Baśnie Azji – recenzja audiobooka
Opowiadałam wam już o baśniach polskich, norweskich, rosyjskich, włoskich, indiańskich, arabskich, celtyckich, a także japońskich i chińskich… O malajskich jednak nie wspominałam ani razu.
- Babcia Zosia
Poproście najpierw rodziców, aby pomogli wam odszukać w atlasie Półwysep Malajski, bo Chiny i Japonię, skąd pochodzą dwie z baśni, pewnie sami wskażecie. A teraz pora na słuchanie.
Bohaterami tych trzech opowieści są ubodzy, prości ludzie, którzy za sprawą czarów mogą odmienić swoje życie. Autorami natomiast Robert Stiller, którego Ryba zaklęta w drzewo pochodzi z tomu baśni malajskich Skamieniały statek. Ten tom pięknie wydany można jeszcze kupić na allegro. Bohaterką Ryby… jest biedna dziewczyna zmuszona przez okrutne siostry do ciężkiej pracy (przypomnijcie sobie teraz Kopciuszka, może znajdziecie jakieś podobieństwa). Dziewczynka jest tak zapracowana, że nawet nie może sobie pozwolić na rozmowy z przyjaciółką, której zwierzyłaby się ze swoich trosk. Smutną dziewczynę może pocieszyć tylko ryba w leśnej sadzawce.
W Czarodziejskim pędzlu Jerzego Rosa pochodzącym ze zbioru Podróże z Abrakadabrą mały Chińczyk, który jak wszystkie dzieci na świecie lubi rysować, też nie będzie miał lekkiego życia. Talent malarski ściągnie na niego wiele kłopotów, ale talent także pomoże mu z tych kłopotów wybrnąć.
I wreszcie Źródło młodości, baśń japońska, która także pochodzi z Podróży z Abrakadabrą. Polecam. W ciągu trzech wieczorów możecie ich wysłuchać. Warto, są takie odległe i takie bliskie.
Baśnie Azji
Autorzy: Robert Stiller, Jerzy Ros
Wydawca: Cartalia Press
Nośnik CD w formacie mp3
Ryba zaklęta w drzewo
Czyta: Jarosław Kopaczewski
Czas nagrania: 51 minut 6 sekund
Czarodziejski pędzel
Czyta: Piotr Kazimierczak
Czas nagrania: 17 minut 30 sekund
Źródło młodości
Czyta: Piotra Kazimierczak
Czas nagrania: 7 minut 29 sekund