Reklama

Ćwiczenie pamięci dziecka wspieramy już od pierwszych dni. W jaki sposób? Drobną rutyną, którą wprowadzamy do codzienności malucha: śniadaniem, zabawą, spacerem, obiadem, drzemką, wieczorną kąpielą – wykonywanymi każdego dnia o tej samej porze. Dają one dziecku nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz także ćwiczą jego spostrzegawczość i trenują pamięć.

Reklama

Dziecko zaczyna rejestrować dużo więcej niż powtarzane dzień po dniu czynności około drugiego roku życia. W tym wieku maluch potrafi już opowiadać o zdarzeniach, które miały miejsce tylko jeden raz. Ze wspólnych wakacji nad morzem przywozimy więc muszelki, z gór – rzeźbione ciupagi, owieczki lub wełniane skarpety. Z każdego wyjazdu, lotu, każdej bliższej lub dalszej podróży zabieramy namacalny ślad po to, by nauczyć maluszka pamiętać. Dwuletnie dziecko rozumie też, że urodziny to coś ważnego, choć może nie do końca pojmuje dlaczego. Zauważa, że święta to czas bardziej uroczysty. I choć pojęcie czasu nadal jest dla niego czymś abstrakcyjnym, wie, że niektóre dni w roku powtarzają się i że są istotne.

Fotokalendarz – osobisty kontroler czasu

Wiedza o tym, że tata ma urodziny latem różni się od odliczania dni spędzanych na przygotowywaniu niespodzianki. Oprócz zrozumienia, że rok dzieli się na pory roku, w czasie których obchodzimy wyjątkowe święta, dziecko musi nauczyć się również kontrolować czas. Jak mu to ułatwić? Fantastycznym rozwiązaniem jest fotokalendarz, np. CEWE. Tworząc terminarz ścienny, osobiście dobieramy ozdobną grafikę i zyskujemy pełny wpływ na jego zawartość. Do ważnych dni możemy dołączyć zdjęcie lub rysunek tematyczny, który pomoże dziecku zrozumieć, z jaką okazją wiążą się nadchodzące miesiące. Codzienne wykreślanie mijającego dnia uzmysłowi maluchowi, ile czasu zostało do konkretnej uroczystości.

Reklama

Jak przygotować fotokalendarz?

Osobiste projektowanie kalendarza to bardzo przyjemne zajęcie. Sami wybieramy format, układ i sekwencję fotografii oraz uzupełniający je tekst. Co bardzo istotne, CEWE daje możliwość stworzenia zarówno klasycznego kalendarza ściennego, na przykład panoramicznego, jak i terminarza. Przygotowując fotokalendarz mający pomóc maluszkowi w zapamiętywaniu ważnych dat, warto zdecydować się na drugi wariant. Co lepiej zobrazuje urodziny mamy niż jej miniaturowe zdjęcie z tortem tuż obok daty jej święta? Włączając dziecko w projektowanie fotokalendarza i pozwalając mu współdecydować o tym, które zdjęcia lub własnoręcznie wykonane rysunki w nim umieścić, damy mu odczuć, jak ważne jest pamiętanie o tych wszystkich – mniejszych lub większych – okazjach.

Reklama
Reklama
Reklama