Reklama

Eksperymenty dla dzieci z wodą pozwolą nie tylko na poznanie właściwości wody, ale i na prawdziwą ucztę dla oczu. Wśród proponowanych doświadczeń nie brakuje wyjątkowo spektakularnych eksperymentów. Co ważne, większość rzeczy niezbędnych do ich przeprowadzenia, prawdopodobnie macie pod ręką...

Reklama

Eksperymenty z wodą (dla małych i starszych dzieci):

Co tonie, a co nie?

To doświadczenie z wodą prawdopodobnie spodoba się najmłodszym. Można je przeprowadzić w wannie lub misce z wodą. By przekonać się, że jedne rzeczy toną, a inne nie — warto zanurzać w wodzie rozmaite przedmioty, jak np.: piłeczkę, kulkę ze zmiętego papieru, pustą plastikową butelkę, klucz, jabłko, różnego rodzaju klocki, itd.

Bardzo ciekawym wariantem tego doświadczenia jest sprawdzenie, czy jajko... za każdym razem tonie w wodzie? Okazuje się, że jajko w szklance czystej wody utonie, ale gdy do wody dodamy sól — jajko będzie unosiło się na powierzchni.

Co się rozpuszcza w wodzie

Kolejną propozycją eksperymentu z wodą jest sprawdzenie, co rozpuści się w pojemniku (misce, słoiku) z wodą, a co nie. W tym przypadku może się przydać: sól, cukier, pieprz, skrawek papieru, kamyk, kostka lodu, piasek, itp.

Deszcz w słoiku

Do przeprowadzenia tego eksperymentu z wodą potrzebne będą:

  • litrowy słoik (tak, by dokładnie widzieć wyczarowany deszcz),
  • niewielki talerzyk,
  • kilka kostek lodu,
  • wrzątek.

Do słoika należy wlać wrzątek. Kostki lodu wyłóżcie na talerzyk i przykryjcie nim słoik. To, co zobaczycie na ściankach słoja, wygląda jak najprawdziwszy deszcz. Korzystając z okazji, dorośli mogą wyjaśnić dzieciom, że woda może występować w różnym stanie skupienia: stałym (lód), ciekłym (ciecz) i gazowym (para z wrzątku).

Burza w szklance (z piorunami)

By wykonać ten eksperyment z wodą, potrzebujecie:

  • 1 szklankę,
  • 4 łyżki stołowe oleju,
  • barwniki (np. spożywcze),
  • widelec lub patyczek,
  • słoik lub miseczka

Gotowi? Nalejcie wody do szklanki (do wysokości 3/4). Następnie w słoiku (lub miseczce) rozpuśćcie kilka kropelek barwnika w oleju (wymieszajcie barwnik z olejem widelcem lub patyczkiem). A teraz wlejcie zabarwiony olej do szklanki z wodą. Zobaczycie, jak kolorowa ciecz zmienia się w nitki, które wyglądają jak pioruny przecinające niebo podczas burzy. Spokojnie, tym piorunom nie towarzyszą grzmoty.

A po eksperymentach z wodą (wywołujących deszcz i burzę) możecie sprawdzić jak zrobić tęczę.

Lód w oleju

Aby przeprowadzić kolejny eksperyment z wodą, przygotujcie:

  • słoik lub szklankę,
  • kostkę lub bryłkę lodu,
  • olej spożywczy

Do słoika lub szklanki wrzućcie kostkę lodu i wlejcie olej (tak, by pokrył lodową bryłkę). Co się dzieje? Czy lód tonie, czy utrzymuje się na powierzchni oleju? A teraz dolejcie do naczynia wody i zobaczcie, co ciekawego się wydarzy... Woda wypełniła dno szklanki, a oliwa z lodem... wypłynęła na powierzchnię.

Jeśli macie w spiżarni jeszcze trochę oleju i tabletkę musującą (np. wapno), możecie zrobić lampę lawę.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama