jakie bajki Disneya dla 5-latka
Fotolia/Babyonline
Gry i zabawy

Bajki Disneya dla 3, 4, 5 latka: zobacz nasze typy!

Zobacz, które bajki Disneya nadają się już dla 3-, 4- i 5-latków. Oto nasze typy filmów Disneya dla przedszkolaków i całej rodziny.

Bajki Disneya sprawiają radość dzieciom już od dziesiątek lat. Nic dziwnego, są pełne magii! Jeśli szukasz pomysłów na bajkę dla przedszkolaka, spójrz na nasze propozycje filmów dla 3-latków, 4-latków i 5-latków. Pamiętaj jednak, że dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny oglądać telewizji dłużej niż przez godzinę dziennie. Te bajki Disneya są dłuższe, dlatego warto przeznaczyć je na szczególne okazje.

Pamiętaj też, że nasze typy są tylko sugestiami, koniecznie sprawdź zarys fabuły filmu, zanim puścisz go dziecku – ty wiesz najlepiej, jakie bajki dla dzieci twoje dziecko lubi, czego się boi, a co może być dla niego zbyt trudne. Oto nasze typy bajek Disneya dla przedszkolaków – filmów klasycznych i nowszych.

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Bajki Disneya dla przedszkolaków

Poniższe propozycje to ponadczasowe opowieści o przyjaźni, lojalności, przezwyciężaniu własnych słabości. Ta lista bajek dla dzieci zawiera filmy Walta Disneya, które mówią o odwadze i o tym, że nie ma niczego złego w tym, że czasem się boimy lub mamy gorszy dzień. Podkreślają siłę miłości naszych bliskich i przyjaciół.

101 dalmatyńczyków (1961)

Pies Pongo i jego pan Roger wiodą spokojne życie. Pewnego dnia ich życie zmienia się na lepsze, kiedy to Pongo aranżuje spotkanie swojego pana z Anitą, właścicielką Perdity; prowadzi do związania dwóch bardzo szczęśliwych par. Po pewnym czasie na świat przychodzi piętnaścioro szczeniąt. Szczęście w rodzinie burzy nagłe pojawienie się demonicznej Cruelli Demon. Pragnie ona kupić szczenięta i z ich skór uszyć wspaniałe futro. Rozpoczyna się walka rodziny o porwane psiaki...

Opowieść o 101 Dalmatyńczykach doczekała się też drugiej części i wersji fabularnej. Jest też dostępna w formie bajki do czytania.

Król lew (1994)

W Lwiej Krainie na świat przychodzi królewski potomek – małe lwiątko o imieniu Simba. Tylko jeden mieszkaniec, brat samego Mufasy, nie zjawia się na uroczystości. Wkrótce nieświadomy niczego Simba i jego odważny ojciec stają się ofiarami spisku, obmyślonego przez żądnego władzy Skazę.

„Król lew” to ponadczasowa opowieść o dorastaniu, odwadze i miłości, która zachwyca całą rodzinę. Szukając bajki na dobranoc dla dziecka, możecie też sięgnąć po książkową wersję tej historii.

Sprawdź też: Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka

Toy Story (1995)

W świecie zabawek Andy'ego, których niekwestionowanym liderem był dotychczas kowboj Chudy, pojawia się nowa zabawka - astronauta Buzz. Zobacz jak zabawki ożywają pod nieobecność ludzi i żyją własnym życiem, pełnym niespodzianek i przygód.

„Toy Story” to prawdziwa klasyka bajek Disneya, wyprodukowana przez Pixar. Doczekała się kolejnych części i dużej liczby zabawek i gadżetów z bohaterami bajek.

Auta (2006)

Wschodząca gwiazda wyścigów Zygzak McQueen żyje na wysokich obrotach do czasu, gdy przypadkiem zbacza z trasy w drodze na najważniejszy wyścig w życiu. Trafia do Chłodnicy Górskiej, zapomnianej mieściny, gdzieś na słynnej Trasie 66, gdzie spotyka Sally, Złomka, Wójta Hudsona i innych nietuzinkowych bohaterów, którzy pomogą mu zrozumieć, że są rzeczy znacznie ważniejsze niż sława i trofea.

Na punkcie przygód Zygzaka McQueena oszalały dzieci na całym świecie. Film doczekał się kolejnych części, a nawet spin-offu w postaci bajki Disneya o przygodach Złomka, niezwykle zabawnego przyjaciela Zygzaka.

Kraina lodu (2013)

Dzielna księżniczka Anna łączy siły z Kristoffem – nieokrzesanym handlarzem bryłami lodu oraz jego lojalnym reniferem Svenem i wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć starszą siostrę Elsę, której niekontrolowane moce sprowadziły na królestwo Arendelle wieczną zimę. Po drodze Annę i Kristoffa czeka wiele wyzwań, walka z żywiołami oraz spotkanie z tajemniczymi trollami i przezabawnym bałwankiem Olafem.

Tę bajkę Disneya okrzyknięto najlepszym filmem animowanym od czasów „Króla lwa”. Jest to ukochana bajka  dziewczynek w wieku przedszkolnym, a i chłopcy nie pogardzą opowieścią o odwadze – szczególnie dzięki postaci Olafa. „Mam tę moc” – piosenka z „Krainy lodu” śpiewana jest na całym świecie. Jeśli szukacie kołysanki na dobranoc – lepiej jej unikajcie, bo wasze dziecko prześpiewa całą noc, zamiast spać. 

Naprzód (2020)

Jest to historia dwóch braci elfów, którzy nie żyli ze sobą w zbyt wielkiej przyjaźni. Teraz jednak zmuszeni będą do tego, by zacieśnić swoje relacje i połączyć siły. Dzięki temu będą mogli sprowadzić na jeden dzień swojego zmarłego tatę. Będzie to wspaniałą i magiczną przygodą, podczas której czeka ich wiele przygód.

Co w duszy gra (2021)

Joe Gardner jest bardzo bliski swojego marzenia, jakim jest granie muzyki jazzowej na scenie. Niestety, dochodzi do wypadku z udziałem tego bohatera, a w konsekwencji jego dusza oddziela się od ciała. Nie trafia jednak do gromady dusz zmarłych osób, tylko do miejsca, gdzie dusze dopiero czekają na wcielenie. Joe Gardner próbuje nauczyć nowych towarzyszy, jak żyć na ziemi. Sprawdźcie sami, czy uda mu się powrócić do swojego pierwotnego wcielenia.

Raya i ostatni smok (2021)

W świecie Kumandry dawno temu ludzie i smoki żyli razem, a wszystko to odbywało się w cudownej harmonii. W krainie jednak pojawiły się demony, a wtedy smoki poświęciły się, by ocalić ludzkość. Teraz królestwa Kumandry są podzielone, a złe siły powracają. Świat może ocalić ostatni smok – na jego poszukiwanie wyrusza wojowniczka Raya, której towarzyszy Tuk Tuk. Podróżują wspólnie przez kolejne królestwa, w których wojowniczka próbuje zaskarbić sobie zaufanie mieszkańców. Sprawdźcie, co będzie dalej i jak zakończy się ta opowieść.

Nasze magiczne Encanto (2021)

To opowieść o kolumbijskiej rodzine Madrigalów, która żyje w słynącym z otaczającej je magii i tętniącym życiem miasteczku Encanto. Mirabel, główna bohaterka, wyróżnia się jednak na tle swojej rodziny, ponieważ nie posiada wyjątkowego daru uzdrawiania, a to właśnie nim szczycą się pozostali członkowie rodziny. Dziewczynie przypisana jest jednak inna magiczna umiejętność. Gdy miasteczko spotykają kłopoty, los rodziny Madrigalów znajduje się właśnie w jej rękach.

Bajki Disneya dla 3-latków

Według najnowszych zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów, dziecko w wieku 2-5 lat nie powinno spędzać przed ekranem telewizora więcej niż godzinę dziennie. Te filmy są nieco dłuższe, dlatego na pewno nie oglądajcie ich każdego dnia i pozostawcie na szczególne okazje.

Twojemu trzylatkowi powinny spodobać się szczególnie:

 • Przygody Kubusia Puchatka (1977)
 • Tygrys i przyjaciele (2000)
 • Prosiaczek i przyjaciele (2003)
 • Maleństwo i przyjaciele (2004)
 • Kubuś i Hefalumpy (2005)
 • Kubuś i przyjaciele (2011)
 • Dzwoneczek (2008)

Bajki Disneya dla 4- i 5-latków

Kiedy wasze dzieci złapią już filmowego bakcyla i nieco podrosną, możecie spokojnie sięgnąć po którąś z bajek Disneya z poniższej listy. Są na pewno mniej straszne od baśni braci Grimm, a równie dydaktyczne!

 • Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)
 • Dumbo (1941)
 • Alicja w Krainie Czarów (1951)
 • Piotruś Pan (1953)
 • Śpiąca królewna (1959)
 • Księga dżungli (1967)
 • Aryskotraci (1970)
 • Toy Story 2 ((1999, Pixar)
 • Gdzie jest Nemo? (2003)
 • Wall-E (2008)
 • Dzwoneczek i zaginiony skarb (2009)
 • Uniwersytet Potworny (2013)
 • Samoloty (2013)


Zobacz też:

Jakie bajki dla dzieci?
Fotolia
Gry i zabawy
Przegląd bajek dla dzieci: filmy animowane, książki, audiobooki
Bajki dla dzieci to nie tylko telewizja, ale także (a może przede wszystkim?) książki i słuchowiska. Wprowadź dziecko w świat bajek i baśni dzięki filmom Disneya, baśniom Andersena i braci Grimm oraz audiobookom. Dzieciństwo musi być bajeczne!

Nasze dzieci kochają bajki, tak samo, jak my kochaliśmy w dzieciństwie baśnie Andersena, przygody Misia Uszatka czy płyty z Bajkami-grajkami. Bajki dla dzieci nie są wyłącznie rozrywką i sposobem na nudę. To ważna część dzieciństwa, która ma moc terapeutyczną, edukacyjną i rozwojową . Bajki oswajają z lękiem, uczą rozwiązywania problemów, rozwijają inteligencję emocjonalną i społeczną. Zobacz najlepsze propozycje dla twojego dziecka!  Bajki Disneya Bajki do czytania Bajki na dobranoc Bajki do słuchania Bajki dla dziewczynek i chłopców Bajki Disneya Klasyka nad klasykami: bajki Disneya towarzyszą kolejnemu pokoleniu dzieci, tworząc swoisty most nad przepaścią między naszym dzieciństwem a czasami, w których dorastają nasze dzieci. Od dziesiątków lat wzruszają, bawią i uczą. Wystarczy, że wspomnimy takie kreacje jak "Dumbo", "Bambi", "Król lew", "Auta" czy "Kraina lodu" – każde kolejne pokolenie ma swój ulubiony film animowany ze studia Disneya i/lub Pixar. Bajki do czytania Puryści językowi wiedzą, że bajka tak naprawdę nie jest filmem animowanym ani książką dla dzieci. Bajka to utwór literacki, najczęściej napisany wierszem, zawierający morał. Bohaterami bajek są zwierzęta, ludzie i przedmioty. Odmianą bajki jest baśń, nazywana czasami bajką magiczną . Wywodzi się z kultury ludowej, w której baśnie – pełne magicznych stworzeń i fantastycznych światów – opowiadano sobie od wieków. W formie pisanej baśń spopularyzowali Hans Christian Andersen i bracia Grimm . Dzięki nim teraz mamy bajki do czytania dzieciom ! Bajki na dobranoc Czytanie przed snem to wspaniały sposób na pożegnanie dnia i wzmacnianie więzi z dzieckiem. Wybierając bajkę na dobranoc , upewnij się, że jest łagodna i pozbawiona elementów przemocy . To ważne, by dziecko mogło po...

filmy świąteczne dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Filmy świąteczne dla dzieci - 19 fajnych komedii, filmów i animacji świątecznych
Filmy świąteczne dla dzieci będą wspaniałym sposobem, żeby umilić dzieciom (i sobie!) oczekiwanie na Boże Narodzenie. Możesz wybrać filmy z naszego zestawienia, mamy dla was aż 19 tytułów komedii świątecznych, bajek i filmów.
filmy na halloween dla dzieci
kolaż Babyonline.pl
Święta i uroczystości
Filmy i bajki na Halloween dla dzieci i rodziny [KATEGORIE WIEKOWE]
Filmy i bajki na Halloween to dobra propozycja na spędzenie wieczoru 31 października. Oprócz przebrania się na Halloween obejrzyjcie jakąś straszną produkcję. Zobacz nasze propozycje filmów na Halloween dla dzieci i całej rodziny!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj