Rozwój manualny dziecka
Twoje dziecko na widok kredek ucieka, gdzie pieprz rośnie? A kolorowaniem jest się w stanie zająć góra pięć minut? Zmień to!
Sposoby, które przedstawiamy, pomogły wielu dzieciom. Także mojemu Bartkowi, który nie lubił rysować do tego stopnia, że rozpłakał się, gdy dostał płytę z filmem „Zaczarowany ołówek” („Bo ja nie cierpię ołówków i kredek” – wyjaśnił).
Malowanie rękami
To, że dziecko trzyma się z dala od kredek, nie oznacza, że zrezygnuje z frajdy, jaką daje robienie „pieczątek” łapkami umoczonymi w farbie do malowania palcami. Kuszące może też być rysowanie palcem po zaparowanym lustrze, talerzu posypanym kawą (albo kaszą).
Zamiast kredek
Rysować można kredą po chodniku, węglem rysunkowym, szminką (można ją zastąpić tłustymi kredkami w sztyfcie). Malec może też rysować patykiem po ubitym piasku albo klejem w sztyfcie po kartce (potem można posypać ją brokatem i obrazek gotowy!). W przypadku mojego synka sprawdził się również znikopis, bo pozwalał Bartkowi jednym ruchem zlikwidować nieudane jego zdaniem dzieło.
Zamiast kartki
Biały arkusz może zniechęcać: tyyyle trzeba narysować, żeby było ładnie. Ale już np. zielona kartka to gotowa łąka. Wystarczy dorysować baranka i już! Malować można też po kartonowych pudłach, talerzu, szybie, ścianie (jeśli wydzielisz kawałek w dziecinnym pokoju), płótnie naciągniętym na ramę, chodniku. Mojemu synkowi frajdę sprawiało też rysowanie przez kalkę, bo miał dwa rysunki za jednym zamachem.
Niezła frajda
Jak wiadomo, człowiek uczy się najwięcej, gdy dobrze się bawi. A kto by nie chciał dorysować wąsów baletnicy z gazety? A na własnym zdjęciu można dorysować koronę. Które dziecko się temu oprze? Możecie też wspólnie rysować: ty głowę kota, dziecko tułów. Ty jedno oko, dziecko drugie.
Wyścigi
Narysuj tor wyścigowy w kształcie leżącej na boku ósemki. Zadaniem malca będzie jak najszybsze przejechanie autem-kredką trasy. Zacznijcie od środka ósemki. Pojedźcie w górę i w lewo, zróbcie pętlę, a potem w górę, w prawo i znów zakręćcie pętlę. Kierunek ma znaczenie – jest zgodny z prawidłowym kierunkiem pisania.
Domowa galeria
Każdy lubi, gdy jego praca jest podziwiana. Dlatego wyeksponuj rysunki malucha. My zawiesiliśmy na ścianie sznurek i przyczepialiśmy kartki klamerkami do prania.
Miasto
Na dużym arkuszu narysuj ulice (szerokie, by dało się po nich jeździć autami), domy itd. Może dziecko da się namówić na dorysowanie drzew, mostów, szlabanów? Bartek dorysowywał... pożary, żeby straż pożarna miała co robić.
Kolorowanki
Zamalowanie nosa ukochanego Scooby-Doo to co innego niż kolorowanie nudnego kwiatka. Jeśli nie znajdziesz w księgarni, kolorowanki znajdziesz w internecie (np.: www.minimini.pl).