Klocki... jest ich całe mnóstwo! Od małych zestawów złożonych z bardzo prostych drewnianych elementów, aż po olbrzymie zestawy składające się tysięcy elementów i bardzo drobnych części. Na każdy ich rodzaj przychodzi w życiu dziecka odpowiedni czas. Jedno jest pewne: naprawdę warto kupować dzieciom tego typu zabawki, bo ich wpływ na rozwój małych budowniczych jest olbrzymi. Jaki?

Reklama

Naukowcy dowiedli, że zabawa klockami rozwija u dzieci:

  • koordynację oko-ręka i sprawność manualną
  • myślenie przestrzenne
  • zdolności poznawcze
  • kreatywność i umiejętność szybkiego przenoszenia uwagi
  • zdolności językowe
  • umiejętności inżynieryjne i społeczne
  • zdolności matematyczne.

Okazuje się jednak, że aby rozwijać wszystkie te cechy, warto bawić się klockami na różne sposoby.

Przeczytaj także: Zobacz, jak różne mogą być rodzaje klocków drewnianych

Jak się bawić?

Poniżej znajdziesz kilka punktów, które pomogą ci urozmaicić dziecku zabawę klockami, a jednocześnie pomogą mu rozwijać swoje umiejętności.

1. Wspólne układanie klocków

Naukowcy zaobserwowali, że u dzieci autystycznych, które w grupie bawiły się klockami, szybciej rozwijały się umiejętności społeczne niż u dzieci, którym jedynie tłumaczono, na czym polega życie wśród ludzi.
Tego rodzaju zabawa potrafi też zacieśnić więzi między wspólnie budującymi. Dlatego baw się z dzieckiem i zachęcaj je do zabawy klockami razem z kolegami.

Zobacz także

2. Rozmawianie o budowaniu

Okazuje się, że opowiadanie o tym, co się buduje, co ma się zamiar zbudować lub co już się zbudowało, rozwija u dzieci myślenie przestrzenne. Budując z dzieckiem mów więc: a teraz za tym klockiem ustawię mały klocek, a nad tym położę ten podłużny itd. Zachęcaj je też do mówienia o tym, co i jak buduje.

3. Realizowanie zadań konstrukcyjnych

Okazuje się, że budowanie wyznaczonej z góry konstrukcji sprzyja rozwojowi umiejętności niezbędnych inżynierowi. Zatem odtwarzanie z obrazka wg instrukcji samolotu, budynku, czy każdej innej bryły (takie możliwości daje wiele zestawów LEGO), także jest bardzo kształcące.

4. Tworzenie historii o budowlach z klocków

Pewne eksperymenty naukowe dowiodły, że dzieci, które bawią się, tworząc bajkowe, magiczne światy, stają się bardziej kreatywne i twórcze. Twoje dziecko uwielbia odtwarzać historie z bajek i tworzy nowe? Świetnie! Pomogą mu w tym zestawy klocków związane z postaciami z filmów i bajek dla dzieci.

5. Zabawa figurkami i pojazdami

Wprowadzenie do układania klocków takich elementów jak figurki i pojazdy w odpowiedniej skali, pomaga dzieciakom rozwijać zabawę o tworzenie historii i budowanie różnych obiektów: domy, garaże, stajnie przeznaczonych dla ludzików i maszyn. Dzięki temu ułatwia im się snucie historii i układanie z klocków zupełnie nowych konstrukcji.

6. Najpierw opowiadanie, później budowanie

Badacze odkryli, że jeśli najpierw przeczyta się dziecku bajkę lub opowieść, a następnie da mu się do zabawy klocki, to ono z większą łatwością układało z klocków bajkowe światy i snuło związane z nim historie. A czemu to służy, pisaliśmy wyżej.

Źródło: parentingscience.com

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama