Gry na piątkę – pięć powodów, dla których warto pokazać dziecku gry wideo
Wiele wskazuje na to, że gry wideo będą dla pokolenia naszych pociech jedną z dominujących form rozrywki. Nie ma się jednak czego bać, bo choć przez długie lata media utrwalały obraz gier jako medium brutalnego i ogłupiającego, ich faktyczny wpływ na nasze dzieci może być bardziej niż pozytywny. Jakie korzyści płyną z grania w gry wideo?
- Dawid Podgórski
Zacznijmy od tego, że dawno już skończyły się czasy, gdy gry wideo oferowały jedynie strzelanie do cyfrowego wroga bądź mozolne skakanie po platformach. Rynek gier jest ogromny i wydaje się, że absolutnie każdy jest tu w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, również najmłodsi. Ważniejsze jednak, że pomagają one rozwijać przydatne w życiu umiejętności. Jakie?
Gry uczą rozwiązywania problemów
Projektowanie gier wideo to niełatwa sprawa. Gra idealna to taka, która cały czas stawia przed nami wyzwania, nie będąc jednocześnie przesadnie trudną. Zachowanie złotego środka nie jest łatwe, ważne jednak, że dobrze zaprojektowana gra uczy nas radzić sobie z wyzwaniami. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy nasze dziecko gra właśnie w zręcznościówkę, czy grę logiczną, jego mózg intensywnie pracuje, tak by udało się rozwiązać postawione przed nim problemy.
Gry rozwijają spostrzegawczość i koordynację ręka oko
Gry akcji i platformówki to jedynie bezmyślna rozrywka? Nic bardziej mylnego! To właśnie te dwa gatunki wymagają od naszej pociechy największej uwagi i pomagają rozwinąć nie tylko spostrzegawczość, ale też koordynację ręka oko. Jakby tego było mało, badania wykazały, że aktywni gracze zazwyczaj lepiej radzą sobie jako kierowcy!
Gry pomagają rozwinąć umiejętności planowania i strategicznego myślenia
Nie od razu Rym zbudowano. Z pewnością wiedzą o tym wszyscy, którzy kiedykolwiek zagrali w kultowe strategie z serii Cesar, a także wszyscy ci, którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z darmowymi grami strategicznymi w przeglądarce. Niezależnie od tego, czy nasz pociecha będzie prowadzić własną farmę, zoo, czy rozbudowywać średniowieczną wioskę, wymagało to będzie od niej nie tylko chwili zastanowienia, ale także umiejętnego planowania i dysponowania dostępnymi zasobami.
Gry pomagają radzić sobie z porażką i uczą współpracy
Gry już dawno przestały być zabawą jedynie dla pojedynczego gracza. Dziś ogromną popularnością cieszą się tytuły, które pozwalają na rozgrywkę wieloosobową za pośrednictwem sieci. Jakie korzyści mogą wypłynąć z zabawy w tym przypadku. Po pierwsze wiele tytułów polega nie tylko na rywalizowaniu, ale też na współpracy z innymi graczami i to umiejętnej inaczej nie ma co myśleć o wygranej. Po drugie pomagają rozwijać umiejętność godzenia się z porażką.
Gry pomagają rozwijać zainteresowania i zachęcają do nauki nowych rzeczy
Czy jest jakiś lepszy sposób, by zainteresować dziecko historią świata, niż pozwolić mu aktywnie w tym procesie uczestniczyć? Tytuły takie jak Forge of Empires czy My Little Farmies mogą być świetną bazą dla rozwijania historycznej pasji, podobnie jak Wiejskie życie czy Na Ryby mogą się okazać świetnymi interaktywnymi encyklopediami świata przyrody. Poza tym, kto wie, być może to właśnie gry zachęcą wasze dziecko do zgłębiania pewnych tematów. Dorośli dziś gracze często wspominają, że ich zainteresowanie historią zaczęło się dzięki... grze w Cywilizację.
Nie wiecie jaką grę wybrać. Najlepszy wybór darmowych produkcji znajdziecie na Game Planet!