Jak rozwijać pamięć dziecka?
Fotolia
Psychologia

Jak pracować nad rozwojem pamięci u dziecka?

Czytanie, opowiadanie bajek, słuchanie piosenek, to wszystko pomaga w rozwoju pamięci u dziecka. Sprawdź, co robić, aby wspierać rozwój pamięci u dziecka.

Każdy rodzic chce jak najlepiej wspierać swoje dziecko w rozwoju. Jest to z pewnością związane z rodzicielską miłością i świadomością tego, jak chłonny i elastyczny jest dziecięcy mózg. Dodatkowo współcześnie zachęca się opiekunów, by niezwykle dużo czasu poświęcali rozwojowi dziecka, by je odpowiednio stymulowali, edukowali, nauczali w nadziei, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Ale każdy rodzic z pewnością też przyzna, że ważne we wspieraniu dziecka w rozwoju jest zachowanie odpowiednich proporcji, należyte rozłożenie akcentów między czasem na naukę a odpoczynkiem, szczególnie jeśli chodzi o jedną z kluczowych dla rozwoju umiejętności, jaką jest pamięć dziecka.

Jak rozwijać pamięć dziecka?

Dziecięcej pamięci bardzo służy powtarzanie. Rodzice mogą więc ją wspaniale wspierać czytając regularnie lub raz na jakiś czas te same wierszyki, opowiadania, bajki, słuchając tych samych piosenek, bawiąc się w te same gry (planszowe, memory, ale i komputerowe – na przykład wiele ciekawych gier dla dzieci w wieku 2-6 lat znajduje się na stronie ciufcia.pl, zadając i zgadując zagadki, wpisując w rytm dnia określone zajęcia i zadania. I nie chodzi oczywiście o to, aby przymuszać dziecko do powtarzania czynności, na które nie ma ochoty. Chodzi o to, by proponować mu różne aktywności i być uważnym, co dziecko o nich sądzi i czy w danym momencie ma gotowość je podjąć.
Bo kluczem do rozwoju dziecięcej pamięci jest bez wątpienia radość z uczenia, poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Pokażmy dziecku, że uczenie i zapamiętywanie może być fajnym sposobem na bycie razem, na poznawanie świata ramię w ramię, na tworzenie skojarzeń, na zadawanie pytań i wspólne szukanie odpowiedzi. Rozmawiajmy z dzieckiem. Jako rodzice możemy też nauczyć dziecko samodzielności w docieraniu do wiedzy (np. zachęcić je do sprawdzenia w książeczce lub Internecie odpowiedzi na nurtujące pytanie lub zachęcić do samodzielnego zapytania specjalisty w danej dziedzinie o to, co w danym czasie ciekawi malucha). Wbrew wyobrażeniom, prezentem dla dziecka będzie to, jak nie będziemy się, jako rodzice starali, by znać odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania.

Doceniajmy, zauważajmy, nazywajmy i chwalmy kolejne sukcesy dziecka, kolejne zapamiętane wierszyki, pojęcia, nowe słowa, czynności i umiejętności. To z pewnością doda mu motywacji do dalszego ćwiczenia pamięci i dalszej nauki. A dużo ruchu na świeżym powietrzu, odpowiednia, zdrowa dieta i zapewnienie dziecku czasu na wyciszenie i „nicnierobienie” z pewnością wesprze rozwój jego umiejętności poznawczych, w tym kluczowej - pamięci.

Justyna Kuczmierowska, psycholog

Polecamy: Jak rozwija się twoje dziecko? - testy rozwojowe dla dzieci

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

TVP abc, magazyn edukacyjny dla dzieci, okładka
materiały prasowe TVP abc
Gry i zabawy
Najlepszy magazyn edukacyjny dla dzieci już na rynku!
Chciałabyś wspierać rozwój swojego dziecka, uczyć go przez zabawę, ale czasem brakuje ci pomysłów, jak to zrobić? Jeśli tak, zajrzyj do nowego magazynu edukacyjnego TVP abc!

Na polskim rynku prasowym dostępnych jest wprawdzie kilka publikacji edukacyjnych dla dzieci, jednak znalezienie takiej, która nie tylko zainteresuje maluchy, lecz także będzie wspierać ich rozwój intelektualny , inspirować i rozbudzać wyobraźnię, wcale nie jest takie łatwe. Rodzicom, którzy mają właśnie takie oczekiwania, naprzeciw wychodzi nowy magazyn edukacyjny dla dzieci TVP abc . Nauka przez zabawę tylko z magazynem TVP abc Dzieci w wieku przedszkolnym bardzo szybko rozwijają się intelektualnie i językowo, dlatego to najlepszy czas, by rozpocząć edukację . Trzeba jednak zrobić to tak, by nie zniechęcić dziecka do nauki, ale przeciwnie: zaciekawić i zachęcić do odkrywania świata. Najlepszym sposobem jest więc nauka przez zabawę , o czym doskonale wiedzieli twórcy magazynu TVP abc. Wszystkie treści w miesięczniku TVP abc są przedstawione w atrakcyjny dla dziecka sposób, co pozwala mu zdobywać nową wiedzę i umiejętności w łatwy i przyjemny sposób, rozwijając przy tym 8 rodzajów inteligencji i wszystkie zmysły . Przez ciekawy świat łamigłówek, kolorowanek, opowiadań oraz zadań językowych i matematyczno-logicznych przeprowadzą dzieci barwni i zabawni bohaterowie . Przedstawione w kolejnych numerach wydarzenia i postaci tworzą spójny świat, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że chętniej odkrywają świat.     Magazyn TVP abc nie tylko dla dzieci Poza doskonałym przygotowaniem merytorycznym i graficznym, miesięcznik TVP abc wyróżnia jeszcze jedna rzecz – jest on przeznaczony nie tylko dla dzieci, lecz także dla… rodziców. W każdym numerze pod konkretnymi zabawami i łamigłówkami rodzice znajdą wskazówki dotyczące nie tylko tego, jak pomóc dziecku przy danym zadaniu, lecz także tego jak wspierać jego rozwój i rozwiązywać problemy wychowawcze . W magazynie TVP abc nie brakuje także pomysłów na to, jak...

tata, niemowlę, zabawki
Rozwój
Pamięć dziecka – jak rozwija się pamięć w 1. roku życia?
Dla malutkiego dziecka tak samo jak dla inżyniera Mamonia z „Rejsu” znane rzeczy są o wiele atrakcyjniejsze niż te, które widzi po raz pierwszy w życiu.

Dobra, ale krótka – właśnie tak można określić dziecięcą pamięć. Ale już od pierwszych dni pracuje ona na wysokich obrotach! Noworodek pamięta kołysanki nucone przez mamę, gdy był jeszcze w jej brzuszku. Miesięczny maluch rozjaśnia się na widok znajomej twarzy. Półroczny zaś zaczyna płakać już od progu łazienki, bo np. pamięta nieudaną kąpiel. Roczne dziecko cieszy się, słysząc w telefonicznej słuchawce głos niewidzianej już od kilku tygodni babci. Pamięć malutkiego dziecka z każdym tygodniem działa coraz sprawniej. Dzięki niej gromadzi ono różnorodne doświadczenia, przetwarza je i na ich podstawie porządkuje swoją wiedzę o świecie. Pamięć dziedziczy się po przodkach Naukowcy są przekonani, że maluszek rodzi się z tzw. pamięcią gatunkową, dzięki której może się rozwijać. Pamięć tego typu powstała na przestrzeni wieków w wyniku ewolucji. Mimo że dziecko zupełnie nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, to z takiej pamięci korzysta już od pierwszych chwil swojego życia. Widać to gołym okiem. Maluch, choć nikt go nigdy tego nie uczył, wie, jak ssać kciuk, chwytać zabawkę, raczkować, wymawiać pierwsze słowa albo chodzić – tak samo jak ptaki wiedzą, w jaki sposób rozpostrzeć skrzydła, aby wzlecieć w powietrze. Umiem rozpoznać mamę Jeszcze przed porodem dziecko uczy się głosu swojej mamy, a w ciągu pierwszych dni po narodzinach zapamiętuje jej zapach i dotyk. Już kilkudniowy malec odróżni je nawet spośród wielu innych. Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie, udowodnili, że jeśli położymy przy prawym policzku tygodniowego maleństwa wacik nasączony pokarmem mamy, a przy lewym – drugi, pachnący mlekiem innej kobiety, prawie każde dziecko odwróci główkę we właściwą stronę! Co dzień dziecko uczy się od nowa W pierwszych miesiącach życia pamięć maluszka jest bardzo nietrwała....

przedszkolak, edukacja
Wychowanie
Jak rozwijać pamięć dziecka – 11 najlepszych sposobów
Czy wiesz, że większość dzieci rodzi się z bardzo dobrą pamięcią? Potem jednak bywa z nią różnie: są dzieci, które świetnie zapamiętują informacje i nie mają kłopotów z nauką oraz takie, których pamięć zaczyna szwankować. Co zrobić, by twoje dziecko należało do tej pierwszej grupy? Sprawdź!

Dobra pamięć to przecież podstawa, jeśli chodzi o łatwość uczenia się , kojarzenia , sukcesów nie tylko w szkole... Pamięć rozwija się już w życiu płodowym. Pełną dojrzałość w tym zakresie człowiek osiąga dopiero około 15. roku życia. Między tymi dwoma punktami rozpościera się całe morze możliwości – to, jak ją w tym okresie u dziecka będziemy rozwijać i wspierać, zaprocentuje w przyszłości. Mózg kilkulatka jest bardzo plastyczny! Co można zrobić? 1. Często włączaj dziecku muzykę Pomyśl też o zapisaniu dziecka na zajęcia umuzykalniające albo naukę gry na instrumencie. Naukowcy z McMaster University w Kanadzie badali 4–6-latki pod kątem zdolności poznawczych i pamięci. Porównano dwie grupy dzieci. Grupa „umuzykalniana” wypadła o wiele lepiej od tej, której nie umuzykalniano. Chińscy naukowcy ustalili z kolei, że lekcje muzyki to znakomite ćwiczenie tzw. pamięci słuchowej, dzięki której młody człowiek łatwiej zapamiętuje  słowa wypowiadane na głos niż powtarzane w myślach. W przypadku małych dzieci to bardzo ważna umiejętność! Inne eksperymenty wskazują, że najlepiej poprawia pamięć muzyka barokowa. Choć są też badania na rzecz Mozarta... Najlepiej słuchajcie więc po prostu tego, co lubicie.   2. Zaproponuj dziecku grę memory Już sama nazwa wskazuje, jaką umiejętność ta gra ćwiczy (memory to ang. pamięć). W memorki można grać już z dwulatkiem (są zestawy prostych obrazków, góra 12–16 par, w sam raz dla takiego brzdąca). 4–6-latki po kilku rundach stają się prawdziwymi mistrzami. Ogrywają mamę, dziadka, starsze rodzeństwo. To znaczy, że główka pracuje! 3. Rozwijaj w dziecku umiejętność kojarzenia To że pamięć działa przez skojarzenia, wiedzieli już starożytni Grecy. Każda informacja jest w pamięci powiązana z inną, np. drzewo kojarzy się nam z pniem, liśćmi, lasem....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak