dziecko, narty, zima, śnieg, nauka, rodzice
Gry i zabawy

Lekcje na śniegu

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko może już spróbować swoich sił na nartach? A może lepszy będzie dla niego snowboard albo łyżwy? Oto przegląd zimowej oferty.

Przedszkolaki dobrze radzą sobie na stoku czy lodowisku. Bo nie ma lepszego momentu na naukę jazdy na nartach, łyżwach czy snowboardzie niż trzy–sześć lat. Po pierwsze dlatego, że mięśnie dziecka są giętkie i łatwo je wyćwiczyć. Po drugie, mówiąc obrazowo, dziecko ma blisko do ziemi, więc upadki nie są dla niego zazwyczaj tak bolesne jak dla dorosłego. Poza tym dzieci w tym wieku zwykle nie boją się szybkości i łatwo uczą się nowych rzeczy. Jaki z tego wniosek? Tej zimy zaczynacie! Co wybrać? Oto nasze propozycje:

Nauka jazdy dziecka na nartach

Nie trzeba wyjeżdżać w góry, by nauczyć dziecko jazdy na nartach. W wielu miastach są szkółki narciarskie, które swoich adeptów trenują na małych stokach, np. w parku.

  • Dla kogo? Deski można przypiąć już dwulatkowi (są nawet specjalne szkółki dla tak małych dzieci). Ale w tym wieku dziecko raczej nie nauczy się jeździć (ma jeszcze zbyt słaby aparat kostno-stawowy, problemy z poczuciem równowagi i koordynacją ruchów). U tak małego dziecka bardziej chodzi o zabawę i oswojenie z nartami. Prawdziwą naukę może rozpocząć cztero-, pięciolatek (choć niektóre sprawne trzylatki są już na nią gotowe).
  • Co będzie potrzebne? Choć narty są niezbędne, na razie ich nie kupuj (to koszt zazwyczaj około 300 zł). Nie wiesz przecież, czy dziecko polubi ten sport. Lepiej zatem na pierwszy sezon narty po prostu wypożyczyć. Na początek sprawdzą się narty carvingowe – łatwiej nimi skręcać, więc smyk nie zniechęci się do szusowania. Sprawdź ich długość – po postawieniu powinny sięgać dziecku do brody, czyli mierzyć 80–90 cm. Nie wypożyczaj kijków – dzieciom o wiele łatwiej jeździ się bez nich. Na pewno nie warto oszczędzać na butach narciarskich (około 200 zł). Te w wypożyczalniach są już mocno zużyte i siłą rzeczy nie będą tak dobrze trzymały nogi jak nowe. Z tego też względu kupuj buty dopasowane (a nie na zapas). Najlepiej, by dziecko przymierzyło je, mając na stopach narciarskie skarpety (są długie i mają wzmocnione palce, spód stopy i część na goleniach). I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, bez której nie ma mowy, by dziecko wyszło na stok. To kask! Co prawda dziecko od razu nie będzie szusowało z zawrotną prędkością, ale pamiętaj, że nie tylko ono może spowodować wypadek. Z kaskiem na głowie będzie bezpieczny.
  • Jak wygląda trening? Na początku każdej lekcji malec ćwiczy podskoki, skłony itp. Krótka gimnastyka rozgrzewa mięśnie. Dzięki temu są sprawniejsze, a więc mniej narażone na kontuzje. Pierwszą rzeczą, jakiej dziecko musi się nauczyć, jest zachowanie bezpieczeństwa na stoku. Potem rozpoczyna się nauka... upadania. Jest bardzo ważna, bo dzięki niej dziecko dowie się, w jaki sposób przewracać się, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Uczy się też podchodzenia na nartach pod górkę, zjeżdżania pługiem, hamowania, a dopiero na samym końcu skręcania. Gdy zacznie sobie radzić z tymi czynnościami (zazwyczaj już na pierwszych zajęciach), czeka go pierwszy wjazd na wyciągu (samodzielny albo – gdy dziecko się boi – razem z instruktorem).
  • Ile czasu zajmuje nauka? Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie instruktora (około 60 zł za godzinę) lub zapisanie dziecka do szkółki narciarskiej (ośmiogodzinny kurs kosztuje blisko 240 zł). Musisz wziąć pod uwagę, że dziecko może czasem nie mieć ochoty na całą godzinę nauki. Wtedy po prostu lekcję trzeba skończyć wcześniej. Są też dzieci, które odwrotnie – nie chcą zejść ze stoku już po godzinie. Warto wtedy wykupić kolejną lekcję lub pozwolić dziecku jeszcze przez jakiś czas samodzielnie potrenować nowe umiejętności. To zależy od sprawności i charakteru dziecka. Aby dziecko opanowało jazdę na nartach, wystarczy zazwyczaj pięć–osiem godzin nauki. Jeśli zatem wybierzesz się z nim na ferie w góry, wróci z nich jako mały narciarz!

Nauka jazdy dziecka na łyżwach

Jeśli dziecko jest ruchliwe i lubi pląsać w rytm muzyki, wybierz się z nim na łyżwy. Mają tę przewagę nad innymi sportami zimowymi, że jazdę na łyżwach (w większych miastach) można trenować nie tylko zimą.

  • Dla kogo? Pierwsze kroki na łyżwach może postawić już cztero-, pięciolatek. Wcześniej nie jest to wskazane ze względu na delikatne, jeszcze nie do końca ukształtowane stawy (a wtedy łatwiej o ich przeciążenie lub uraz).
  • Co będzie potrzebne? Na początek łyżwy lepiej wypożyczyć. Dopiero po kilku lekcjach, gdy zobaczysz, że maluchowi jazda na lodowisku spodobała się, kup mu parę łyżew. Dobre łyżwy (ponad 200 zł) powinny być skórzane, bo są wygodniejsze i lepiej dopasowują się do kształtu nogi. Nie korzystaj z cenowych okazji, bo takie tanie łyżwy zazwyczaj są gorzej wykonane, a co za tym idzie – szybciej się deformują i mogą stać się nawet przyczyną kontuzji. Dziecku do nauki potrzebny też będzie kask na głowę i rękawiczki pięciopalcowe – dotknięcie lodu gołą dłonią jest nieprzyjemne i maluch, broniąc się przed nim, może podświadomie w czasie upadku źle układać ręce (a to grozi kontuzją).
  • Jak wygląda trening? Dziecko swoją przygodę z łyżwami rozpoczyna od nauki... chodzenia po lodzie. Wszystko po to, by poczuł się pewniej i sprawdził na własnej skórze, że na lodzie można się utrzymać. Potem jest trening upadania i hamowania. Na kolejnych lekcjach dziecko uczy się jazdy przodem, wężyków, później jazdy na jednej nodze, podskoków, wypadów. A później jazdy tyłem, po łuku, po obrysie koła, spiral i obrotów.
  • Ile czasu zajmuje nauka? Wiele zależy od częstotliwości treningu (ideał to dwa, trzy razy w tygodniu). Jazda na łyżwach jest trudną dyscypliną sportu, więc aby dziecko nauczyło się nie tylko prostej jazdy, ale także wypadów czy skoków potrzeba jednego sezonu (około dziewięciu miesięcy). Dziecko można zapisać na indywidualne lekcje (100 zł za godzinę) lub zajęcia grupowe (40–50 zł).

Zobacz też: Idziemy na sanki - zimowy poradnik

Czy ferie zimowe w mieście są nudne? [SONDA ULICZNA]

snowboard dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Snowboard dla dzieci: jaka jest najlepsza deska snowboardowa? (i czy nadaje się dla 3-latka?)
Snowboard dla dzieci to coraz bardziej popularny sport, choć jazda na snowboardzie kojarzy się jeszcze głównie z młodzieżą. Tymczasem deska snowboardowa nadaje się już dla przedszkolaka! Dzieci świetnie radzą sobie na śniegu, warunkiem jest jednak dobry, dopasowany do wieku snowboard. Uwaga, specjaliści nie polecają deski snowboardowej dla 3-latka!

Być może zastanawiasz się, czy snowboard nadaje się dla dzieci w każdym wieku. Jeśli oglądasz w sieci filmiki z dziećmi jeżdżącymi (po mistrzowsku!) na deskach, możesz odnieść wrażenie, że deska snowboardowa dla 3-latka to świetny pomysł. Ale snowboard to dość wymagający sport i nie należy zbyt wcześnie wsadzać dziecka na deskę. Snowboard dla 3-latka: nie za wcześnie? Instruktorzy zalecają, by z nauką jazdy na desce wstrzymać się do 5-6 roku życia . Dopiero w tym wieku dziecko jest dostatecznie sprawne ruchowo i ma odpowiednią podzielność uwagi. Warto też wiedzieć, że dopiero dzieci w wieku szkolnym zaczynają traktować jazdę na snowboardzie jak sport, a nie jak zabawę. Deska snowboardowa dla dziecka: jaką wybrać? Nie da się ukryć, że snowboard dla dzieci to dość kosztowny sport. Podstawą jest dobrej jakości deska snowboardowa. Podczas zakupów zwróć uwagę na: szerokość deski (stopy dziecka ubrane w buty snowboardowe i postawione tak jak do jazdy nie powinny wystawać poza granice snowboardu) flex, czyli miękkość deski (dla dzieci poleca się miękkie deski, które ułatwiają naukę balansowania ciałem) rdzeń (najlżejsze snowboardy dla dzieci posiadają rdzeń z tworzywa sztucznego) Deska snowboardowa dla dziecka powinna po postawieniu na ziemi  sięgać maluchowi do brody . Obliczając długość snowboardu, można też skorzystać z prostego wzoru: długość deski = waga dziecka – 20 + 100. Co jeszcze kupić na snowboard dla dziecka? O ile deskę snowboardową możesz wypożyczyć, to z butami nie jest już tak łatwo. Buty w wypożyczalni mogą być zdeformowane i nie trzymać nóg, co utrudni naukę, a nawet może doprowadzić do kontuzji. Koniecznie kup przedszkolakowi nowe buty snowboardowe dopasowane do jego stopy i w odpowiednim rozmiarze (w palcach powinno być trochę luzu!). Co jeszcze przyda się na snowboard dla...

nauka jazdy na nartach dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Nauka jazdy na nartach dla dzieci
Nauka jazdy na nartach dla dzieci – prowadzona przez rodziców bywa wyzwaniem. Z kolei korzystanie ze szkółek jest kosztowne. Podpowiadamy, na co się zdecydować.

Chcesz nauczyć dziecko jazdy na nartach? Masz dwie opcje : jeśli jesteś naprawdę dobrym narciarze, podstaw możesz uczyć samodzielnie. Jeśli jednak słabo sobie radzisz na deskach, lepiej oddać malucha w ręce profesjonalistów. Dowiedz się, co cię czeka przy samodzielnej nauce jazdy na nartach dla dzieci i z czym liczyć się, gdy postanawiasz oddać dziecko do szkółki. Spis treści: Kiedy zaczynać naukę Zalety i wady oddania dziecka do szkółki Jak samodzielnie uczyć dziecko Pierwsze kroki Wybór stoku do nauki jazdy Od czego zacząć Kiedy zaczynać naukę jazdy na nartach dla dzieci Z punktu widzenia rozwoju dziecka, najlepszy moment zaczyna się po 6. roku życia . Wtedy układ kostny, więzadłowy i stawy dziecka są już gotowe na obciążenia, jakie powstają podczas jazdy na nartach. Z drugiej strony na stokach widzi się mnóstwo maluchów w wieku 3, 4 i 5 lat, które nieźle sobie radzą. Zatem: kiedy zacząć szkolenie dziecka? To zależy... Jeśli twój trzy- czy czterolatek jest bardzo sprawny fizycznie, nie ma wad postawy (np. koślawości stóp czy kolan), naukę jazdy na nartach można zacząć nawet w tak młodym wieku. Współczesne narty carvingowe bardzo to ułatwiają – łatwiej się na nich skręca i mniej obciążają nogi dziecka. Bardzo ważne też będzie nastawienie dziecka – jednemu będzie się chciało uczyć, innemu wcale. I warto to wziąć pod uwagę i nie zmuszać malca do ćwiczeń. Zobacz też: Na czym polega gimnastyka korekcyjna Z dzieckiem mniej sprawnym albo z wadami postawy z nauka jazdy na nartach lepiej zaczekać do 6. roku życia, a do tego czasu posłać je do dobrego rehabilitanta, który skoryguje istniejące wady. Zalety i wady oddania dziecka do szkółki narciarskiej Z doświadczenia wiem, że to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Choć sama jestem instruktorem narciarstwa, moje dzieci korzystały z nauki w...

Nauka jazdy gry w hokej
AdobeStock
Gry i zabawy
Szkółki hokejowe czekają na małych sportowców
Jeśli twoje dziecko lubi jeździć na łyżwach, a do tego szuka adrenaliny, to będzie dla niego idealny sport!

Hokej na lodzie to bardzo popularny sport nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, Europa nie pozostaje w tyle. Najlepsze drużyny możemy aktualnie podziwiać na Igrzyskach Olimpijskich. Czy wiedziałaś, że Polska reprezentacja ma na swoim koncie sukcesy także w tej dziedzinie? Niestety ostatni raz w turnieju brała udział w 1992 w Albertville. Mimo to widać wzrost popularności tego sportu w Polsce. Jeśli twoje dziecko lubi jeździć na łyżwach, może także zainteresuje je gra w hokeja. Jak wygląda nauka gry w hokeja? Każdy zawodnik, wyjeżdżający na lód musi być odpowiednio przygotowany. Potrzebne są: łyżwy - od 160 zł, kij - od 180 zł, kask - od 140 zł, rękawice - od 130 zł, komplet ochraniaczy - od 500 zł. Trening trwa ok. 90 minut i rozpoczyna się od rozgrzewki całego ciała, następnie są zabaw ożywające w grupach np. berek, a także zabawy zręcznościowe często przy użyciu piłki. Ćwiczona jest także technika jazdy na łyżwach . Sama gra z podziałem na drużyny początkowo zajmuje zaledwie kilka-kilkanaście minut. Na niektórych lodowiska podstawy gry w hokej są prowadzone darmo w okresie zimowym, możesz także zapisać dziecko na regularne zajęcia do klubu. W szkółkach hokejowych często istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu nawet na cały sezon. Sport również dla dziewczynek Hokej to sport ogólnorozwojowy, zwiększa refleks, szybkość, zwrotność. Wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla chłopców. W grupach dzieci i młodzieży 20-30 proc. to dziewczynki , które trenują razem z chłopcami. Szkółki prowadzone są dla dzieci od 4 roku życia. Zobacz także: Czy sport jest bezpieczny dla dziecka? Zbyt dużo zajęć dodatkowych dla przedszkolaków odbija się na ich zdrowiu Nauka jazdy na snowboardzie: czy to dobry pomysł dla dziecka?

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak