Zabawy na rozwój słuchu dziecka doskonalą w maluchu rozpoznawanie i rozróżnianie dźwięków, koncentrację, wrażliwość na dźwięki. To pomoże dziecku w mówieniu, wzbogaci jego słownictwo, wyczuli malucha na różne odgłosy i ich rozróżnianie.

Reklama

Otul dziecko dźwiękiem

Pamiętaj, że im więcej będziesz mówić do dziecka i otaczać je dźwiękami, tym szybciej maleństwo zacznie mówić! Badania udowodniły, że zmysł dziecka najlepiej pobudzają dźwięki rytmiczne. Okazuje się, że to właśnie na rytmie, a nie na melodii maluch skupia się najbardziej.
Oto propozycja 7 zabaw pobudzających zmysł słuchu. Rozwijają one wrażliwość na dźwięki, jego natężenie, tempo i rytm. Dzięki nim twoje dziecko będzie ćwiczyć rozpoznawanie i znajdowanie różnic między dźwiękami. Nie potrzebujesz do tego drogich zabawek!

1. Co to za dźwięk?

Połóż przed maluchem różne przedmioty z domowej kuchni, np. pokrywkę od garnka, blachę do pieczenia ciasta, drewniany tłuczek, pojemnik z wodą, z ryżem, kaszą. Uderzaj w nie np. drewnianą łyżką lub też je przelewaj, przesypuj, tak aby dziecko posłuchało ich odgłosu. Następnie zasłoń maluchowi oczy, tak aby już tylko za pomocą słuchu odgadywał dźwięk konkretnego przedmiotu. Zapytaj się, czy słyszy dźwięk cichy, czy głośny, krótki czy długi, wysoki ("cienki") – czy dźwięk niski ("gruby")?

2. Jaka to melodia?

Zaśpiewaj maluszkowi tylko fragment znanej mu piosenki. Ciekawe, czy odgadnie? Na początek, aby było łatwiej, zaśpiewaj pierwsze takty piosenki, następnie możesz wybierać fragmenty ze środka utworu. Z czasem, dla utrudnienia, możesz już tylko nucić fragmenty melodii.

3. Gra na dzwonkach

Ustaw dziecko tyłem do dzwonków, następnie uderz pałeczką w jedną płytkę instrumentu. Niech maluch odszuka ten dźwięk. Dla ułatwienia rozróżnienia dźwięku możesz do każdej z płytek przykleić karteczkę w innym kolorze. W ten sposób dziecku będzie łatwiej odszukać i zapamiętać właściwy dźwięk.

Zobacz także

4. Ile wyrazów - tyle podskoków

Powiedz do dziecka proste zdanie, np. "Ola bawi się lalką" i zaproponuj, aby maluch wykonał tyle podskoków, ile usłyszał wyrazów w zdaniu. Na początek niech będą to proste, krótkie zdania, z czasem możesz urtudnić zadanie i wydłużyć zdania na bardziej rozbudowane.

5. Co wydaje taki dźwięk?

Nagraj na dyktafon w telefonie komórkowy codzienne dźwięki, jakie towarzyszą domowemu życiu (telewizor, dzwonek do drzwi, woda lejąca się z kranu itp.). Odtwórz dziecku nagranie, tak aby mogło je rozpoznać i nazwać. Warto nagrać też dźwięki rzadziej zauważane, jak np. oddech osoby nagrywającej, brzęczenie lodówki, szum suszarki. Ciekawe czy maluch będzie miał kłopot z ich rozpoznaniem?

6. Puszki z niespodzianką

Weź jednakowe, nieprzezroczyste pojemniki, mogą to być np. identyczne opakowania po jogurtach do picia, nieprzezroczyste pudełka po filmach. Utwórz z nich pary i do każdej z nich nasyp kolejno: piasek lub kaszę mannę, siemię lniane, groch, fasolę drobną lub dużą, itp. Pary pojemników oznacz na dnie, tak aby ich nie pomylić. Niech maluch, potrząsając pojemnikiem, spróbuje po dźwięku odnaleźć do niego parę.

7. Rymowanki

Wymyślaj z dzieckiem proste wyrazy rymujące się, np. grzyby-ryby, kotek-płotek. Szukaj też z maluchem obrazków w książeczce, których nazwy się rymują.

Napiszcie w komentarzach, czy bawicie się w domu z dzieckiem w jakieś zabawy, które ćwiczą zmysł słuchu dziecka?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama