Co można zrobić z kasztanów - ślimaki, bałwanek, wielbłąd i inne
Z kasztanów, żołędzi, liście i szyszek można zrobić niemal wszystko. Dary jesieni to najlepsze zabawki świata i wdzięczny materiał na prace plastyczne. Podpowiadamy, co można zrobić z kasztanów i nie tylko.
Z kasztanów, żołędzi i szyszek można zrobić fantastyczne zabawki – nie kosztują ani grosza, a można bawić się nimi na mnóstwo różnych sposobów. Takie zabawy rozwijają wyobraźnię i sprawiają, że małe rączki stają się coraz bardziej sprawne. Najwspanialsze jest w nich jednak to, że robimy coś razem z dzieckiem – a więc dajemy mu to, co jest dla niego najcenniejsze: czas i uwagę.
Nie wiesz, jak bawić się z dzieckiem i co ciekawego można zrobić z rzeczy znalezionych podczas jesiennego spaceru? Oto propozycje, dzięki którym wykonasz niezwykle oryginalne i bardzo proste jesienne prace plastyczne. Sprawdź, co można zrobić z kasztanów, żołędzi i szyszek.
Co przyda się do robienia zabawek z kasztanów, żołędzi i szyszek?
Oto rzeczy, które przydadzą wam się podczas wykonywania jesiennych ludzików:
- zapałki, wykałaczki lub cienkie patyczki – można je wykorzystać do łączenia, zrobić z nich nóżki, kolce,
- plastikowe oczka samoprzylepne – można je zastąpić kawałeczkiem papieru z dorysowaną źrenicą albo plasteliną w dwóch kolorach,
- plastelina – można z niej zrobić łaty żyrafy, ciało ślimaka lub skrzydełka owadów z żołędzi albo wykorzystać jako klej spajający poszczególne elementy,
- kawałki kolorowego filcu, papieru, materiału – można z nich wycinać drobne elementy, np. łapki i dzioby zwierzaków, elementy strojów,
- papilotki do babeczek – świetnie nadają się na spódniczki, można też zrobić z nich gniazdka dla żołędziowych pisklaków albo kasztanowych potworów,
- klonowe noski – świetnie nadają się na skrzydełka dla owadów,
- marker – można nim dorysować np. oczy albo uśmiechy,
- piórka – da się z nich zrobić skrzydła i puszyste ogonki,
- dobry klej, który pozwoli przykleić coś do kasztanów,
- gwóźdź do robienia dziurek w kasztanach, żołędziach itd.
Do robienia ludzików z kasztanów (i innych leśnych darów) przydadzą się także inne rzeczy, np. koraliki (zwłaszcza filcowe), kawałki włóczki, kółka i inne elementy z zestawów klocków Lego (na czterech małych kółkach połączonych osiami, można z pomocą plasteliny osadzić kasztana i zrobić mały, kasztanowy pojazd), patyczki do badania gardła, drewniane patyczki do lodów, kawałki kartonu, bibułki, wstążki, zakrętki – słowem niemal wszystkie drobiazgi, które zazwyczaj plączą się po domu. Przetrząśnijcie szuflady i bawcie się dobrze!
1 z 10
Ślimaki z kasztanów
Ślimaki z kasztanów jest w stanie zrobić nawet zupełnie mały przedszkolak – wystarczy ulepić tułów z plasteliny i osadzić na nim kasztan-skorupkę. Jeszcze tylko czułki i gotowe (można je zastąpić berecikiem z żołędziowej czapeczki). Brakuje mu oczu? Zróbcie je np. jarzębiny albo pieprzu. Marznie? Załóżcie mu szalik ze wstążki. Przykleja się do stołu? Posadźcie go na liściu. Możliwości jest mnóstwo! I pamiętajcie, że ślimak może mieć dzieci - zróbcie je np. z żołędzi.
2 z 10
Dziewczynka z kasztanów
Urocze, prawda? Dziewczynkę z kasztanów możecie także przemienić w piękną tancereczkę i dodać spódniczki z papilotek do babeczek. Można je zrobić także z kolorowej bibułki albo skrawków materiału. Dodajcie jeszcze tylko włóczkową fryzurkę (na klej lub plastelinę) i tancerka gotowa!
3 z 10
Wielbłąd z kasztanów
Z kasztanów możecie zrobić także wielbłąda. Żołądź idealnie sprawdzi się jako jego pyszczek. W taki sam sposób możecie zrobić też konika z kasztanów – wystarczy, że nie dołożycie dwóch garbów w postaci dwóch kasztanów na grzbiecie. Figurkę tę można więc dowolnie modyfikować.
4 z 10
Podróżnik z kasztanów
Te ludziki przez swoje charakterystyczne nakrycia głowy przypominają Włóczykija z „Muminków”. Z plasteliny może ulepić im plecaki, a z kawałka kartki zrobić mapę, która przecież jest potrzebna każdemu podróżnikowi.
5 z 10
Myszka z kasztanów
Ta urocza myszka wygląda niemal jak prawdziwa! Z długiego sznura zróbcie ogonek, a z kawałków liści – uszka. Będzie potrzebować także kawałków wykałaczek, by zrobić jej króciutkie nóżki. Z żółtej plasteliny możecie ulepić serek dla myszki.
6 z 10
Bałwan z kasztanów
Bałwan ulepiony ze śniegu nie jest niczym wyjątkowym, ale za to ten zrobiony z kasztanów może być prawdziwym zaskoczeniem! Cóż, okazuje się, że jeszcze w jesieni można stworzyć bałwanka, jednak zupełnie innego, niż tego w zimie.
7 z 10
Mrówki z kasztanów
Mrówki z kasztanów to bardzo oryginalny pomysł! Możecie zrobić całe stado takich mrówek, albo przynajmniej kilka – w końcu zazwyczaj widujemy je właśnie w takiej formie. Z jarzębiny zrobicie mrówkom oczka, które również będą jesiennym akcentem.
8 z 10
Miś z kasztanów
Choć jesteśmy przyzwyczajeni do widoku pluszowego misia, można go zrobić także z kasztanów. Przydadzą się także żołędzie, które można wykorzystać jako jego rączki i nóżki.
9 z 10
Pszczółka
Jeżyk z kasztanów
Tego jeżyka wykonacie z łupinki kasztana, którą możecie ponakłuwać np. jarzębiną lub głogiem. Z plasteliny lub modeliny zróbcie tułów jeżyka, a z czapeczek żołędzi jego nóżki. Taki kasztanowy jeżyk prezentuje się naprawdę wspaniale!
10 z 10
Sowa z szyszki
Z szyszki i żołędzi możecie zrobić piękną sowę. Wymaga to jednak trochę pracy i zręczności. Z wykałaczek zrobicie nóżki i rączki tej sowy, natomiast z czapeczek od żołędzi - oczka, a z samych żołędzi powstaną jej stópki.
Zobacz także: