zagadki o zwierzętach
Adobe Stock
Gry i zabawy

Zagadki o zwierzętach – 15 nie tylko rymowanych zgadywanek

Patent na szybką zabawę z dzieckiem to zagadki o zwierzętach. Mogą być rymowane, łatwe i trudniejsze, albo takie z przymrużeniem oka. Dobrej zabawy!

Dzieci uwielbiają zagadki i świetnie, bo uznano je za dobrą formę stymulacji zdolności umysłowych dziecka. Poniżej znajdziesz 15 zgadywanek o zwierzętach i garść informacji o zaletach takich zabaw.

Spis treści:

Łatwe rymowane zgadywanki o zwierzętach

Poniżej 5 propozycji zagadek dla najmłodszych dzieci. Ponieważ się rymują, maluchy powinny z łatwością udzielić prawidłowych odpowiedzi. Tych zagadek nigdzie nie znajdziesz – są tylko u nas!

1. Szczeka, merda ogonkiem i cztery łapy ma,
więc pewnie wiesz, że na myśli mam... (psa)

2. Ma duże oczy, miauczy i w głowie mu psota,
czy już wiesz, że chodzi mi o... (kota)

3. W piórka ozdobne, śpiewają,
w gałęziach drzew ich igraszki.
Ty już wiesz, że są to... (ptaszki)

4. Królem zwierząt jest, w Afryce mieszka.
Boi się go każdy roślinożerny koleżka,
Gdy na niego zapoluje, poleje się krew,
a ty już wiesz, że ten drapieżnik to... (lew)

5. Ma długie nogi i szyję, i skórę w łatki.
Zajrzy do najwyższego okna każdej afrykańskiej chatki.
Jej nazwa rymuje się z "szafa",
więc już wiesz, że to... (żyrafa)

Zagadki o zwierzętach leśnych

Tu już rymy nie podpowiedzą, o jakie zwierzę chodzi, więc zagadki są nieco trudniejsze, ale i tak nie powinny dzieciakom sprawić trudności. Przy okazji najmłodsi mogą dowiedzieć się kilku rzeczy o zwierzętach. Spróbuj dziecku czytać po jednym wersie – może zgadnie wcześniej niż po przeczytaniu wszystkich?

Zobacz także: Edukacyjne gry dla dzieci


1. Dzik
Mam dzieci w paski, ale nie jestem zebrą.
Ryję w ziemi, ale nie jestem ryjówką.
Mieszkam w lesie, a moim przysmakiem są żołędzie.

2. Bóbr
Mam futro i płaski ogon jak płetwa.
Pływam jak ryba i mam zęby mocne jak siekiery.
Buduję tamy, a mój dom nazywa się "żeremie".

3. Wilk
Jestem podobny do psa, ale nim nie jestem.
Choć mną straszą, unikam ludzi.
Mam futro, zęby, a moja rodzina to wataha.

4. Jeż
Zasypiam na zimę w kopcach liści.
Latem śpię w dzień, a w nocy buszuję.
Gdy się bronię, zwijam się w kolczastą kulkę.

5. Kruk
Jestem jednym z najmądrzejszych ptaków.
Z białymi piórami jestem symbolem czegoś bardzo rzadkiego.
Tak naprawdę mam czarne pióra i kraczę.

6. Sroka
Jestem czarno-biała.
Śmiesznie fruwam: podlatuję i spadam, podlatuję i spadam.
Czasami ukradnę jakąś błyskotkę.

Zagadki o zwierzętach z przymrużeniem oka

Oto zagadki z gatunku "za nic nie zgadniesz". I faktycznie, szansa, że dziecko odkryje prawidłową odpowiedź, jest znikome. Zagadki te, jak zobaczysz, są po prostu absurdalne, dlatego raczej nadają się dla nieco starszych dzieci. Będzie dużo śmiechu, gdy podasz prawidłową odpowiedź!

1. Dlaczego bocian staje na jednej nodze?
Odpowiedź: bo gdyby podniósł drugą, to by upadł.

2. Co chodzi po ścianie i błyszczy?
Odpowiedź: Mucha ze złotym zębem.

3. Co jest czarno-białe, ma cztery nogi i koła?
Odpowiedź: Zebra na rolkach.

4. Co jest tak duże jak słoń, ale nic nie waży?
Odpowiedź: Cień słonia.

Funkcje zagadek w rozwoju dziecka

Zabawa w zgadywanki ma wiele zalet i jest naprawdę cennym narzędziem do rozwijania zdolności umysłowych dziecka. Każda zagadka pobudza do myślenia, ponieważ stawia dziecku określone zadanie do rozwiązania. Poza tym dziecko:

  • odkrywa znaczenie przenośne obrazów,
  • dokonuje analizy treści.
  • dokonuje syntezy posiadanych informacji,
  • tworzy hipotezy, gdy rozwiązanie nie przychodzi od razu.
  • rozwija wyobraźnię i poszerza wiedzę dziecka o rzeczywistości.


Zobacz także:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

maluch, książka
Rozwój
5 pytań o inteligencję dziecka
Najważniejsze dla rozwoju inteligencji są pierwsze lata życia - wykorzystaj ten czas i wspieraj rozwój dziecka, bo później nie będzie on już nigdy tak dynamiczny jak teraz.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko w przyszłości dobrze się uczyło i przynosiło do domu szóstki, zadbaj o to już teraz! Pomóż dziecku rozwijać się intelektualnie, a za kilka lat nauka nie sprawi mu żadnych trudności.   1. Skąd się bierze inteligencja dziecka? W chwili przyjścia na świat twoje dziecko otrzymało do dyspozycji określoną liczbę neuronów, taką jak każdy inny rodzący się człowiek. Jeśli w pierwszych latach życia nie będzie ich używało – zanikną. Czy wiesz, że ta strata będzie nieodwracalna? W przeciwieństwie do innych komórek ludzkiego organizmu, neurony nie mają zdolności regeneracyjnych! Takiemu "marnotrawstwu" można jednak z łatwością zapobiec. Jeśli będziesz pobudzać rozwój inteligencji dziecka, zwiększysz zdolność łączenia się neuronów, a co za tym idzie – wzrosną szanse na ich przetrwanie. W ten sposób wpływasz również na te funkcje mózgu, które pomagają mu zgromadzić jak największą ilość danych. Mówiąc prościej, chodzi o "sformatowanie" mózgu dziecka, tak jakby dotyczyło to pamięci komputera. Twój pecet, gdy zostaną do niego wprowadzone pewne informacje, w razie potrzeby może je z łatwością wykorzystać. Z człowiekiem jest podobnie. Na początku mózg dziecka jest jak pusta kartka (albo dysk komputera). Z łatwością przyjmuje informacje, tym bardziej że w pierwszych latach ma w tym kierunku szczególne zdolności. Rozwijają się zmysły , pamięć, zdolności komunikowania się.   2. Czego dziecko uczy się samo? Wiele umiejętności dziecko zdobywa bez pomocy rodziców. Jednym z pierwszych przejawów uczenia się jest fakt, że przyzwyczaja się do osób, sytuacji, dźwięków. Bardzo szybko zaczyna rozpoznawać mamę i tatę. Ale nie tylko. Jeśli na przykład w domu jest pies i dziecko przywyknie do jego szczekania, nie reaguje na nie, bo to odgłos dobrze mu znany. Dźwięk o podobnym natężeniu, ale...

kobieta nie boi sie porodu
Fotolia
Aktualności
Ponad połowa Polek nie boi się porodu i nie chce cesarki!
Zaskakujące? W polskich szpitalach jest coraz lepiej, a kobiety coraz odważniej decydują się na porody naturalne. Wiedzą, że poród naturalny, kiedy nie dochodzi do komplikacji, to najlepszy wybór dla ich dziecka…

Niestety aż tak dobrze nie jest. Jak czytamy w artykule autorstwa Joanny Podgórskiej, który został odświeżony na fanpage’u Polityki i cieszy się sporą popularnością, kobiety często boją się nie tylko samego porodu i bólu z nim związanego, a także przede wszystkim szpitali i tego jak zostaną w nich potraktowane. Tytuł: „Młode Polki panicznie boją się naturalnego porodu. Dlaczego?” jest już na wstępie bardzo „straszący”, mimo, że powstał w 2015 roku. Poród musi boleć! Zamiast znieczulenia może sobie pani stanąć na głowie! Niestety nie mogę zaprzeczyć faktom, że wzrasta liczba cesarskich cięć bez wskazań medycznych i muszę częściowo przyznać rację wydźwiękowi całości. Dlatego, że nawet w stołecznym renomowanym szpitalu, do którego „tłumy walą”, żeby rodzić nikt nie tłumaczy szczegółowo kobiecie po co podaje jej się oksytocynę i jakie to może mieć konsekwencje. Kiedy rodząca pyta czy można coś jeszcze zrobić, żeby uśmierzyć ból dostaje odpowiedź niby z przymrużeniem oka „Możemy stanąć na głowie!” (Chyba, że to jakaś innowacyjna metoda, o której nie wiem ;)). Jedna z pielęgniarek z wyższością i pretensją w głosie zwraca jej uwagę, że „Pani nie umie oddychać! Nie tak, nie taaaaak!” (choć przed chwilą wyraźnie co innego mówiła położna, która akurat wyszła). Skąd to wiem? Bo… to ja byłam tą kobietą. Fragment listu nadesłanego do Fundacji Rodzić po Ludzku, cyt. za polityka.pl: „Prawie wszystkie (opowieści porodowe – przyp. red.) opowiadały o bardzo bolesnych badaniach ginekologicznych w szpitalach warszawskich uchodzących za te najlepsze. Badania okraszone były poniżającymi komentarzami ze strony personelu. Rodzące ciągle traktuje się niegodnie, co w wielu przypadkach skutkuje całkowitym zamknięciem się kobiety i cesarskim cięciem, bo poród...

dziecko karmione piersią w parku
Fotolia
Aktualności
Oto lista miejsc, w których nie karmi się piersią! Plus jeden sprawdzony sposób na zgorszonych!
Czy wiesz gdzie i kiedy można swobodnie karmić piersią dziecko? Gdzie wypada i to jest jak najbardziej w porządku, a gdzie absolutnie nie powinnaś tego robić? Oto 5 miejsc i jedna sprawdzona metoda na zgorszonych podglądaczy. Nie uwierzysz, co to za miejsca!

Odkąd matki zaczynają karmić swoje głodne dzieci gdzie tylko i kiedy tylko chcą, bo maluchy tego potrzebują, i to bez pytania nikogo o zgodę – zaczyna się dyskusja: gdzie można, gdzie nie można, gdzie to jest na miejscu, a gdzie nie wypada i będzie niemile widziane. Oto mocny kobiecy głos w tej sprawie Giny Crosley-Corcoran z bloga TheFeministBreeder.co m wskazujący  5 miejsc, w których karmienie piersią jest absolutnie niewłaściwe. Co to za miejsca? Tutaj karmienie piersią jest niewłaściwe! Czy na pewno o tym wiesz? Słyszy się głosy, że kiedy kobieta karmiąca zaczyna mieć wątpliwości, czy w danym miejscu na pewno wypada jej karmić, lepiej żeby znalazła inne, w którym będzie się czuć bardziej komfortowo… Jakie to miejsca, w których zdecydowanie nie wypada karmić piersią ? Oto 5 sprawdzonych miejscówek: Nie karm piersią w… korku Nie wypada przecież, by inni użytkownicy drogi, tudzież współpasażerowie odczuwali dyskomfort z tym związany. Zabieraj więc swoje piersi i przenieś się na pobocze, bardzo proszę. Zobacz też: Karmienie piersią w trakcie ślubu - co o tym myślicie? Nie karm piersią podczas… bitwy i na wojennej ścieżce Głodne dzieci mogą cię poważnie rozkojarzyć w trakcie walki. Nakarm je zanim wyciągniesz nóż lub wojenny oszczep. Poza tym, nie powinnaś eksponować sutków tak blisko ostrzy. To przecież niebezpieczne! Ała! W czasie pościgu samochodowego też lepiej nie Dziecko przecież musi być w foteliku! Chyba, że to akurat sam początek np. w trakcie napadu na bank. Wtedy możesz się na chwilkę zatrzymać i dać dziecku przekąsić małe co nieco. W kosmosie i na orbicie Nie jestem astronautką, ale jestem przekonana, że nawet NASA rekomenduje, by dzieci były bezpiecznie zapięte w fotelikach podczas prucia przez przestrzeń kosmiczną. Więc wtedy też nie karm dziecka piersią. To przecież logiczne....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz