Zabawy przygotowujące do czytania
Nie wiesz, od czego zacząć naukę czytania i jak to zrobić, żeby nie zrazić dziecka? Poznaj zabawy , które przygotują malucha do nauki czytania.
Zastanawiasz się, w jakim wieku dziecko jest gotowe, żeby zacząć naukę czytania? Już u trzy i pół letniego malucha możesz wyrabiać zainteresowanie czytaniem, bo książkami na pewno interesuje się od dawna. Do tej pory oglądało książeczki i słuchało z zainteresowaniem, jak mu czytasz, teraz będzie podejmowało pierwsze próby czytania. Dlatego staraj się, żeby w przyjemny sposób, poprzez zabawę przygotować go do tej jednak trudnej lekcji.
Będzie wymagało to od ciebie sporo czasu, humoru i entuzjazmu, ale postaraj się, żeby był to wasz wspólny, mile spędzony czas.
Celem zabaw przygotowujących do czytania jest podtrzymanie i trenowanie naturalnej ciekawości dziecka do czytania i pisania.
Zabawa "Co to za odgłosy"
Zabawa ta polega na odgadywaniu przez dziecko, które ma zamknięte oczy odgłosów z zewnątrz: szczekającego psa, klaksonu samochodu, przejeżdżającej karetki, zamykanych drzwi.
Zabawa "Gdzie jest budzik?"
Schowaj dzwoniący budzik, lub inną grającą zabawkę w domu i poproś malucha, żeby ją znalazło.
Zabawa w powtarzanie rytmu
Zabawa polega na wystukiwaniu przez ciebie rytmu i powtarzaniu go przez dziecko. Możecie wystukiwać rytm tupiąc nogami, klaszcząc w dłonie, potrząsając grzechotką, czy wystukując go na bębenku. Na początku powinny to być trzy uderzenia, a z czasem więcej.
Zabawa w "Co to za przedmiot"
Pokaż dziecku trzy przedmioty codziennego użytku, np. z kuchni, czy łazienki i schowaj je do worka. Zawiąż dziecku oczy i poproś go, aby wyciągało i zgadywało, co to za przedmiot.
Zabawa w pytania
Zabawa przypomina słowne kalambury, czyli opisujesz pewną rzecz, a dziecko musi zgadnąć, o czym myślisz, na przykład: "Co to jest, stoi koło kanapy i świeci?", albo "To jest zwierzę, które robi kukuryku".
Zabawa "Czego brakuje?"
Wykładasz na stoliku kilka produktów, żeby dziecko się z nimi zapoznało, następnie gdy dziecko jest odwrócone, chowasz jeden z nich. Dziecko ma za zadanie zgadnąć, której rzeczy brakuje.
Zabawa w "Ciepło, zimno"
Tę zabawę chyba sama kojarzysz z dzieciństwa. Chowasz w pokoju jakiś przedmiot, i zachęcasz dziecko, żeby go odnalazło, podpowiadając mu: "ciepło", "zimno".
Zabawa w "Kubki-skrytki"
Przygotuj cztery plastikowe kubeczki i pod jeden z nich schowaj jakiś mały przedmiot. Następnie przesuwaj powoli kubeczkami, zmieniając ich miejsce. Dziecko ma wskazać kubeczek z poszukiwanym przedmiotem.
Zabawa "Naśladuj mnie"
Stań przed dzieckiem i zaproponuj mu, żeby cię naśladowało, jakby było twoim odbiciem w lustrze. Najpierw podnieś prawą rękę, później podnoś nogi, usiądź, podnieś się. Maluch z przyjemnością będzie robił przed tobą takie akrobacje.
Zabawa "Dróżka dla paluszków"
Narysuj na kartce papieru dróżkę z różnymi zakrętami. Oznacz jej początek strzałką. Zadaniem malucha jest przejście po tej linii przy pomocy paluszków lub kredki.
Zabawa "Połącz kropki"
Za pomocą kropek narysuj figury geometryczne: koła, kwadraty, prostokąty. Dziecko ma za zadanie połączyć kropki na figurach i je zamalować kredkami. Ważne w tym ćwiczeniu jest to, żeby dziecko po kolei wykonywało zadania, idąc w tę stronę, w którą się pisze. Możesz oznaczyć to strzałkami, którymi dziecko ma iść.
Zadanie "Czego brakuje na obrazku?"
Narysuj na kartce proste rysunki bez jednego elementu, który dziecko musi dorysować. Może to być dom bez drzwi, ludzik bez nóżki, grzybek bez kapelusza itp.
Polecamy: 5 łatwych kroków, by nauczyć czytać dziecko