Dwie siostry
Gry i zabawy

Babcia na jabłoni - recenzja książki dla dzieci

Babcia to najlepszy balsam na wszystkie smutki świata. Wie to każde dziecko. Andi, bohater książki Miry Lobe, austriackiej pisarki, też wie, ale nie ma szansy sprawdzić, bo jego babcia już od dawna nie żyje. Dlatego musi ją sobie wymyślić. Zadanie niezwykle trudne, ale nie beznadziejne.

Jak już wspomniałam Andi nie ma babci, ale od czego dziecięca fantazja. Wyobraża więc sobie, że babcia zeszła z fotografii, by razem z nim wyruszyć na poszukiwanie przygód.  I to przygód niebanalnych. Wybiorą się i do wesołego miasteczka, i do cyrku, popłyną w daleką morską podróż. I pewnie by tak bez końca wędrowali, gdyby nie to, że do domu po sąsiedzku wprowadza się pewna staruszka, której Andi zaczyna pomagać. Wkrótce ta miła pani stanie się dla chłopca zastępczą babcią. Kimś bardzo ważnym.

A babcia z fotografii? Dowiecie się, gdy sięgniecie po książkę. Mądrą, dowcipną, ciepłą. Książkę o dziecięcych marzeniach. Tych spełnionych, i tych, które na pewno się spełnią. Zapytajcie rodziców, oni także się tą książeczką kiedyś zachwycali, tak zresztą jak kilka pokoleń dzieci zafascynowanych przygodami małego chłopca.

Dodam tylko, że fajnie się Babcię na jabłoni czyta, i fajnie ogląda, bo ilustracje Mirosława Pokory, to klasa sama w sobie. Tłumaczenie Marii Kureckiej także. Mam nadzieję, że uda wam się książkę zdobyć. W przeciwnym razie nigdy się nie dowiecie, jak się poluje na tygrysy, jak ujeżdża dzikie konie, a przede wszystkim jak się mieszka na jabłoni.
 
Babcia na jabłoni
Autorka: Mira Lobe
Ilustrator: Mirosław Pokora
Tłumaczka: Maria Kurecka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Seria: Mistrzowie Ilustracji

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.
 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

superwakacje z szaloną babcią, książka
materiały prasowe
Gry i zabawy
Superwakacje z szaloną babcią – recenzja książki dla dzieci
Wprawdzie klimat książki Elin Lindell, szwedzkiej pisarki i ilustratorki, jest typowo wakacyjny, ale kto powiedział, że o wakacjach trzeba czytać w wakacje?

W zimie także, a może przede wszystkim, bo dobrze jest pomarzyć, gdy za oknem trzaskający mróz. A może i wam za kilka miesięcy przytrafią się takie wakacje jak małej Iris, która wcale nie chciała wyjeżdżać do babci. Może i wy przeżyjecie jakieś fantastyczne przygody? Kto wie?   Dlaczego Iris nie chciała jechać do babci? Może dlatego, że po śmierci dziadka babcia była smutna? A może obawiała się, że i ona tym smutkiem się zarazi? W każdym razie mała niespełna dziesięcioletnia dziewczynka wolałaby czas wolny spędzić z rodzicami na przykład nad morzem. Jedzie, bo nie chce sprawić przykrości rodzicom, ale robi to bez przekonania. A tymczasem u babci będą się dziać dziwne rzeczy. Spotka mężczyznę o imieniu Bobas, ogromnego, silnego, ale malutkiego, gdy na jego drodze pojawi się miniaturowa myszka.    Pisarka stara się patrzeć na świat oczami dziecka, i trzeba powiedzieć, że fantastycznie się to jej udaje. Stąd w książeczce cała masa niesamowitych zwrotów akcji,  duża dawka humoru, sytuacyjnego komizmu. Mnie bardzo się spodobał opis babci, która miała pięćdziesiąt cztery włoski nad górną wargą. Chyba będę musiała policzyć swoje. To będzie taki mój prywatny konkurs na babcine włoski. A te przygody, te niezwykłe wydarzenia! I ten babciny temperament. Pozazdrościć.  Obie damy wplątają się nawet w jakąś dziwną kradzież, czego tak na dobrą sprawę starsza pani nie powinna robić.   W każdym razie Iris wróci z tych wakacji bardzo zadowolona. I bogatsza o wiele doświadczeń. A przede wszystkim przekonana o tym, że każdą zmianę należy traktować jak nowe doświadczenie, a także, że człowiek, nawet ten mały, nigdy nie wie, co go czeka jutro lub pojutrze. Zwróćcie także uwagę na ilustracje, wspaniale się komponują z treścią, a nawet tę treść uzupełniają. Przeczytajcie książkę samodzielnie. Fajnie się ją...

babcia, mama, noworodek
Fotolia
Babcia i Dziadek
Mama i babcia – zgrana para
Babcia gotuje najlepszy na świecie krupnik, zna magiczne sposoby na katar i kocha wnuka tak, jak tylko babcie potrafią, ale… Pytamy Beatę Płażewską, psycholożkę, jak ułożyć relacje z babcią.

Bywa i tak, że pomagając, babcia próbuje wcielić w życie własne przekonania i powtórzyć scenariusz, który sprawdził się, gdy wychowywała swoje dzieci. Buntujesz się, bo przecież chcesz zajmować się maluchem po swojemu, tak jak podpowiada ci rozum i serce. Jak ułożyć relacje z babcią , by nie dochodziło do konfliktów? Pamiętaj, że to ty jesteś mamą Nawet jeśli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w nowej roli, to właśnie ty (oraz oczywiście debiutujący tata malca ) decydujesz o sprawach swojego dziecka i ty jesteś za nie odpowiedzialna. A więc jeżeli np. lekarz uważa, że maluchowi potrzebna jest specjalna dieta lub rehabilitacja, to ty, a nie babcia, odpowiadasz za przestrzeganie tych zaleceń. Wiedząc, co i po co robisz, będziesz spokojniejsza i szybciej dojdziecie do porozumienia. A ona, widząc, że mocno trzymasz ster, będzie mniej skłonna do tego, by za nim stanąć. Bądź konkretna Babcia nie czyta w twoich myślach i nie wie, jakiej dokładnie pomocy potrzebujesz, próbuje więc wspierać cię na różne sposoby, co nie zawsze ci się podoba. Jeśli chcesz uniknąć nieporozumień, mów konkretnie: „Mamo, mogłabyś mi pomóc w tym i w tamtym?”. Mówiąc o konkretach, nie tylko nie skazujesz jej na domysły, ale także dajesz do zrozumienia, że panujesz nad sytuacją i wiesz, czego ci potrzeba. Słowem: nie jesteś dzieckiem we mgle, które trzeba wziąć za rękę i prowadzić.   Uwierz w jej dobre intencje Ona nie robi ci na złość, nie atakuje cię ani się nie mądrzy, gdy zakłada dziecku trzeci sweterek albo radzi, byś go nie nosiła, bo je rozpuścisz. Nawet jeśli nie ma racji, chce dla swojego wnuka jak najlepiej, co oczywiście nie oznacza, że musisz się na wszystko godzić. Zawsze jednak warto spokojnie wysłuchać jej zdania.     Spróbuj zrozumieć Gdy wychowywała własne dzieci, wbijano matkom do głowy, że niemowlęta karmi...

współcześni dziadkowie, babcia, dziadek, Dzień Babci, Dzień Dziadka
Fotolia
Babcia i Dziadek
Gdzie ci dziadkowie, prawdziwi tacy?
Babcia chodzi na kurs decoupage'u, a dziadek biega w maratonach i oboje nie mają dla wnuka tyle czasu, ile oczekiwałaś? Nie obrażaj się na nich. To wcale nie oznacza, że twoi rodzice nie są dobrymi dziadkami.

Często w naszym wychowaniu niebagatelną rolę odgrywali dziadkowie – to oni opiekowali się nami, gdy rodzice byli w pracy, pielęgnowali podczas choroby, bawili się z nami i zabierali na wakacje. Dlatego wielu z nas wydaje się, że gdy na świecie pojawią się nasze własne dzieci, nasi rodzice z radością przejmą odwieczne obowiązki dziadków i bez reszty poświęcą się opiece nad wnukami. Coraz częściej jednak nasi rodzice mają własny pomysł na życie, a stereotyp dziadków, których jedynym sensem istnienia jest rozpieszczanie wnuków, powoli odchodzi do lamusa. Jeszcze nie tak dawno temu… Gdy młode małżeństwo oznajmiało swoim rodzicom, że spodziewają się dziecka , przyszli dziadkowie zazwyczaj pękali z dumy i nie mogli doczekać się wejścia w nową rolę. Babcia już planowała, jakie ubranka uszyje czy zrobi na drutach dla wnuka lub wnuczki, a dziadek – że nauczy jeździć na rowerze i sklejać modele samolotów. Pomoc dziadków przy nowo narodzonym maleństwie wydawała się oczywista – przecież wcześniej pomagali im ich rodzice, a jeszcze wcześniej – rodzice rodziców. Było to szczególnie łatwe dawniej, kiedy rodziny wielopokoleniowe żyły wspólnie pod jednym dachem, ale nawet jeśli młodzi mieli własne mieszkanie, babcia i dziadek zawsze byli w pogotowiu. Czasem nawet babcia przeprowadzała się na kilka tygodni do córki, by pomóc jej w opiece nad noworodkiem. Dziecko chore , a rodzice muszą iść do pracy? Nie ma problemu, wystarczy zadzwonić do dziadków. Trzeba posłać dziecko do przedszkola? Po co? Przecież jest babcia. Sylwester, wesele koleżanki czy wieczorne wyjście ze znajomymi? Babcia albo dziadek na pewno mogą zaopiekować się wnukiem. Szef nie chce dać urlopu? Trudno, maluch na wakacje pojedzie z dziadkami. Poza tym babcia zawsze potrafi stworzyć ciepłą, domową atmosferę, upiecze ciasto i ugotuje obiad, wysłucha skarg na kolegę z przedszkola...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak