Może i wam w najbliższe wakacje zdarzy się jakaś niesamowita przygoda, a może uda się wam odnaleźć antyczne skarby lub odkryć kolejny sekret Wielkiego Mistrza.

Reklama

Ania i Bartek Ostrowscy są dziećmi polskich archeologów, bliźniacy Jim i Martin Gardnerowie pochodzą z Anglii i są synami angielskich uczonych. Wszyscy spotykają się w Egipcie, u stóp piramid, niewzruszenie trwających na swoim miejscu od ponad czterech i pól tysiąca lat. Nie tylko się spotykają, ale i wpadają w sam środek wielkiej intrygi. Będą porwania, ucieczki, pasjonujące odkrycia, a wreszcie rozwiązanie jednej z największych tajemnic starożytnego Egiptu. Bajecznie kolorowa lekcja historii opowiedzianej ciekawie i pięknie. I na szczęście inaczej niż w szkole.

Egipska przygoda tak wciągnie małych archeologów, że w kolejne wakacje wybiorą się do Grecji, gdzie już na początku Bartek odnajdzie tajemniczy przedmiot, czyli jedną z dwóch pieczęci prowadzących do Skarbu Atlantów. Dzieciakom w to graj. Zaczną sami szukać skarbu, a przy okazji sporo namieszają, i rozzłoszczą samego złego Midasa. A przy okazji spędzą cudowne wakacje w Grecji, jeszcze dziś szczycącej się czasami wielkich herosów, pięknej Heleny, i pechowego Achillesa.

Tom trzeci zatytułowany Sekret Wielkiego Mistrza opowiada z kolei o tym, w jaki sposób wszędobylscy podróżnicy wpadną na trop legendarnego relikwiarza Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego pochodzącego z czasów wypraw krzyżowych. Oczywiście nie sami, tym razem pomoże im w tym kasztelan zamku w Zalesiu Królewskim, prywatnie wuj Ani i Bartka, który w trakcie prac konserwatorskich odkrywa zagadkowy pergamin opisujący zaginiony relikwiarz.

I wreszcie Klątwa Złotego Smoka, na razie ostatni tom Kronik Archeo. Czego tam nie będzie! I kradzieże japońskich dzieł sztuki, i statki widma, i starzec popijający grog. Nie zabraknie też w tej opowieści strasznych wojowników ninja, bezwzględnych piratów, i tajemniczego ronina. Oczywiście wszystkie te okropności czekają angielsko-polskich przyjaciół. Ale wyjdą z opresji bez większych uszczerbków. Na szczęście. Język mnie świerzbi, ale nie zdradzę, co jest stawką w tej grze. Radzę przeczytać.


Kroniki Archeo:
Tajemnice klejnotu Nefertiti
Skarb Atlantów
Sekret Wielkiego Mistrza
Klątwa złotego smoka
Autorka: Agnieszka Stelmaszyk
Ilustrator: Jacek Pasternak
Wydawnictwo Zielona Sowa
Książki dla dzieci 10+

Zobacz także
Reklama

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Reklama
Reklama
Reklama