjach, gdy np. chcesz przenieść maluszka, bo w obecnym przedszkolu źle się czuje, warto jeszcze raz to przemyśleć. Czy zmiana rozwiąże problem? Może da się temu zaradzić inaczej: przenosząc do innej grupy, rozmawiając z paniami, prosząc je o wzięcie kontaktów między dziećmi pod lupę?
Gdy przedszkole nie spełnia twoich oczekiwań, upewnij się, że w nowym będzie lepiej. Co zrobisz, jeśli ono też okaże się rozczarowaniem? Pamiętaj, że podejście: „Spróbujemy i w razie czego wrócimy do starego” wprowadzi niepotrzebnie zamęt w główce dziecka, może odebrać mu poczucie bezpieczeństwa. Skoro powrót do dawnego przedszkola jest możliwy, może wcale nie trzeba dziecka przenosić?

Krok drugi: przygotowania
Nie zaskakuj malucha zmianą. Daj mu czas na oswojenie się z tą myślą, wytłumacz, dlaczego to konieczne (nawet jeśli powodem były finanse, winna jesteś dziecku proste wyjaśnienie). Podejmuj temat zawsze, gdy widzisz, że dziecko tego potrzebuje, nie pozostawiaj go samego z niepokojem. Pamiętaj, że to, co nieznane i niezrozumiałe, wzbudza największy lęk! Malec powinien mieć okazję pożegnać się ze starymi kolegami. Niech np. przyniesie słodycze, a dzieci (porozmawiaj o tym z panią) mogą dla niego narysować pożegnalne obrazki.
Przed przenosinami trzeba postępować podobnie jak przed przedszkolnym debiutem: dziecko musi oswoić się z nowym miejscem. Dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie go kilka razy, zanim przenosiny staną się faktem. Możesz umówić się z paniami w nowym przedszkolu, że już teraz przedstawią malucha innym dzieciom i wciągną go do zabawy.

Krok trzeci: pierwsze dni
O ile to możliwe, lepiej przenieść dziecko od września. Będzie mu wtedy łatwiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. A gdy już nadejdzie ten wielki dzień, zadbaj o „dobre wejście”: maluszek może np. przynieść dla wszystkich słodycze. Zapytaj też nauczycielek, jak zamierzają wciągnąć dziecko do grupy. Powiedz im, jak aklimatyzowało się w poprzednim miejscu, jakie są jego mocne strony, co lubi robić, za czym nie przepada. Na początku przyda się ukochana przytulanka. Malec może też zabrać ulubioną książeczkę, którą pani poczyta wszystkim dzieciom. Nie oczekuj, że pokocha nowe miejsce od pierwszego wejrzenia. Początki mogą być tak samo trudne, jak wtedy, gdy szedł do przedszkola po raz pierwszy.
A nawet trudniejsze, jeśli będzie ciągle powtarzał, że chce do starych kolegów, do dawnej pani... Uszanuj uczucia dziecka. Ono ma prawo się złościć, buntować, płakać, być rozżalone, obrażone – za to, że zabrałaś go od znajomych dzieci i ulubionych pań. Ale wszystko się w końcu ułoży. Warto zadbać, żeby maluch mógł podtrzymywać stare przyjaźnie (spotykał się z najlepszymi kolegami i koleżankami po południu, zaprosił ich na urodziny). Pewnie szybko z nich zrezygnuje i zawrze nowe, ale nie będzie się czuł tak nagle i całkowicie wyrwany ze znanego środowiska.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Edukacja
Znaczenie wczesnej edukacji przedszkolaka
Edukacja prowadzona we wczesnych latach dziecka ma ogromny wpływ na dalszy rozwój małego człowieka.

Edukacja prowadzona we wczesnych latach dziecka, przede wszystkim w przedszkolu, ma ogromny wpływ na dalszy rozwój małego człowieka. Badania naukowe wskazują na wyraźny związek między nauczaniem przedszkolnym, a przyszłymi osiągnięciami w nauce. Nauka poprzez zabawę Umysł małego człowieka jest w tym okresie bardzo chłonny na nowe informacje. Należy jednak zadbać o odpowiednie przekazywanie wiedzy. Ponieważ przedszkolaki nie mają wyrobionej trwałej uwagi i nie potrafią skupić się przez dłuższy czas na jednej czynności, dlatego najlepszym sposobem na naukę jest dla nich zabawa. Dzięki temu dzieci mimowolnie przyswajają nowe informacje i zdobywają kolejne umiejętności. Ponadto udowodniono, że szybciej i lepiej zapamiętujemy, gdy nauce towarzyszą pozytywne emocje. Świat pełen zabaw, jakim dla dziecka powinno być przedszkole, jest ważny również z innego powodu. Codzienny kontakt z ukochaną panią przedszkolanką i kolegami oraz ciekawe zabawy sprawiają, że rozstania z rodzicami są dla malucha mniej stresujące, a czas rozłąki mija dużo szybciej. Interesujące zajęcia Zajęcia prowadzone w przedszkolu powinny rozbudzać i rozwijać różnorodne zainteresowania dzieci. „Przygotowywanie przedstawień, rytmika, gra na najprostszych instrumentach (np. bębenek, trójkąt) to tylko przykłady, jak ciekawie zorganizować czas spędzany w przedszkolu” – mówi Anna Gruszczyńska, pedagog i wieloletni dyrektor przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. „Dla maluchów często jest to pierwszy kontakt z muzyką, tańcem czy teatrem, który może przerodzić się w ich przyszłą pasję” – dodaje Anna Gruszczyńska. Bardzo istotne w rozwoju dziecka są także zajęcia plastyczne, które kształtują kreatywność małego człowieka. Dlatego wychowawcy powinni zachęcać do spontanicznego tworzenia prac nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z rówieśnikami....

panthermedia
Edukacja
Będzie dobrze! Rady na pierwsze dni w przedszkolu
Przedszkole to o wiele więcej niż miejsce, w którym można zostawić dziecko, gdy mama idzie do pracy – dziecko nauczy się tam wielu ważnych rzeczy. Co robić, by dobrze się tam czuło i szybko je polubiło?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla dziecka trudne, ale spokojnie, to minie. I  to szybciej niż myślisz! Często jest tak, że malec, który podczas rozstania z mamą trzyma się futryny i rozdzierająco płacze, chwilę później bawi się z kolegami. Nie wierzysz? Porozmawiaj z nauczycielkami. Jak ułatwić maluszkowi start? Radzi Beata Chrzanowska, psycholog dziecięcy. 1. Zrób porządek z własnymi uczuciami  – Zdarza się, że mamy tak naprawdę nie chcą, by ich dzieci chodziły do przedszkola – mówi Beata Chrzanowska. – Posyłają je tam, ale mają poczucie winy i uważają, że byłoby lepiej, gdyby dziecko nadal było z nimi 24 godziny na dobę.   Dzieci to wyczuwają i mają w głowie bałagan: „Muszę iść w miejsce, którego moja mama nie lubi. Będzie strasznie!” Bywa i tak, że mama, która nie cierpi swojej pracy, wolałaby być z dzieckiem w domu. „Złe” przedszkole jest więc świetnym pretekstem, by rzucić znienawidzone zajęcie i zająć się „ratowaniem” pociechy. 2. Ćwiczcie krótkie rozstania i trenujcie samodzielność Lęk przed zostaniem gdzieś bez mamy, kłopoty z myciem rąk, jedzeniem, toaletą  itd. są często powodem stresu u świeżo upieczonego przedszkolaka. Dlatego warto to  ćwiczyć: samodzielne dziecko jest bardziej pewne siebie! 3. Przekonaj dziecko, że przedszkole to fajne miejsce Będzie tam miało mnóstwo zabawek, pozna rówieśników, zagra w jasełkach, dowie się mnóstwa ciekawych rzeczy. Staraj się jednak nie przedobrzyć i nie obiecuj gruszek na wierzbie,  bo nadmierna reklama może być przyczyną rozczarowania. 4. Nie zniechęcaj Czasami robimy to zupełnie nieświadomie, mówiąc: „Musisz chodzić do przedszkola, bo nie miałabym co z tobą zrobić, idąc do pracy”. To kiepski argument – maluch może się poczuć jak bagaż w poczekalni. Traktuj chodzenie do...

mama, niemowlę, zabawa, śmiech
Rozwój
Prawdy i mity o nauce mówienia
„Dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy”. „Nie martw się, jeśli synek trochę się jąka. Wszystko samo się wyrówna!”. Czy to, co mówi ci babcia i koleżanka, jest prawdą?

Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że możecoś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka? Można tu coś zmienić i przyspieszyć? Karmienie piersią pomaga w rozwoju mowy Tak. Gdy dziecko ssie pierś, ruchy języka oraz żuchwy są takie same jak potem w trakcie mówienia. Wargi szczelnie obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, a jego tylna część unosi się do podniebienia miękkiego. To wszystko przyda się potem dziecku w czasie mówienia. Przy ssaniu mleka przez smoczek wygląda to nieco inaczej: język jest płaski, nie pracuje jego czubek ani mięśnie warg. Dlatego jeśli nie karmisz piersią, wybieraj smoczki (są do kupienia), które będą wymuszały podobne ruchy języka jak przy ssaniu piersi (więcej na str. 26). Ale przede wszystkim pod koniec pierwszego roku odzwyczajaj już maluszka od smoczka. Zdarza się, że dzieci ssą go nawet do trzeciego, czwartego roku życia. Niestety, często powoduje to wady zgryzu, a także wiele problemów z mówieniem, takich jak seplenienie. Język słabo pracuje, stąd potem malec ma problem z wymówieniem niektórych głosek wymagających jego sporej sprawności, np. s, z, c, z, sz, dż, cz, sz, ż oraz r. Noworodek jeszcze nie umie nic powiedzieć Nie. Dziecko „mówi” już od urodzenia. W pierwszym miesiącu życia krzykiem sygnalizuje swoje potrzeby (głód, zmęczenie, zimno). Zaczyna rozumieć, że pojawiasz się wtedy, gdy płacze. To jest już początek komunikacji językowej! Zwracaj uwagę na mowę malca od pierwszych miesięcy Tak. Już w krzyku noworodka można rozpoznać dźwięki. W drugim miesiącu życia dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak