Skoro Zaczarowany Gucio był ulubioną książką poety tej klasy, to może stanie się i waszą ulubioną lekturą. Chyba tak, bo to wspaniała powieść fantastyczno-przygodowa napisana pod koniec XIX wieku przez Zofię Urbanowską. Przeczytajcie lub posłuchajcie. Czyta Adam Hutyra.

Reklama

Przedstawiam wam bohatera. Nazywa się Gucio, ma 8 lat, starszą siostrę, zamożnych rodziców, służbę. Ale wszystkiego mu mało. Zabawkami cieszy się przez chwilę, domowe lekcje go nudzą, najchętniej całymi dniami by leniuchował. Aż wreszcie w dniu jego święta, wróżka, która też ma dość takiego leniucha i grymaśnika, zamienia Gucia w muchę. Niech nareszcie zabierze się do pracy. Niech zobaczy to, czego mu się nawet nie chciało zauważyć, niech pojmie, że bez pracy nie ma kołaczy. I Gucio zacznie się powolutku zmieniać. Nauczy go tego obcowanie z przyrodą. Dostrzeże nareszcie, że te małe stworzonka, a nawet większe, które obserwuje z pozycji muchy, okropnie ciężko pracują. Zaczyna się wstydzić swego postępowania.

Krzywicie się, że nuda, że staroć, że macie to na co dzień, gdy rodzice narzekają, że znowu czegoś nie zrobiliście. Nic podobnego. To fascynująca opowieść, cudowna lekcja przyrody, fantastyczna podróż w nieznane. Nauka pokory. Mogę się tylko zgodzić z wami, że polszczyzna trochę inna, ale dobrze jest posłuchać, jak kiedyś mówili wasi rówieśnicy i ich rodzice.

Powieść została wydana w 1884 roku. Dla was to prehistoria, dla mnie czas miniony, ale nie tak znowu odległy. Naprawdę. Mój dziadek, który zmarł 20 lat przed moim urodzeniem, miał wtedy 40 lat. Wspominam tę rodzinną historię, aby wam uzmysłowić, że przez te 150 lat książka wcale się nie zestarzała. Nie, bo są takie książki, które się nie starzeją, ale są także i takie, które już po 20 latach nie nadają się do czytania. Ale takich wam nie proponuję.

Jeśli zdecydujecie się na kupienie tej cudownej książeczki, a na pewno wielu z was się zdecyduje, wybierzcie albo wersję pisaną z kapitalnymi ilustracjami Bohdana Butenki, albo czytaną. Słucha się jej z ogromną przyjemnością nie tylko dzięki tekstowi, ale i towarzyszącej mu muzyce.

Zobacz także
Reklama

Gucio zaczarowany
Autorka: Zofia Urbanowska
Ilustrator: Bohdan Butenko
Czyta: Adam Hutyra
Wydawnictwo: Officyna
Wydawca audiobooka: Promatek Audio
Format: mp3

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Reklama
Reklama
Reklama