klocki LEGO
Adobe Stock
Zakupy

Klocki Lego dla malucha i przedszkolaka! [10 ekstra zestawów]

10 najpopularniejszych zestawów klocków LEGO. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do wieku i zainteresowań twojego dziecka.

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma zabawek idealnych, to jest jeden genialny wyjątek – klocki LEGO. Prezent ten sprawi wiele radości zarówno maluszkowi, jak i przedszkolakowi, ba nawet dorosłemu! Ta fenomenalna zabawka została wymyślona pod koniec lat 40 ubiegłego wieku. Nikt wtedy się nie spodziewał, jaki osiągnie sukcesy na całym świecie. Dziś te klocki można dostać w tak wielu atrakcyjnych zestawach, że bez wątpienia znajdziesz coś nawet dla najwybredniejszego dziecka. Jednak stając przed sklepową półką, można dostać niemałego zawrotu głowy. Jakie klocki LEGO wybrać dla dziecka? Spieszymy z pomocą!

O czym warto pamiętać przed zakupem?

 • Czym interesuje się dziecko. Jeśli kupujesz prezent dla innego dziecka niż twoje, warto dopytać jakie zestawy posiada już maluch, by rozbudować jego kolekcję. Starsze dzieci często mają już dokładne preferencje, która seria jest ta aktualnie najfajniejsza lub najmodniejsza, dlatego upewnij się, że prezent będzie trafiony. LEGO dostaniesz w bardzo małych pudełkach, jak i w olbrzymich zestawach, dzięki czemu można znaleźć coś drobnego na prezent bez okazji, jak i dużego na prezent urodzinowy, czy gwiazdkowy.
   

Zobacz też: 10 zestawów klocków Cobi dla chłopców i dziewczynek
 

 • W jakim wieku jest pociecha, której kupujesz prezent. Największe znaczenie ma to w przypadku małych dzieci, gdyż klocki dla nich przeznaczone są na tyle duże, że nie ma ryzyka, iż zostaną połknięte. Nieco starsze dziecko ucieszy się z zestawu złożonego z większej liczby elementów. Drobne klocki nie będą dla niego niebezpieczne.
  Warto też pamiętać, że dla starszego dziecka lepiej jest kupić zestaw nieco na wyrost, niż zbyt prosty, który szybko znudzi obdarowanego przedszkolaka. Nieco trudniejsze konstrukcje będą doskonałą okazją do wspólnej zabawy ze starszym rodzeństwem lub rodzicami.


Nie jesteś pewna, jakie klocki są lepsze: tradycyjne, czy drewniane? Sprawdź!Oto 10 różnych serii LEGO:
1. Zestawy Duplo – cena: 30-400 zł
2. Seria Juniors – cena: 45-350 zł
3. Zestawy Minecraft – cena: 70-350 zł
4. Seria Disney Princess – cena: 60-320 zł
5. Klocki serii Friends – cena: 40-350 zł
6. Komplety Classic – cena: 40-220 zł
7. Lego City – cena: 40-800 zł
8. Świat Ninjago – cena: 60-1100 zł
9. Filmowe Star Wars – 60-1900 zł
10. Zestawy Creator – 60-1000 zł

1. Zestawy Duplo – np. domek My Town


Jeśli maluch jeszcze nie ma klocków lub dopiero zaczyna z nimi swoją przygodę, postaw na zestawy Duplo. Można odnaleźć fantastyczne motywy dopasowane do zainteresowań maluszka np. dom, stajnia, lotnisko, kolejka i wiele innych. Wielkość elementów jest bezpieczna dla małych dzieci, a jednocześnie idealna dla małych rączek. Seria ta budzi olbrzymi zainteresowanie także wśród młodszych przedszkolaków.

Zobacz też: 7 zestawów Lego Duplo wartych zainteresowania

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: 2-5 lat
 • zestawy z figurkami
 • dość duże elementy
 • dla dzieci obu płci 
Duplo.png
Allegro

2. Seria Juniors – np. posterunek policji

Dla nieco starszego dziecka (w wieku przedszkolnym) warto wybrać zestawy z tej serii. Elementy są już znacznie mniejsze (standardowa wielkość klocków LEGO), ale jednocześnie dostosowane dla początkujących konstruktorów. Pudełka nie zawierają bardzo drobnych elementów, przez co dziecięce rączki spokojnie poradzą sobie z budową wszystkich pojazdów czy obiektów. Tematyka zestawów jest bardzo różna: budynki i pojazdy miejskie oraz służb specjalnych, bohaterowie filmowi, dinozaury i inne.

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: 4-7 lat
 • zestawy z figurkami
 • standardowy rozmiar elementów
 • niektóre zestawy adresowane są do konkretnej płci
LEGO Juniors
Lego

3. Zestawy Minecraft – np. Arena Czaszki

Zestawy tematycznie związane z popularną grą komputerową, która, podobnie jak zabawa klockami, polega w dużej mierze na konstruowaniu. Budowle, dokładnie tak jak w grze, są dość proste, pozbawione elementów dekoracyjnych, a figurki do złudzenia przypominają ludziki z ekranu komputera. Przeznaczone dla starszych dzieci, ale sprytny i sprawny manualnie sześciolatek też da sobie z nimi radę.

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: 7-14 lat
 • zestawy z figurkami
 • standardowy rozmiar elementów
 • dla fanów gry Minecraft
Minecraft.png
Allegro

4. Seria Disney Princess – np. Cinderella

Jeśli twoja córka jest na etapie fascynacji dziewczęcymi postaciami z bajek Disney'a, to te zestawy są dla niej! Zawierają figurki postaci (Kopciuszek, Elza, Arielka, Anna, Roszpunka i inne) oraz klocki umożliwiające zbudowanie elementów ich świata: zamki, pałace, karoce, łodzie... A wszystko to przeważnie z dużą dawką koloru różowego lub błękitnego.

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: 6-12 lat
 • zestawy z figurkami bohaterek bajek dla dzieci
 • standardowy rozmiar elementów
 • głównie dla młodszych dziewczynek
LEGO Princess
LEGO

5. Klocki serii Friends – np. kurort zimowy

Starsze dziewczynki (zbyt poważne na księżniczki) będą zdecydowanie bardziej zainteresowane pięcioma sympatycznymi przyjaciółkami z miasteczka Heartlake z serii klocków Lego Friends. Zestawy umożliwiają tworzenie miniświata dla ich bohaterek: domów, miejsc wypoczynku i rekreacji, a także pojazdów czy restauracji.

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: 6-12 lat
 • zestawy z figurkami bohaterek serii
 • standardowy rozmiar elementów
 • głównie dla nieco starszych dziewczynek
Lego Friends
LEGO

6. Komplety Classic – np. zestaw w plastikowej teczce

Zestawy tematyczne LEGO można porównać do puzzli, czyli mamy wzór i określoną ilość elementów, z których można zbudować daną budowlę. Natomiast, jeśli widzisz, że dziecko się rwie do konstruowania własnych budowli, warto zainwestować w LEGO Classic. Z serii dostępne są różne zestawy, sprawdź na opakowaniu, czy ten zestaw bardziej nadaje się do budowania miast (są okna i drzwi), czy pojazdów (koła i kierownice). Każdy z tych zestawów posiada książeczkę z przykładowymi budowlami, a dodatkowe pomysły można znaleźć na stronie LEGO.

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: od 4. roku życia
 • standardowy rozmiar elementów
 • najbardziej kreatywna seria
LEGO Classic
LEGO

7. LEGO City – np. przyczepa campingowa

Ten zestaw tematyczny zazwyczaj jest wybierany przez chłopców. Kolejne zestawy w kolekcji pozwalają zbudować miasto i to niemałych rozmiarów, w którym może się wydarzyć absolutnie wszystko: pościgi policyjne, dokowanie statku, gaszenie pożaru, akcje ratunkowe pogotowia, wyścigi monstertrucków. (Dostępne w wersji Juniors)

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: od 5. lub 6. roku życia
 • standardowy rozmiar elementów
 • adresowane do chłopców
 • duża możliwość rozbudowy miasta
LEGO City
LEGO

8. Świat Ninjago – np. superwyścig Snake Jaguara

Linia Ninjago opiera się na motywach serialu telewizyjnego, w którym drużyna dzielnych wojowników ninja walczy z czarnymi charakterami, które chcą zniszczyć świat. Jeśli twoje dziecko jest fanem tego serialu i jego bohaterów, z pewnością ucieszy się, widząc znajome postacie. Do kupienia są zarówno pojedyncze figurki, jak i olbrzymie zestawy konstrukcyjne dla dzieci od 7. lub 9. roku życia (zwróć uwagę na oznaczenie na pudełku).

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: od 7. roku życia
 • standardowy rozmiar klocków
 • adresowane do fanów serialu
 
LEGO Ninjago
LEGO

9. Filmowe Star Wars – np. baza treningowa na wyspie


Nazwa mówi sama za siebie – są to zestawy dla fanów serii Gwiezdnych Wojen. Do wyboru jest mnóstwo zestawów różniących się wielkością, stopniem skomplikowania konstrukcji oraz wiekiem, dla jakiego są przeznaczone. To daje możliwość zabawy tą serią przez długi czas, gdyż w miarę rozwoju dziecka, można jego kolekcję Star Wars rozbudowywać o coraz bardziej skomplikowane komplety klocków. (Zwróć uwagę na oznaczenie wiekowe na pudełku).

Zobacz także: 8 zestawów klocków Lego Star Wars w dobrych cenach

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: od 6. roku życia
 • standardowy rozmiar klocków
 • adresowane do fanów Gwiezdnych Wojen
 • zestawy także dla starszych dzieci
Star Wars.png
Allegro

10. Zestawy Creator – np. tyranozaur

Zestawy dla bardziej zaawansowanych małych budowniczych. Z tego samego kompletu klocków można zbudować aż trzy różne konstrukcje. Idealny prezent dla kreatywnego przedszkolaka. Do skonstruowania są m.in.: pojazdy, budynki, dinozaury, łodzie, samoloty, kolejki górskie. Część zestawów adresowana jest do starszych dzieci, np. 14+, dlatego przed zakupem sprawdź, oznaczenie na pudełku.

Najważniejsze cechy:

 • wiek dziecka: od 6. roku życia
 • standardowy rozmiar klocków
 • 3 w 1 – trzy różne konstrukcje do zbudowania z jednego zestawu
 • propozycje także dla starszych dzieci
 
LEGO Creator
LEGO
Zobacz także:

Figura Roberta Lewandowskiego gwiazdą wystawy budowli z Lego na PGE Narodowym [WIDEO]

Klocki LEGO - inwestycja, która może przynieść duży zysk
AdobeStock
Aktualności
Twoje dziecko uwielbia LEGO? Doskonale! Możesz na tym sporo zarobić
Ekonomiści przekonują, że inwestowanie właśnie w klocki LEGO, a nie w złoto, akcje czy obligacje, najbardziej się opłaca.

Zestawy LEGO od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W dodatku te stare, których nie ma już w sprzedaży, bywają naprawdę na wagę złota. Rosyjska ekonomistka z Wyższej Szkoły Handlowej w Moskwie zbadała, że w ciągu ostatnich 30 lat stopa zwrotu z inwestowania w LEGO była wyższa, niż w przypadku zakupu akcji, obligacji czy funduszy. To dobra wiadomość dla wszystkich rodziców małych legomaniaków. Zamiast narzekać, że klocki można znaleźć dosłownie wszędzie w domu (i nieraz niechcący na nie nadepnąć), możecie zacząć się cieszyć z tej pasji razem z dzieckiem. Zysk z inwestowania w LEGO może być naprawdę realny! Zabawka inteligentnych inwestorów Adiunkt rosyjskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Moskwie, Wiktoria Dobryńska, postanowiła przeanalizować, jak zmieniały się ceny 2,3 tysiąca zestawów znanych klocków w latach 1987-2015. Raport, w którym opisała wyniki badań, zatytułowała „Lego - zabawka inteligentnych inwestorów”. Ceny niemal wszystkich zestawów wzrastały o co najmniej kilka procent rocznie. Bardziej topowe zestawy, jak serie z Harrym Potterem czy Star Wars, w każdym roku drożały aż o 11 proc . LEGO z innymi superbohaterami, jak Super Heroes, Batmanem oraz Indiana Jones również sporo zyskiwały. Z analizy ekonomistki wynika, że jedynie seria z bohaterami kreskówki The Simpsons traciła na wartości. Średnio 3,5 proc. w każdym roku. Klocki dla niemowląt - sprawdź opinie rodziców! Na jakich klockach można zarobić najwięcej? Trendy w tym zakresie zapewne zmieniają się wraz z modą na konkretne zestawy. Wiktoria Dobryńska zauważyła jednak, że jeden z nich okazał się szczególnie dobrą inwestycją. Chodzi o zestaw z minifigurką Dartha Revana z serii Star Wars . W 2014 roku trzeba było zapłacić za niego ok. 3,99 dol., a rok później już 28,46 dol., czyli kosztował aż siedem razy więcej. Mniejsze zestawy przynoszą większy zysk Z...

rodzaje klocków lego
Adobe Stock
Zakupy
Jakie klocki LEGO wybrać? [Poradnik dla rodziców]
Przygotowaliśmy przegląd klocków LEGO wraz z poradnikiem, jak dobrać odpowiedni ich rodzaj do wieku dziecka. Wybór poszerzyliśmy także o klocki innych marek.

Z pewnością minęło już trochę czasu, kiedy ostatni raz sama bawiłaś się klockami. Przez ten czas na rynku pojawiło się mnóstwo nowości . Przeglądając sklepowe półki, trudno się zdecydować na konkretny rodzaj czy zestaw. Dlatego na wybór odpowiednich zabawek dla dziecka warto poświęcić trochę czasu. Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz przegląd najpopularniejszych typów klocków LEGO. Na końcu artykułu znajdziesz też trzy nasze typy klocków innych firm, które także mogą zainteresować ciebie i twojego malucha lub przedszkolaka. Dzięki temu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto, a twoja pociecha będzie spędzać mnóstwo czasu na rozwijającej je zabawie. Na końcu artykułu znajdziesz trzy markowe propozycje: dwie "legopodobne" i jedną zupełnie inną! Spis treści: 1. Dlaczego warto zainwestować w klocki dla dziecka 2. Na co zwrócić uwagę przed zakupem LEGO 3. LEGO dla dziecka w wieku 2-5 lat 4. LEGO dla dziecka w wieku 5-6 lat 5. Inne klocki plastikowe 1. Dlaczego warto zainwestować w klocki dla dziecka Zabawa nimi rozwija kreatywność, sprawność manualną i koordynację ruchową oko-ręka. Młodsze dzieci mogą dzięki nim uczyć się nazw kolorów, porównywania ilości (więcej-mniej) i liczenia. Warto pamiętać, że im prostszy zestaw, tym większe pole do popisu daje dziecku – tylko od jego wyobraźni będzie zależało, co zbuduje. Zestawy tematyczne bardzo ograniczają kreatywność, gdyż zwykle umożliwiają budowanie jedynie określonych konstrukcji. Jeśli jednak planujesz wspólną zabawę takim zestawem, możesz zasugerować i pokazać dziecku zupełnie inny sposób wykorzystania klocków, budując z nich coś niecharakterystycznego dla danego zestawu. W ten sposób zainspirujesz umysł dziecka do nietypowego wykorzystywania dostępnych przedmiotów. Zobacz też: Jakie klocki wybrać dla dziecka: drewniane czy tradycyjne? 2. Na...

Lego Friends
D. Bielas
Zakupy
Zestawy klocków Lego Friends na każdą kieszeń [Przegląd]
Twoje dziecko marzy o zestawie klocków Lego Friends? Tutaj znajdziesz propozycje mini- i maksizestawów w cenach już od 20 złotych. Zobacz koniecznie!

Jednego jesteśmy pewni: klocków Lego nie trzeba nikomu przedstawiać! Marka ta gwarantuje doskonałą jakość. Klocki są trwałe, łądne i precyzyjnie wykonane, a zabawa nimi jest czystą przyjemnością. Rodzice mają z nimi tylko jeden kłopot: Jaki zestaw Lego wybrać dla dziecka? Poniżej znajdziesz propozycje zestawów wybranych z jednej popularnej serii: Lego Friends. Spis treści: Poradnik zakupowy O Lego Friends Wiek dzieci a wybór zestawu Aplikacja do Lego Friends Zestawy: Sypialnia Andrei, 35 zł Mobilna klinika, 35 zł Plac zabaw dla chomików, 40 zł Na ratunek żółwiom, 75 zł Przyczepa dla konia, 105 zł Łódź ratunkowa, 330 zł Kurort w Heartlake, 360 zł Piracka przygoda, 660 zł Dodatki do zestawów: Gra w kółko i krzyżyk, 30 zł Figurka z fontanną, 20 zł O Lego Friends Seria powstała w 2012 roku głównie z myślą o dziewczynkach . Mimo to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby bawili się nią także chłopcy. Cechą charakterystyczną serii są figurki laleczek podobne rozmiarami do zwykłych ludzików Lego. Jednak są one bardziej realistyczne. Laleczki tworzą tytułową grupę przyjaciół (friends), od której seria wzięła nazwę. Każdej z nich przypisano zainteresowania i cechy charakteru. Tematyka zestawów ma obracać się wokół codziennego życia. Tego o tej serii na pewno nie wiedziałaś! Oto garść ciekawych faktów i przydatnych informacji. Liczba zestawów w serii: ponad 200 i co roku pojawiają się nowe! Liczba elementów w zestawach: 26 (Minigolf) -1552 (Heartlake Grand Hotel) Laleczki dostępne w kompletach: Andrea, Marie, Stephanie, Olivia, Nicole, Ella, Emma, Theresa, Katherina, Peter, Anna, Christina, Mia, Mathew, Stepahnie, Mrs. Stevens, Joanna, Isabela, Maya, Lily, Nya, Liza, Ewa, Robert, Julian i inne. Na Youtube można znaleźć filmy i seriale animowane z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj