Pamiętacie zabawę w kolory? A w „piłka parzy”? To jedne z ulubionych dziecięcych zabaw – znane są jeszcze naszym rodzicom, my się w nie bawiliśmy, a teraz bawią się nasze dzieci. Przypominamy zasady gier i starych zabaw, które cieszą tak samo jak kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, łącząc pokolenia. Oto ulubione zabawy dzieci wraz ze scenariuszem.

Reklama

Piłka parzy

Bardzo prosta, szybka gra, która ćwiczy refleks i uważność.

Zasady: uczestnicy stają w kole. Wytypowana osoba rzuca piłkę, w szybkim tempie. W wybranym momencie, rzucając, mówi „piłka parzy”. „Poparzona” osoba, czyli ta, która złapie piłkę, odpada z gry.

Kamień, papier, nożyce – inaczej kli, kla, klu

Angażująca gra, która wymaga jedynie zmiany układu dłoni. Można ułożyć ją w kamień (całkowicie zaciśnięta dłoń), papier (wyprostowana dłoń) i nożyce (wszystkie palce są schowane, oprócz środkowego i serdecznego, które to udają „nożyce”).

Zasady: uczestnicy mówią chórem – papier, kamień, nożyce, po czym każdy pokazuje wybrany gest. Kamień „tępi” nożyce. Papier owija kamień. Nożyce niszczą papier – w ten sposób należy wybrać wygraną osobę.

Zobacz także

Berek – kucany (ale niekoniecznie!)

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję bawić się w berka. To doskonała zabawa rozwijająca koordynację ruchową i refleks.

Zasady: jedna osoba jest wytypowana jako tytułowy berek. Gania inne osoby, aby ich dotknąć. Oczywiście, każdy, kto nie jest berkiem, powinien uciekać. Złapana osoba staje się berkiem i… zabawa zaczyna się od nowa.

Raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy!

Zabawa ruchowa, ale z dreszczykiem.

Zasady: Jedna osoba zostaje wytypowana na babę Jagę. Staje tyłem do reszty osób. W czasie, w którym Baba Jaga wypowiada zdanie „raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy!”, pozostali uczestnicy muszą podbiec do niej jak najszybciej. Jednak kiedy baba Jaga się odwraca, każdy uczestnik zabawy musi pozostać z bezruchu i nie dać się rozśmieszyć.

Kółko Graniaste

Z doświadczenia wiemy, że bawili się w to nasi dziadkowie i rodzice, a teraz bawią się nasze dzieci.

Zasady: uczestnicy zabawy stają w kole, łapią się za ręce i w rytm piosenki Kółko Graniaste zaczynają się kręcić dookoła. W momencie, w którym pojawia się słowo bęc, wszyscy siadają, a w zasadzie, skaczą na dywan.

Igrzyska olimpijskie

W wersji luksusowej można pokusić się o wykonanie pochodni – można zrobić ją z rolki po papierze kuchennym z pomiętą, żółtą bibułą udającą płomienie. Nie jest to jednak konieczne.

Zasady: na dywanie (lub trawie, jeśli dzieci bawią się na dworze) rozkładamy przeszkody. Najlepiej, aby były one miękkie i niewielkie, aby dziecku w razie upadku nic się nie stało. Przeszkodami mogą być np. poduszki typu jasiek czy pluszaki. Zabawa polega na tym, aby uczestnicy ominęli przygotowane przeszkody z pochodnią w ręku, jak najszybciej, bez potykania się. Zabawa rozwija koordynację ruchową i logiczne myślenie.

Kolory

Gra podobna do zabawy „piłka parzy”.

Zasady: każdy z uczestników rzuca sobie piłkę, mówiąc wybrany kolor. Nie można jej łapać, kiedy rzucający powie „czarny”. Jeśli ktoś złapie wtedy piłkę, odpada. Aby utrudnić zabawę i dodać jej walorów edukacyjnych, warto pobawić się kolory, wykorzystując język obcy do zabawy, np. angielski.

Szalone tańce

Zabawa, którą lubią niemalże wszystkie dzieci. Pozwala na uwolnienie nagromadzonych w ciągu dnia emocji i, co najważniejsze, daje dużo radości wszystkim uczestnikom zabawy.

Zasady: dorosły puszcza muzykę. Kiedy tylko zacznie lecieć, dzieci oddają się jak największej, wymyślonej przez siebie liczbie ruchów tanecznych. Gdy muzyka ustanie, muszą natychmiast się zatrzymać i zostać w tej pozycji. O czasie, w jakim dzieci muszą zostać w określonej pozycji, decyduje osoba puszczająca muzykę.

Taniec z balonem

Popularna zabawa wśród animatorów zajęć dla dzieci. Ćwiczy głównie uważność, przy czym daje mnóstwo frajdy, zwłaszcza maluszkom.

Zasady: dwie osoby stają twarzami do siebie. Pomiędzy nimi znajduje się balon. W tle powinna lecieć muzyka, aby osoby z balonem mogły do niej tańczyć. Zaczyna się od głowy, po czym schodzi się balonem coraz niżej. Wygrywa para, której balon utrzyma się na swoim miejscu i nie pęknie w trakcie zabawy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama