Bajki na YouTube, które powinnaś puszczać dziecku. Są takie!
Znalezienie wartościowego filmu dla dziecka na YouTube jest jak szukanie igły w stogu siana. Wiemy, jak zrobić to szybciej!
Wielkookie, jaskrawe stwory, które zmieniają się na ekranie telefonu/tabletu z prędkością światła. Sceny migają, bohaterowie piszczą i krzyczą (może śpiewają, ale dźwięki te śpiewu nie przypominają), byle głośniej, byle szybciej, byle więcej.
Po drugiej stronie szklanego odbiornika dziecko z wytrzeszczem w oczach (żaby nadążyć za tempem zmieniających się scen nie może mrugnąć, bo mogłoby coś stracić). Maluch nie słyszy twoich słów, bo dźwięk twojego głosu jest zbyt niski i nie ma szans przebić się przez wysokie tony stworów.
Ciężko określić co bardziej przeraża: widok zahipnotyzowanego dziecka, czy obrazów pojawiających się na ekranie telefonu.
Psycholożka i terapeutka dziecięca dr Marilyn Wedge przedstawia wyniki badań (opublikowane w "Pediatrics"), z których jasno wynika, że mali widzowie bajek z szybko zmieniającymi się scenami, jak np. w Spongebob, mają znacznie obniżoną zdolność koncentracji i zapamiętywania oraz logicznego myślenia.
Puszczam dziecku bajki z YouTuba
Tak, robię to! Nie notorycznie, ale w sytuacjach, które wymagają od dziecka oczekiwania w ciszy np. w pociągu, kolejce do lekarza itp. Jest tylko jedno małe, maleńkie "ale" - to ja decyduję o tym, co moje dzieci oglądają!
Zobacz też: Dziecko przed telewizorem to nie tylko minusy
Bajki nie muszą ogłupiać!
Kontrola nad tym, co ogląda dziecko i wybór mądrych bajek jest kluczowy. Znalezienie wartościowego filmu dla dziecka na YouTube jest jak szukanie igły w stogu siana. "Reksia", "Krecika" wyparły "koniki Ponny", "Atomówki" czy "Spongeboob".
5 cech mądrych bajek dla dzieci na YouTube:
- Naturalne tempo akcji, zbliżone do normalnego życia.
- Spokojne obrazy (jak w bajkach z naszego dzieciństwa).
- Rozwijanie kreatywności – zachęcają, inspirują do twórczego spędzania czasu wolnego offline.
- Poprawność językowa – bohaterowie bajek mówią językiem zrozumiałym dla kilkulatka, nie zapominając przy tym o poprawności językowej.
- Muzyka przyjazna dzieciom – zamiast hałaśliwego pisku, utwory rozwijające poczucie rytmu.
Pamiętaj!
- Kontroluj, co ogląda twoje dziecko.
- Ograniczaj czas oglądania bajek (w przypadku przedszkolaka nie dłużej niż 30 minut dziennie).
- Rozmawiaj z dzieckiem o obejrzanych bajkach (polecamy wspólne oglądanie).
- Po zakończeniu oglądania bajek zaproponuj dziecku jakąś formę aktywności fizycznej.
- Nie zapominaj o czytaniu bajek! Przy najmniej 20 minut dziennie codziennie.