stary niedźwiedź mocno śpi
Adobe Stock
Gry i zabawy

Stary niedźwiedź mocno śpi – śpiewaj i baw się z dzieckiem!

Warto przypomnieć sobie tę zabawę ruchową: Stary niedźwiedź mocno śpi. Podajemy tekst, nuty oraz zasady zabawy. Poznaj je i baw się ze swoim dzieckiem!

Jedna z najbardziej znanych zabaw ruchowych dla dzieci. Najlepiej bawić się w nią w gronie minimum 4 osób. Idealna dla małych dzieci oraz przedszkolaków. Można się w nią bawić w gronie rodziny lub podczas kinderparty. Zobacz, jak się w nią bawić i przypomnij sobie tekst piosenki. Możesz także spróbować zagrać melodię na cymbałkach lub innym instrumencie.

Szczepisz dziecko w terminie? Sprawdź!
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Zobacz także
berek

Pobawmy się w berka!

gra w klasy

Gra w klasy – pokaż dziecku, na czym polega i skaczcie razem!

ciuciubabka zabawa ruchowa

Ciuciubabka -to fajna zabawa ruchowa dla dzieci!

Jak się bawić?

Z grupy uczestników wybieramy jedną osobę – będzie niedźwiedziem. Niedźwiedź kuca, a pozostali uczestnicy chwytają się za ręce i chodzą wkoło niedźwiedzia. Ten może mieć zamknięte oczy lub zasłonić je sobie rękoma. Chodzący wkoło śpiewają tekst piosenki. Gdy zaczyna się wyliczanie godzin, wszyscy się zatrzymują. Wyliczając godziny mogą kiwać palcem w rytm wyliczania. Gdy wybrzmi jej ostatni fragment tekstu: "niedźwiedź łapie!", niedźwiedź budzi się i chwyta jedną z osób wcześniej chodzących, a teraz uciekających przed łapiącym. Osoba złapana staje się niedźwiedziem i zabawa zaczyna się od nowa.

Tekst piosenki "Stary niedźwiedź mocno śpi"

Pierwsze cztery wersy się śpiewa. Ostatnie dwa rytmicznie wypowiada, mocno akcentując lub wręcz wykrzykując ostatnie słowo: "łapie".

Stary niedźwiedź mocno śpi (bis),
My się go boimy,
Na palcach chodzimy,
Jak się zbudzi to nas zje (bis).
Pierwsza godzina, niedźwiedź śpi,
Druga godzina, niedźwiedź chrapie,
Trzecia godzina, niedźwiedź ŁAPIE!!!

Zobacz też: Zabawa ruchowa w kółko graniaste

Nuty do piosenki "Stary niedźwiedź mocno śpi"

Poniżej podajemy zapis literowy oraz podział tekstu na sylaby. Na każda sylabę przypada jedna nuta.

C E E E F D C
Sta ry niedź wiedź moc no śpi

C E G G C2 A G
Sta ry niedź wiedź moc no śpi

C2 H C2 D2 C2 H
My się go bo i my

D2 C2 H A G E
Na pal cach cho dzi my

C E E E F D G
Jak się zbu dzi to nas zje

C E E E F D C
Jak się zbu dzi to nas zje

Koordynacja ruchowa dziecka - najlepsze zabawy dla maluchów! Film

music for baby in bump
fotolia.com
Rozwój
Mozart od kołyski, czyli co muzyka daje dziecku
Muzyka rozwija inteligencję, zdolności matematyczne dziecka, ułatwia naukę języków obcych. Jaka muzyka jest najlepsza dla dziecka – poleca Marta Antoszewska, pedagog muzyk.

Muzyka w brzuszku mamy Dziecko może słuchać muzyki jeszcze przed narodzeniem. Już od 6. miesiąca życia płodowego ma tak rozwinięty słuch, że potrafi odróżnić dźwięki, a potem także rozpoznawać melodie. Jedne lubi bardziej (przy nich się uspokaja), inne wyraźnie go denerwują (wierci się wówczas i kopie). Dzieci preferują muzykę spokojną, łagodną. Może to być klasyka, a także np. jazz, country czy piosenki śpiewane przez mamę. Naukowcy potwierdzają, że noworodek pamięta utwory, których ona słuchała, będąc w ciąży. Łatwiej się przy nich uspokaja i szybciej zasypia. Od kiedy włączać muzykę dziecku Już niemowlak może słuchać muzyki – najlepiej jeśli będą to utwory krótkie, pogodne, np. walce, mazurki Chopina, wczesne symfonie Mozarta, koncerty Bacha i Vivaldiego. Muzyka powinna grać cicho, być w tle, tak by maluszek mógł się przy niej swobodnie bawić, jeść, zasypiać. Warto też dobrze dobierać utwory, np. po obudzeniu malec może posłuchać "Wiosny" z "Czterech pór roku" Vivaldiego , a przy zabawie – "Marsza tureckiego" Mozarta . Dziecko też chce grać - pierwsze instrumenty Śpiewaj dziecku jak najwięcej, nie szukaj do tego specjalnych okazji. Możesz to robić po przebudzeniu, przy zmianie pieluszki, myciu, ubieraniu. Maluch, który słucha piosenek, szybko się ich uczy. Gdy zacznie wypowiadać pierwsze słowa, zdziwisz się, że będzie też razem z Tobą śpiewać! Równie łatwo dziecko uczy się tańca. Ledwie nauczy się chodzić, z radością porusza się w takt muzyki, tańczy i podryguje. Każdy występ nagradzaj oklaskami. Dzieci uwielbiają muzykować . Ich pierwsze instrumenty są bardzo proste. Zwykle dziecko samo odnajduje je... w kuchni. Która mama nie zna grania na przykrywkach czy garnkach? Zamiast zatykać sobie wówczas uszy, zaproponuj zabawę w orkiestrę. Talerze, garnki, przykrywki to przecież...

Ach, śpij kochanie kołysanka
Fotolia
Sen
„Ach, śpij kochanie” – tekst kołysanki do druku i piosenka do posłuchania
Czy znasz tekst najpopularniejszej w Polsce kołysanki dla dzieci? Tak, to właśnie „Ach śpij, kochanie”. Oto tekst kołysanki również w wersji do druku i piękne wykonanie do posłuchania.

„Ach, śpij kochanie, jeśli gwiazdkę z nieba chcesz, dostaniesz” – kto z nas nie zna tej kołysanki? To nadal jedna z ukochanych piosenek dla wielu dzieci. Maluchy już od pokoleń uwielbiają słuchać o szaro-burych kotkach i gwiazdkach z nieba, a dzięki łagodnej melodii wyciszają się przed snem.  Autorem tekstu kołysanki „Ach, śpij kochanie (Dlaczego nie chcesz spać)” – bo tak brzmi jej pełny tytuł – jest Ludwik Starski, a muzykę do niej skomponował Henryk Wars. Po raz pierwszy piosenkę zaśpiewali  Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo w przedwojennym polskim filmie „Paweł i Gaweł” w 1938 roku. Od tego czasu usypianka „Ach, śpij kochanie" zdobyła ogromną popularność i po dziś dzień jest jedną z najbardziej znanych kołysanek  dla dzieci w Polsce. Tekst kołysanki „Ach, śpij kochanie” Czy znasz cały tekst tej pięknej kołysanki dla dzieci? Sprawdź. Niżej też znajdziesz wersję z tekstem do druku.   Tekst: Ludwik Starski Muzyka: Henryk Wars W górze tyle gwiazd, w dole tyle miast. Gwiazdy miastu dają znać, Że dzieci muszą spać. Ach, śpij kochanie, Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz - dostaniesz. Czego pragniesz, daj mi znać, Ja ci wszystko mogę dać, Więc dlaczego nie chcesz spać? Ach, śpij, bo nocą, Kiedy gwiazdy się na niebie złocą, Wszystkie dzieci nawet złe, Pogrążone są we śnie, A ty jedna tylko nie... Aaa... aaa... Były sobie kotki dwa Aaa... aaa... Szarobure, szarobure obydwa. Ach, śpij, bo właśnie Księżyc ziewa i za chwilę zaśnie, A gdy rano przyjdzie świt, Księżycowi będzie wstyd, Że on zasnął, a nie ty.   Tekst „Ach, śpij kochanie” do druku lub do zapisania w telefonie Kliknij w obrazek i wydrukuj lub zapisz tekst kołysanki „Ach, śpij kochanie”: „Ach, śpij kochanie” –...

świeżaki
Biedronka.pl
Aktualności
"Hymn Świeżaków" jak torpeda zawojował You Tube
Nie do wiary! Być w złotej dziesiątce najpopularniejszych filmów oglądanych na You Tubie? Ponad 18 milionów wyświetleń, szał sprzedaży maskotek. "Hymn Świeżaków" stał się czarnym koniem podsumowań tego roku!

Być w dziesiątce, obok takich hitów sieci jak latynoskie "Despacito" czy kabaret "Ucho Prezesa", to nie lada wyczyn. Hymn Świeżaków, czyli teledysk Biedronki zajął 7 miejsce w rankingu You Tube Rewind – najchętniej oglądanych w tym roku wideo w Polsce. Jak to się stało, że tekst hymnu Świeżaków, czyli rysunkowe warzywa i owoce śpiewające o zaletach ich jedzenia w zaledwie 3 miesiące zawojowały listę? Hymn świeżaków zachwala jedzenie warzyw Film ze śpiewającymi swój hymn świeżakami to rysunkowy obraz. Widzimy groszek, rzodkiewkę, kalafiora i borówkę oraz i ich młodszych kolegów juniorów - marchewkę, brokuła, czosnek, jabłko, truskawkę i bakłażana - przemierzających drogę, machających napotkanym dzieciom i zwierzakom. Na koniec trafiają do sklepu Biedronki. I tam już – świeże i soczyste - czekają na dzieci. Bo wiadomo: bez 5 porcji warzyw i owoców dziennie nie ma zdrowej diety! "Zdrowia hymn śpiewaj z nami , ruszaj się ze świeżakami! Warzyw i owoców zajadaj w brud, wtedy ci niestraszny żaden trud" – refren hymnu świeżaków kilkakrotnie przewija się przez tę piosenkę dla dzieci. Świeżaki robią, co mogą, aby zachęcić nasze szkraby do zdrowego jedzenia . "Jestem Grześ, groszek Grześ, mówię Ci wesołe cześć . Daję białko i mocne kości, mam powody do radości" – śpiewa groszek. A borówka Basia zachwala: "Co tu gadać, dobrze jest mnie często podjadać. Słodko smakuję i daje moc, jedna za drugą zajadaj, hop". Tekst hymnu Świeżaków Słowa hymnu Świeżaków są proste i łatwo je zapamiętać, podobnie jak melodia, która szybko wpada w ucho. Czy twoje dziecko już nuci tę piosenkę, tak jak 18 milionów użytkowników YouTube? Jeśli jeszcze nie, nic straconego! Mamy dla was fragment tekstu hymnu Świeżaków : Jestem Grześ, groszek Grześ, Mówię Ci wesołe:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj