Układanie kolorowych obrazków może wciągnąć! Wie to każdy rodzic, kto sam w dzieciństwie spędzał godziny na zabawie puzzlami. Jeśli twoje dziecko również ma smykałkę do puzzli, powinnaś się tylko cieszyć i… podsuwać mu je jak najczęściej. Dlaczego? Bo układanie puzzli to nie tylko znakomita zabawa, lecz także ważny etap przygotowujący malca do nauki czytania i pisania.

Reklama

Zalety układania puzzli

Te układanki obrazkowe rozwijają w dziecku wiele umiejętności, które przydadzą mu się w dalszym życiu, w szkole, w pracy. Uczą:

  • cierpliwości,
  • koncentracji,
  • wytrwałości w dążeniu do celu,
  • spostrzegawczości,
  • precyzji.

Aby prawidłowo ułożyć cały obrazek z małych elementów, trzeba skupić się na danym zajęciu przez dłuższy czas. Trzeba umieć pokonywać frustrację, kiedy nie może się dostrzec brakującego puzzla. Trzeba metodą prób i błędów znajdować te jedyne właściwe rozwiązania. Ale nagrodą za tę wytrwałość jest ułożenie pięknego obrazka oraz oczywiście pochwała od rodziców. Pamiętajmy przy tym, by zawsze wspierać dziecko w jego pracy, pomagać wtedy, gdy tego potrzebuje, ale nie wyręczać i na pewno nie krytykować, że nie potrafi czegoś połączyć.

Analiza i synteza wzrokowa – dlaczego jest tak ważna?

Niewątpliwie największą zaletą puzzli jest ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej. Nazwa ta brzmi może nieco obco, ale jest to nic innego, jak umiejętność dostrzegania faktu, że z małych elementów może powstawać jakaś całość. Tak jak z wielu pojedynczych puzzli można ułożyć obrazek, tak z liter można ułożyć wyraz. Zatem zdobycie tej umiejętności znacznie przyspieszy późniejszą naukę czytania oraz pisania.

Jakie puzzle kupować dziecku?

Przede wszystkim dostosowane do możliwości dziecka. Można kierować się tym, dla jakiego wieku przeznaczone są dane puzzle według producenta, ale trzeba też obserwować swoją pociechę. Pierwsze puzzle dwu lub kilkuelementowe mogą układać już dwulatki. Później można wprowadzać układanki z większą liczbą elementów. Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z 30-elementowymi, można kupić mu 60-elementowe itd. Nie radzimy zaczynać od trudnych puzzli, bo to może jedynie zniechęcić malca, a przecież chodzi tu o coś więcej, niż o zabawę.

Zobacz także

Na rynku dostępne są przeróżne puzzle. Warto urozmaicać dziecku zabawę, wybierając:

  • puzzle drewniane,
  • puzzle kartonowe,
  • puzzle piankowe,
  • puzzle 3D.


Wasze pociechy lubią puzzle? Widzicie zależność między układaniem ich a szybkością nauki czytania i pisania?

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama