Kask narciarski jest niezbędny dla dziecka. Na nartach trzeba chronić dziecięcą głowę tak samo skutecznie, jak podczas jazdy na rowerze. Uderzenie w lód lub zmrożony śnieg, zderzenie z innym narciarzem, kolizja ze słupem od wyciągu... Na narciarzy czyha sporo niebezpieczeństw – nie tylko tych najmłodszych, którzy dopiero uczą się szusować. Dlatego przed wyjazdem na narty trzeba kupić kask narciarski dziecięcy. Jaki wybrać? Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar dla dziecka.

Reklama

Spis treści:

Kask narciarski dziecięcy – rodzaje

Na rynku są trzy typy kasków narciarskich dla dzieci. Poniżej znajdziesz ich opisy wraz z zaletami i wadami.

Kask narciarski dla dziecka z pełną skorupą

Jest mocno zabudowany – plastik chroni całą głowę dziecka z wyjątkiem twarzy. Taki kask narciarski jest twardy i doskonale zabezpiecza dziecięcą głowę. Może jednak tłumić dźwięki. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy w wybranym kasku dziecko wszystko słyszy.

Kask narciarski dla dziecka z niepełną skorupą

Ma twardą plastikową nakładkę, która chroni czoło, wierzch głowy, skronie i potylicę, ale nie osłania uszu. Spod skorupy wystają miękkie nauszniki. W takim kasku lepiej słychać to, co dzieje się wokół, jednak dla dzieci bezpieczniejsze są kaski z pełną skorupą.

Zobacz także

Kask narciarski dla dziecka z osłonką na szczękę

Jest bardzo podobny do kasku z pełną skorupą, ale ma rodzaj pałąka, który chroni dolną część twarzy. Warto kupić taki kask dziecku, które uczy się jazdy na tyczkach.

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka?

Rozmiar kasku narciarskiego jest zwykle oznaczony symbolami S, M, L. Nie należy się jednak nimi kierować, gdyż każdy producent nieco inaczej klasyfikuje rozmiary kasków do tych kategorii. Najważniejszy jest rozmiar głowy dziecka, czyli jej obwód.

Jak zmierzyć obwód głowy dziecka?

Weź centymetr krawiecki i przyłóż go tuż nad brwiami malca, nad jego uszami i tak, by przeszedł przez najbardziej wysuniętą w tył tylną część głowy. Odczytaj obwód – wynik należy porównywać z rozmiarami kasków podawanymi w centymetrach.

Na kaskach narciarskich dziecięcych może być podany albo dokładny rozmiar w centymetrach, albo przedział, w jakim powinien mieścić się obwód głowy dziecka. Część kasków ma regulowany rozmiar – specjalnym pokrętłem dopasowuje się kask do obwodu głowy malucha – to naprawdę wygodne rozwiązanie. Taki kask posłuży dłużej i w każdej chwili można go np. nieco poluzować.

Uwaga! Niektórzy producenci uwzględnili to, że dzieci (zwykle dziewczynki) miewają długie włosy! W związku z tym w kaskach dla nich przeznaczonych jest miejsce nawet na obfity koński ogon.

Kask narciarski dziecięcy trzeba przymierzyć

To obowiązkowe przed wyjazdem na narty. Kaski różnych producentów mogą mieć różne kształty – mogą być węższe lub po prostu w kształcie, który nie będzie wygodny dla dziecka. Kask nie może opadać malcowi na oczy, powinien dobrze siedzieć na głowie, ale jej nie uciskać.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego kask trzeba mierzyć: gogle dla dzieci. Nie każde gogle pasują do każdego kasku. Trzeba więc je mierzyć jednocześnie – dopasowując raczej gogle do kasku niż odwrotnie.

Kask narciarski z daszkiem czy bez?

Daszek nie jest niezbędny, ale pomaga chronić oczy przed słońcem, a obszerniejszy może zapobiec uderzeniu twarzą w śnieg podczas upadku – może, ale nie musi.

Zapięcie kasku narciarskiego dla dzieci

Warto sprawdzić, czy sprzączka dobrze się zatrzaskuje i czy ma wyściółkę, która zapobiegnie podrażnieniom skóry. Pamiętaj, że pasek zapięcia trzeba wyregulować – tak dopasować jego długość, by pozostawał nieruchomo pod brodą, a jednocześnie nie uciskał.

Dobry kask narciarski dla dziecka: cechy

Jaki kask narciarski dla dziecka wybrać? Idealny sprzęt powinien spełniać następujące warunki:

  • ma odpowiedni rozmiar i możliwość jego regulacji,
  • jest zabudowany,
  • ma odpowiednie atesty (CE, EN1077 lub ASTM),
  • ma skuteczną wentylację,
  • nie utrudnia dziecku słuchania dźwięków dochodzących z otoczenia,
  • podoba się dziecku.

Rada 1: jeśli wygląd kasku znudzi się dziecku, zawsze można kupić nakładkę (jest trochę jak pokrowiec), która zmieni kolor kasku, doda mu różki albo zwierzęce uszka.

Rada 2: na wyjazd w zimnym sezonie (styczeń-luty) warto kupić dziecku kominiarkę pod kask – na pewno przyda się przy kasku z niepełną skorupą. Sprawdź, czy kominiarka mieści się pod kaskiem!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama