dziecko, przedszkolak, telewizja, pilot
Wychowanie

Dziecko przed telewizorem to nie tylko minusy

Telewizja sama w sobie nie jest ani dobra, ani zła. To, czym może być dla dziecka, zależy tylko i wyłącznie od nas, rodziców.

Najważniejsze: nie traktuj telewizji jak członka rodziny. Nie włączaj telewizora, kiedy się budzisz, i nie wyłączaj, gdy idziesz spać. Całusy na dzień dobry i na dobranoc zarezerwuj dla bliskich, a nie dla ludzi ze szklanego ekranu. Po drugie, nie zakładaj kłódki na odbiorniku. W ten sposób oglądanie telewizji zyska status owocu zakazanego. A sama wiesz, jakie są tego skutki. Wszystko, co zabronione, nabiera niewspółmiernej wartości. Myślisz, że dziecko uchroni się przed tą pokusą? Lepiej poznaj, jakie są minusy i plusy telewizji.

Minusy oglądania przez dziecko telewizji

  • Tłumi wyobraźnię. Telewizja produkuje gotowe obrazki, które nie zostawiają dziecku pola do działania, do kreatywności. Dziecko nie musi już niczego sobie wymyślać.
  • Ograniczając inwencję, hamuje rozwój. Po pierwsze, dziecko uczy się mniej słów, później może mieć problemy z wysławianiem się czy z nauką czytania. Po drugie, telewizja pobudza tylko zmysł wzroku i słuchu, a dziecko do pełnego rozwoju potrzebuje również zmysłu smaku, zapachu i dotyku (dzięki temu będzie wyczulone na wszystkie sygnały płynące z otoczenia).
  • Zaburza kontakty z innymi. Maniak telewizji, który spędza każdą chwilę przed odbiornikiem, nie tylko nie spotyka się z rówieśnikami, ale też ma mniejszy kontakt z rodziną. Nie uczy się życia w społeczności, praw i reguł, które nią rządzą. Skąd zatem ma wiedzieć, co robić, by być lubianym? Jak nawiązywać znajomość? Co to znaczy przyjaźń, zaufanie, odpowiedzialność za swoje czyny?

Czy wiesz: Po co przedszkolakowi obowiązki?

  • Przekazuje złe wzorce. Dziecko nie potrafi odróżnić fikcji od prawdy (gdzie kończy się film, a zaczyna rzeczywistość). Nie wystarczy założyć czarną pelerynę, by móc latać jak Batman. To nie wszystko. Zarzuca się telewizji, że przyzwyczaja dzieci do przemocy, a pokazując sceny pełne agresji, sprawia, że dzieci same zaczynają tak się zachowywać.
  • Zaburza koncentrację. Szybka akcja, hałaśliwi bohaterowie, migające obrazy… To wszystko nadmiernie stymuluje układ nerwowy dziecka. Dziecko może stać się impulsywne, nadpobudliwe, mieć problemy z koncentracją, zasypianiem i wysypianiem się.
  • Ogranicza rozwój ruchowy. Dziecko, gdy siedzi długo przed telewizorem, nie skacze, nie biega... Gimnastyka jest mu potrzebna tak samo jak wyobraźnia. Gdy dziecko rusza się, ćwiczy nie tylko mięśnie, ale też koordynację ruchowo-wzrokową. Dzięki temu jego ruchy są precyzyjniejsze, a sam maluch sprawniejszy. Pamiętaj: zbyt długie oglądanie telewizji sprawi, że dziecku nic się nie będzie chciało, nawet myśleć.


Zobacz: 10 ćwiczeń dla przedszkolaka

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

chłopiec przed tv, telewizor, tv, dziecko przed telewizorem
fotolia
Wychowanie
Czy telewizja jest dobra dla dziecka?
Szklany ekran ograniczać rozwój dziecka. Ale może też go wspierać. Wszystko zależy od tego, co i jak długo maluch ogląda. Sprawdź, jak mądrze korzystać z telewizora.

Telewizja jest jak magnes - potrafi na długo przyciągnąć uwagę dziecka. Jeśli dla twojego dziecka wpatrywanie się w szklany ekran jest ulubioną rozrywką, pora to zmienić. Czy to oznacza, że najlepiej pozbyć się telewizora ? Nie. Wystarczy włączać go tylko od czasu do czasu i ... mieć do tego dobry powód. Telewizja a niemowlę Autorzy poradnika "Żegnaj telewizorku" przestrzegają, że telewizja  ma niekorzystny wpływ już na rozwój mowy niemowlęcia .    Niemowlę przebywające w pobliżu włączonego  telewizora tylko pozornie nie zwraca na niego uwagi. Jego umysł stara się jednak naśladować dźwięki, które docierały do niego z odbiornika. Gdy  próbuje łączyć swoje myśli w logiczne ciągi, napotyka trudności, m.in. dlatego, że uczyło się dotąd niemal wyłącznie obrazów i słów ze szklanego ekranu. Jak pomóc dziekcu w nauce mowy?   Telewizja a dziecko kilkuletnie Jeszcze większe szkody telewizja może wyrządzić kilkulatkowi. Jeśli dziecko spędza przed odbiornikiem zbyt wiele czasu, ucierpią na tym jego kontakty z rówieśnikami , bo nie ma czasu, by się z kimś zaprzyjaźnić.    Telewizja może mieć wpyw na zachowanie dziecka , bo jego energia nie znajduje ujścia.  Nauczyciele mówią, że najwięcej problemów z uspokojeniem szalejących dzieci mają w poniedziałki, bo maluchy odreagowują weekend spędzony przed telewizorem.    Nie bez znaczenia dla psychiki dziecka jest także to, co ogląda. W świadomości malucha oglądającego filmy, w których leje się krew, tworzy się fałszywy obraz świata. Czasem nawet dziecko mimowolnie naśladuje to, co widziało w telewizji. Brutalne sceny mogą budzić w nim lęk, być przyczyną koszmarów nocnych.   W pewnym stopniu t elewizja ogranicza też dziecięcą wyobraźnię i zabija kreatywność dziecka . Posługuje się bowiem...

Wychowanie
4 ważne pytania o oglądanie telewizji przed snem
W telewizji jest tyle propozycji programów dla dzieci, że gdyby im pozwolić, mogłyby one spędzić przed telewizorem wiele godzin, oglądając krótsze i dłuższe filmy. Wiadomo jednak, że to może być szkodliwe. Czy bajka na dobranoc także?

Choć oglądnie telewizji to bardzo przyjemna rozrywka (także dla większości dorosłych), nie można pozwolić, by dziecko uzależniło się od bajek. Dlatego mądrze włączaj dziecku telewizor, zwłaszcza jeśli chodzi o wieczorne godziny. 1. Jak długo dziecko może oglądać wieczorem telewizję? Trzyletniemu dziecku powinna wystarczyć jedna, najwyżej dwie bajki dziennie (po 5–10 minut) . Od początku wyrabiaj nawyk wyłączania telewizora zaraz po filmie i rozmawiania o nim. Zadbaj też, by oglądanie telewizji odgrywało zdecydowanie mniejszą rolę niż inne zajęcia twojego dziecka: samodzielne zabawy, spotkania z kolegami, spacery, czytanie dziecku książek, rysowanie. Spędzanie czasu przed telewizorem nie sprzyja rozwojowi, prowadzi też do uzależnienia, z którym coraz trudniej będzie ci się uporać. Masz na to wpływ. Zobacz też: Dlaczego oglądanie telewizji przed snem utrudnia zasypianie 2. Czy bajka na dobranoc to dobry pomysł? Przed snem dzieci potrzebują wyciszenia. Dobrze jest, jeśli w taki nastrój wprawia bajka na dobranoc. Nie powinna prowokować emocjonalnej huśtawki ani straszyć. Musi być dostosowana do wieku dziecka. To pozwala uniknąć nocnych niespodzianek – płaczu, wędrówek do łóżka rodziców, koszmarów sennych . Nawet polecane przez ekspertów dobranocki mogą u wrażliwych dzieci wywołać strach lub silne emocje. Czasem lepiej jest nastawić bajkę z płyty (wcześniej możesz ją sama obejrzeć) albo wieczorny seans przenieść na popołudnie. Wtedy możesz dłużej porozmawiać o tym z dzieckiem.   3. Dlaczego warto rozmawiać o obejrzanym filmie? Zabawa w dopowiadanie wątków lub tworzenie własnych zakończeń rozwija wyobraźnię. Temat wieczornej bajki może być też okazją do rozmowy z dzieckiem o sprawach ważnych. Sprowokuj je do dyskusji: Czy uważasz, że miś powinien oddać zabawkę koledze? Jak myślisz, dlaczego jest smutny? W ten sposób...

dziecko, telewizor, dziewczynka
Fotolia.pl
Wychowanie
Znamy bajki, które tuczą dzieci
Lepiej wyłącz telewizor - dzieci tyją, gdy oglądają te bajki!

Eksperci grzmią: telewizja tłumi wyobraźnię, hamuje rozwój (także ruchowy), zaburza kontakty z bliskimi i przekazuje złe wzorce. Dzieci poniżej 2. roku życia w ogóle nie powinny jej oglądać , starszym wystarczy pól godziny przed telewizorem dziennie. I to pod warunkiem, że mądrze wybierzemy program! Teraz do argumentów przeciw telewizji dochodzi jeszcze jeden: niektóre bajki sprawiają, że… dzieci tyją. Zobacz: Po obejrzeniu tych zdjęć wyłączysz dziecku telewizor Winne - otyłe postacie z bajek Jak to możliwe? Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado przebadali blisko 300 dzieci w różnym wieku (8, 12 i 13 lat). Większość oglądała bajki, z tym że bohaterowie części z nich mieli zaokrąglone kształty, pozostałych – wyglądali zdrowo. I co się okazało? Dzieci, które napatrzyły się na rysunkowe postacie z wydatnymi brzuchami, dwa razy częściej sięgały po wysokokaloryczne, niezdrowe jedzenie niż ich rówieśnicy, którzy patrzyli na szczupłych bohaterów, lub ci, którzy telewizji nie oglądali wcale.  Badacze podejrzewają, że mimo iż bajkowe postacie nie są realne, dzieci uznawały, że pełne, obfite kształty to norma, i tak właśnie powinno wyglądać także ludzkie ciało. Wychowanie to sprawa rodzica Ale uwaga, to jeszcze nie koniec eksperymentu! Nawet dzieci, które oglądały „tuczące” kreskówki, dokonywały zdrowszych kulinarnych wyborów, jeśli tylko ktoś przypomniał im o zasadach odżywiania, zanim sięgnęły po cukierka albo chipsy. Wniosek? We wszystkim warto zachować umiar. I pamiętać, że to my wychowujemy, nie telewizja. Jakie bajki z "okrągłymi" postaciami przychodzą wam do głowy? Oto kilka naszych skojarzeń: Gumisie Troskliwe misie (i w ogóle wszystkie misie :)) Świnka Peppa Muminki Teletubisie Polecamy: Dziecko uzależnione od telewizji - co robić?

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak