Jesienne zabawy - 6 zabaw rozwijających wyobraźnię
Nie zawsze da się wyjść na plac zabaw, ale to nie znaczy, ze trzeba się nudzić. Poznaj nasze propozycje zabaw rozwijających wyobraźnię przedszkolaka.
W co się bawić, gdy za oknem leje? Możliwości jest bez liku, np. zabawy rozwijające wyobraźnię. Oto niektóre z nich.
Polecamy także: Wyobraźnia też jest ważna! 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka
1. Pantomima
Co to za zwierzę, które biega na czworakach, obskakuje gości i podnosi nogę przy każdej ścianie? Jakie stworzenie pełza bez pomocy rąk i nóg? Jakie drapie się po głowie i robi głupie miny?
Można także wcielać się w różne postaci, np. kapryśną księżniczkę albo groźnego (i bardzo śmiesznego) potwora.
Zobacz także
2. Teatr
Wystarczy deska do prasowania albo kij od szczotki ułożony na oparciach krzeseł oraz prześcieradło, koc albo duży obrus. I oczywiście publiczność (choćby jednoosobowa), która nagrodzi przedstawienie gromkimi brawami.
Kukiełki czy pacynki można zastąpić pluszakami albo czymkolwiek innym, choćby nadzianymi na widelec jabłkami lub bananami.
Treść sztuki dowolna. Najfajniej jest wówczas, gdy tekst powstaje na bieżąco.
Aha! Nie zdziw się, jeśli usłyszysz "A teraz przerwa na reklamę" Cóż, takie czasy.
Przeczytaj także: 3 pomysły na domowy teatrzyk
3. Pałac sułtana
Nie trzeba wiele, by przeobrazić dziecięcy pokój w komnatę z bajki, tropikalny las albo rozszalałe morze. Wystarczy jakiś drobiazg (np. szal do okrycia krzesła by przeobraziło się w tron albo paprotka udająca palmę) a resztę – włącznie ze skarbcem i sztormowymi falami – można sobie wyobrazić.
Najważniejsze są okrzyki ("Uważaj, rekin po prawej! Nie dotykaj tego! To jest zaczarowane") i przygody, które wspólnie przeżywacie.
4. Muzyka
Włączcie muzykę, zamknijcie oczy i puśćcie wodze fantazji. Jakie obrazy nasuwa wam melodia? Bębniący o parapet deszcz? Dostojnie kroczące damy w długich sukniach? Kołyszące się drzewa?
Polecamy: Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?
5. Burza mózgów
Co można zrobić z patyka? A z gazety, szklanki, plastikowej butelki po mineralnej?
Pamiętajcie: żaden pomysł nie jest głupi, w końcu kto powiedział, że ze szklanki nie można zrobić szklanej góry dla królewny zamienionej w ślimaka? I nie myślcie, że beztrosko zbijacie bąki. Podobne ćwiczenia wykonują poważni biznesmeni na kursach kreatywności.
6. Udawanie
Wyobraźcie sobie, że w waszym domu zamieszkał pies albo na przykład mały, energiczny hipopotam. Karmcie go, głaszczcie, bawcie się z nim, a jeśli zacznie rozrabiać, przywołajcie go do porządku.
Beata Turska
Konsultacja: Anna Marczewska – Stręk, poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 we Wrocławiu.
Polecamy także: Zabawy na deszczowe dni - 6 sposobów na rozładowanie energii