zima, ręce, rękawiczki, śnieg
Panthermedia
Gry i zabawy

W co się bawić zimą?

Dziecko nie chce nawet słyszeć o stawianiu piątego w tym sezonie bałwana? Na szczęście zimą macie do wyboru mnóstwo zabaw, które na pewno mu się spodobają.

W co się bawić zimą na spacerze?

Maluchowi w ciepłych butach i puchowej kurtce trudno się poruszać, jednak nawet w takim zimowym opakowaniu on po prostu kipi energią. Zobacz, co mu się spodoba.

Gra w kolory

Na dworze szaroburo (a w najlepszym przypadku biało), dlatego ty nie zapominaj o dostarczeniu dziecku barwnych wrażeń. Zabierz na spacer pęk czerwonych i żółtych wstążeczek (np. wyciętych z bibułki). Ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka.

Korzyści z zabawy: Maluchy uwielbiają kontrastowe barwy. I bardzo dobrze – bo żywe kolory rozwijają wzrok.

Osypywanie gałązek

Kiedy spadnie świeży śnieg, poproś maluszka, aby stanął pod drzewem i lekko potrząśnij gałązką nad wami. Drobny puszek delikatnie osadzi się na waszych twarzach. Przyjemnie, prawda?

Korzyści z zabawy: Przedszkolak poznaje przyrodę i doświadcza niecodziennych wrażeń dotykowych.

Rzucanie do celu

Przygotujcie kilkanaście śnieżek, obierzcie niezbyt  odległy punkt (np. drzewo albo ścianę) i postarajcie się w niego trafić. Komu się uda, ten jest mistrzem!

Korzyści z zabawy: Maluch podczas takiej zabawy ćwiczy koordynację oko-ręka (przyda mu się ona np. podczas nauki pisania). Do tego rzucanie śniegowymi kulkami świetnie rozgrzewa małego zmarzlucha!

Badanie śnieżynek

Zabierzcie na spacer lupę i oglądajcie przez nią płatki śniegu. Zwróć malcowi uwagę, że każdy jest inny. 

Korzyści z zabawy: Takie odkrywanie magii w świecie rozwija twórcze myślenie kilkulatka.

W co się bawić zimą na spacerze?

Na dworze zrobiło się wietrznie i za zimno? Nie pozwól, aby dopadła was nuda. Kiedy już wszystkie puzzle ułożą się w obrazki, nadejdzie czas na coś nowego.

Zimowy witrażyk

Zaproponuj malcowi wykonanie śnieżynki z papieru. Złóż kartkę na kilka części i wytnij rogi. Witrażyk przyklej na okno. 

Korzyści z zabawy: Spoglądając przez zimowy witrażyk, maluch ma okazję (o którą w domu trudno!)  popatrzeć w dal. Wtedy mięśnie jego oczu rozluźniają się i odpoczywają.

Domowy fitness

Wystarczy powiedzieć magiczne słowa: „To jest taka gra, rób to co ja” – i wymyślić ćwiczenie. Najpierw instruktorem jesteś ty, potem kolej na zmianę. Podpowiadaj: „Teraz skaczemy”, „Robimy pajacyki”, „Kicamy jak króliczki”.

Korzyści z zabawy: Domowa gimnastyka to świetny sposób na rozładowanie energii.

Mądre bajki

Możesz opowiadać, czytać, słuchać z płyt CD. Możecie też razem oglądać telewizyjne hity albo bajki z twojego dzieciństwa (te ostatnie znajdziesz np. na Youtube.pl).

Korzyści z zabawy: Dostarczają rozrywki, ale to nie jest ich jedyna zaleta! Uczą też kilkulatka, że bycie dobrym popłaca, że przyjaciele są ważni oraz że warto podejmować wysiłek, by zrealizować swe pragnienia.

Znikająca kula

Choć uroki śniegu odkrywamy przede wszystkim na spacerze, w domu też może on dostarczyć frajdy. Nalej do miski wodę, wrzuć do niej śnieżkę i pokaż malcowi prawdziwą magiczną sztuczkę! Kula zacznie maleć i maleć, aż w końcu zniknie całkowicie.

Korzyści z zabawy: Takie eksperymenty są dla malucha ważnym (i rozwijającym!) doświadczeniem zmian. Był śnieg – jest woda.

Dłonie stempelki

Na starej kuchennej desce do krojenia rozmieszaj różnokolorowe farbki z wodą. Namów kilkulatka, aby zanurzył dłoń w farbce i odcisnął ją na kartce.

Korzyści z zabawy: Dotykanie mokrej i lepkiej farby, przyciskanie dłoni do papieru, malowanie palcami – to wszystko stymuluje układ nerwowy dziecka. Malowanie farbami bez pędzelka jest dla dzieci wielkim, bardzo przyjemnym przeżyciem, które w dodatku rozwija ich wyobraźnię i pozwala na swobodną ekspresję.

Zobacz też: Co wolno dziecku w zimie? - rady na zimowe dni

Jak rozwija się dziecko w 12. miesiącu życia? - film

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

niemowlę, zima, zabawa
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowe zabawy z niemowlakiem
Maluch jeszcze nie chodzi, na lepienie bałwana też jest wciąż za mały. Na szczęście istnieje mnóstwo zimowych zabaw w sam raz dla niego.

Chociaż opatulone po uszy dziecko ma ograniczone ruchy i nie może na zimowym spacerze zażyć ruchu ani rozrywki, pragnie zabawy! I bardzo dobrze. Dla niego każde „a kuku!” to nie tylko przyjemność, ale i ważna lekcja. Dzięki waszym wspólnym zabawom dziecięce zmysły są stymulowane, więź między wami się umacnia, co ma przełożenie na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Zatem jak uatrakcyjnić zimowe wyjścia? Zabawa dla niemowlaka: Taniec kolorów Na świecie zrobiło się szaroburo (a w najlepszym przypadku: biało), dlatego nie zapominaj o dostarczeniu dziecku kolorystycznych wrażeń. Przypnij do budki wózka kilka czerwonych i soczyście żółtych wstążeczek, np. z satyny, ich taniec na wietrze na pewno przyciągnie uwagę dziecka. Możesz też zawiązać dziecku na nadgarstku kolorowy balonik z helem – nawet nie będziesz musiała zachęcać go do poruszania rączką... Korzyści z zabawy: dwu-, trzymiesięczne dzieci uwielbiają kontrastowe barwy. Wiedzą, co dla nich dobre: zdecydowane kolory ułatwiają im koncentrację uwagi na poruszających się przedmiotach. Przeczytaj: Groźne zabawy z niemowlakiem Zabawa dla niemowlaka: Osypywanie gałązek Kiedy spadnie świeży śnieg, na spacerze wyjmij malucha z wózka i trzymając go w ramionach, podejdź do drzewa i delikatnie potrząśnij jego gałązką . Dzięki temu miękki i drobny puszek delikatnie osadzi się na twarzy malca (możesz też na chwilkę zdjąć mu rękawiczki, ale uważaj, by maluch nie zmarzł). Jeśli zabawa spodoba się dziecku, pokieruj jego rączką, aby mogło samo osypać kolejne gałązki. Przekona się, że swoim działaniem może wpływać na otoczenie. Korzyści z zabawy: niemowlę nie tylko poznaje przyrodę, ale także doświadcza nowych wrażeń dotykowych . Samodzielne osypywanie gałązek (jak każda samodzielna zabawa) wzmacnia jego pewność siebie. Zabawa dla niemowlaka: Samoloty W...

Edipresse
Tata
Zimowy spacer z tatą: w co się bawić?
Może wybierzesz się z maluchem na spacer? Spójrz na świat jego oczami, pokaż mu coś ciekawego, pobawcie się. Wrócicie do domu pełni wrażeń i w świetnych humorach! Warto się przekonać.

Czas na spacer. Najbliższą godzinę spędzicie na doskonałej i bardzo rozwijającej (również dla ciebie!) zabawie. Będzie jeszcze fajniej i więcej okazji do zabawy, jeśli zamiast do wózka włożysz dziecko do nosidełka albo wyciągniesz sanki. Przed wyjściem z domu na spacer Przed wyjściem z domu nakarm dziecko lub poproś o to żonę. Zapakuj też jedzenie dla dziecka , np. podgrzany obiadek w słoiczku (w specjalnym termoopakowaniu) albo ciepłą wodę w termosie i butelkę z porcją mleka w proszku. Ubierz malucha na cebulkę. Zimą nie zapomnij też o kocu do sanek. A potem do dzieła! Zabawę możecie już zacząć, gdy wychodzicie z domu. To wprawi was oboje w doskonały humor. Nie przedłużaj jednak etapu ubierania. Zabawa na śniegu: Hop, do góry Od trzeciego miesiąca Jak się bawić: Obsypane śniegiem gałęzie zachęcają, by je rozbujać. Podnieś dziecko wysoko do góry, będzie miało większą frajdę, widząc twoje poczynania. A może sam wyciągnie rączkę. Gdy odrobina świeżego białego puchu obsypie dziecko, będzie zaskoczone, co to. Jeszcze bardziej, gdy poczuje na rączce, że śnieg jest zimny i znika. Pamiętaj jednak, by obserwować reakcję dziecka i nie wystraszyć go. Na koniec możecie schylić się do małego krzaczka. Co to daje: Ćwiczy zmysły, równowagę, koordynację ruchu. Zimowa zabawa na spacer: Ludzik z rękawiczki Od drugiego miesiąca Jak się bawić: Kiedy robicie przerwę na jedzenie, możesz przy okazji sprawdzić, czy dziecko nie zmarzło , czy nie ma zimnych rączek. Nałóż sobie na palce jego rękawiczkę albo swoją. Pomachaj nią jak kukiełką i powiedz śmiesznym głosem: „Ojej, gdzie mała rączka?” A potem szukaj rączki malucha, powtarzając: „Gdzie ta mała rączka, zaraz ją znajdę”. W końcu złap ją przez rękawiczkę i roześmiej się głośno. Co to daje: Rozwija świadomość własnego ciała, rozwesela. Zabawa na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak