dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Psychologia

A ja wolę lewą rękę

Twoje dziecko woli jeść, rysować i zapinać guziki lewą ręką? Przeczytaj, jak postępować, by nie zakłócić jego rozwoju.

Prawa czy lewa ręka?

Zwykle już 7-miesięczne niemowlę chętniej używa jednej rączki (np. pokazuje nią, gdzie mama albo miś mają oczko), jednak dopiero między 3. a 5. rokiem można stwierdzić, której ręki dziecko używa zdecydowanie cześciej. To właśnie nią lepiej rysuje, sprawniej zapina guziki i nawleka koraliki. To w niej trzyma  ukochanego misia, nią sięga po widelec.

Skąd się bierze leworęczność?

Lewą stronę ciała kontroluje prawa półkula mózgu, prawą - lewa. Choć półkule mózgowe ze sobą współpracują, u każdego z nas jedna z nich jest „ważniejsza”.  Zwykle dominuje lewa, dlatego większość ludzi jest praworęczna. Leworęczność pojawia się wówczas, gdy dominuje prawa półkula mózgowa. 
To, która półkula mózgowa  wysuwa się na prowadzenie, jest cechą dziedziczną, podobnie jak kolor włosów czy oczu (sprawdź, co dziecko może odziedziczyć poza wyglądem i leworęcznością). Wiele zależy jednak także od warunków rozwoju w okresie płodowym. Np. docierająca do nienarodzonego maluszka duża ilość testosteronu może  hamować rozwój lewej półkuli, a wtedy jej funkcje przejmuje prawa, co sprzyja leworęczności, która częściej występuje u chłopców. 

Co robić, gdy dziecko jest leworęczne?

Nie ma znaczenia, czy dziecko wybierze prawą, czy lewą rękę. Najważniejsze jest to, by nie zmieniać tego na siłę, bo można wówczas zakłócić jego rozwój. Zmuszanie leworęcznego dziecka, by pisało lub rysowało prawą ręką przynosi więcej szkody niz pożytku. 

Dzieje się tak dlatego, że leworęczne dziecko na ogół lepiej słyszy na lewe ucho, ma silniejszą lewą nogę i sprawniejsze lewe oko. Jeśli skłonimy je, by używało prawej ręki, narobimy bałaganu i utrudnimy mu rozwój.  

Bywa i tak, że bałagan robi się sam, np. maluch ma w dominującym oku  wadę wzroku albo z powodu choroby gorzej słyszy na dominujące ucho, po złamaniu ma mniej sprawną dominującą nogę.
Taki bałagan może powstać także u praworęcznych dzieci, które z jakichś powodów wolą posługiwać  się lewym okiem czy uchem,
Co wtedy się dzieje?

Dziecko, które używa niewłaściwej w stosunku do oka i ucha rączki, uczy się „wyłączać” jedną półkulę mózgową, by móc wykonać jakieś zadanie, np. by pisać lub czytać. Jeśli „wyłączy” lewą, odpowiedzialną nie tylko za kontroloanie prawej strony ciała, ale także za mowę i myślenie logiczne, nie rozumie treści, przekręca wyrazy. Gdy zrobi to z prawą, która kontroluje twórcze działania – nadmiernie się rozprasza, nie umie nic dokończyć.

Natomiast gdy obie półkule dobrze ze sobą współpracują (tak jest, gdy maluch używa właściwej rączki), dziecko może przetwarzać wiele różnych informacji. Jest zaangażowane, spontaniczne, pomysłowe.

Sprawdź jak na współpracę półkul mózgowych wpływa raczkowanie.

Jak sprawdzić, czy dziecko pisze właściwą rączką?

U przedszkolaka możesz to sprawdzić sama.

  • Przygotuj butelkę z ciemnego szkła (wrzuć do niej monetę lub guzik), rolkę po papierowych ręcznikach oraz garść koralików i żyłkę do przewlekania.
  • Poproś malucha, by na jednej nodze zrobił kilka podskoków, sprawdził, zaglądając do środka butelki, jakiego koloru wrzuciłaś tam guzik (albo ile groszy), ponawlekał koraliki, a potem posłuchał przez rolkę (tubę) jakiegoś Twojego polecenia.
  • Zanotuj wyniki. Pamiętaj jednak, by ten test powtórzyć – dopiero wówczas sprawdzisz, która noga jest silniejsza i sprawniejsza, a oko czy ucho precyzyjniej odbiera wrażenia. Wszystkie zadania testowe ułóż w ciekawą zabawę, bo kilkulatek, którego bacznie obserwujesz, może zwietrzyć podstęp.

UWAGA! Jeśli z twoich obserwacji wynika, że maluch chętniej korzysta z lewej ręki, ale lepiej widzi prawym okiem (lub odwrotnie), skontaktuj się z psychologiem, który zaleci specjalne ćwiczenia korygujące ułatwiające współdziałanie obu półkul lub skieruje na EEG Biofeedback (poprawia pracę mózgu przy pomocy gry).

Sprawdź także: Prawdy i mity na temat leworęczności

KONSULTACJA dr n. med. Michaela Pakszys

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

leworęczność
Adobe Stock
Psychologia
Leworęczność: przyczyny, cechy osoby leworęcznej, ciekawostki o leworęczności
Wokół zagadnienia leworęczności narosło wiele mitów. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny leworęczności, podajemy cechy osób leworęcznych, a także opisujemy, w jaki sposób działa ich mózg. Oto najciekawsze informacje o leworęcznych.

Osoby leworęczne stanowią od 8 do 15 procent całej populacji. Leworęczność kiedyś była uznawana za wadę, jednak według obecnego stanu wiedzy jest cechą, która niesie za sobą wiele korzyści, a wręcz może świadczyć o nieprzeciętnych zdolnościach. Leworęczność dziecka nie powinna więc być powodem do zmartwień dla rodziców. Leworęczność – przyczyny Co do przyczyny leworęczności zdania są podzielone – niektórzy uważają, że jest zakodowana genetycznie, inni, że dziedziczy się ją po rodzicach, jeszcze inni dowodzą, że mogą ją powodować stres okołoporodowy lub minimalne uszkodzenia w mózgu, do których doszło podczas ciąży.   Badania z 2019 roku przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie sugerują, że przyczyną leworęczności może być także karmienie dziecka butelką w okresie niemowlęcym. Według badań większą skłonność do tej cechy mają dzieci karmione sztucznym mlekiem. Wnioski takie zostały wysnute na podstawie analizy sposobów karmienia u 60 tys. kobiet i ich dzieci. Wiadomo, że tendencja do leworęczności pojawia się już w okresie niemowlęcym, natomiast utrwala się około drugiego roku życia. Osoby leworęczne – cechy U osób leworęcznych lepiej rozwinięta jest prawa półkula mózgu, w związku z czym sprawniej funkcjonuje ich lewa strona ciała. Leworęczni zatem większość czynności wykonują lewą ręką. Leworęczność ma wiele cech, które śmiało możemy nazwać zaletami.  Zalety leworęczności: większa kreatywność, lepiej rozwinięta wyobraźnia, większa skłonność do nieszablonowego myślenia, uzdolnienia manualne, plastyczne i muzyczne, mocniej rozwinięte zdolności matematyczne, szczególne uzdolnienia w zakresie językowym. Leworęczność a inteligencja Mózg leworęcznych różni się od mózgu osób posługujących się prawą ręką. Poza...

leworęczne dzieci bardziej kreatywne
AdobeStock
Aktualności
Twoje dziecko jest mańkutem? To bardzo dobra wiadomość! Zobacz co mówią badania
Świat nie jest dla nich przyjazny, ale badania dowodzą, że leworęczne dzieci mają w swoich rączkach bardzo wiele atutów.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci leworęczne były siłą zmuszane do przestawienia się na prawą rękę. Nic dziwnego - leworęczność przez wieki, a w niektórych krajach do dzisiaj, traktowana była z uprzedzeniem i strachem . I to pomimo tego, że największe postacie w historii jak m.in. Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Napoleon Bonaparte czy Albert Einstein byli mańkutami. Umuzykalnieni artyści z kreatywną głową Za leworęczne pisanie jest odpowiedzialna prawa półkula mózgu . To ona decyduje o umuzykalnieniu dziecka, jego zainteresowaniu sztuką, kreatywności, opiniach, emocjach i geniuszu. Dlatego też uważa się, że leworęczni myślą kreatywniej niż praworęczni. Aczkolwiek badania naukowe nie wykazały prostej zależności ilorazu inteligencji od tego, czy osoba jest prawo, czy leworęczna, ale aż 20 proc. członków MENSA (stowarzyszeniem zrzeszające osoby o wysokim ilorazie inteligencji) jest mańkutami. Biorąc pod uwagę fakt, że leworęczni stanowią jedynie 10 proc. całej populacji, okazuje się, że to jednak oni mają częściej ponadprzeciętnie wysokie IQ. Trudniej kopać piłkę prawą nogą Dzieciom leworęcznym z pewnością trudniej się żyje w świecie, całkowicie przystosowanym dla praworęcznych. Ale dzięki temu maluchy te szybciej uczą się zaradności i pokonywania przeszkód. Dziecko leworęczne 100 razy łatwiej nauczy się posługiwać prawą ręką niż praworęczne – lewą. Ale niestety dzieci leworęczne nie mają łatwo w osiągnięciu postępów w piłce nożnej. Łatwiej praworęcznemu chłopcu nauczyć się posługiwania lewą nogą niż leworęcznym – nogą prawą . Tak, aby przy graniu w piłkę używać obu nóg z równą maestrią.   Dzisiaj posługiwanie się głównie lewą ręką nie jest już postrzegane jako piętno, chociaż fenomen ten dalej budzi głębokie zainteresowanie – na szczęście już tylko...

dziecko, rysować, leworęczność, kredki
Panthermedia
Edukacja
Jak pomóc leworęcznemu dziecku?
Lewa rączka nie jest gorsza od prawej. Świat urządzono jednak dla praworęcznych, trzeba więc trochę jej pomóc.

Leworęczność nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak wciąż niepokoi rodziców. Gdy zauważą, że ich dziecko najchętniej chwyta kredkę lewą rączką, w lewej trzyma szczoteczkę do zębów i  lewą wyciąga, gdy mu chcą coś podać, zaczynają się martwić. Niepotrzebnie. Lewa ręka nie jest przecież gorsza od prawej. Sprawdź także: Prawdy i mity na temat leworęczności Skąd się bierze leworęczność? Za większą sprawność lewej ręki odpowiada mózg. Podczas gdy u ludzi praworęcznych bardziej rozwinięta jest lewa półkula mózgu, u leworęcznych jest na odwrót - bardziej rozwinięta jest prawa.   Prawa półkula zarządza nie tylko lewą ręką, ale też lewym okiem, uchem i nogą. Dlatego nie wolno zmuszać dziecka, by „przeprosiło się” z prawą ręką. Tak silne ingerowanie w pracę mózgu przynosi więcej szkody niz pożytku. Może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, nerwicy i innych problemów. Kiedy można stwierdzić leworęczność? Gdy dziecko ma  5–6. lat,  można już mieć pewność, czy będzie  prawo- czy leworęczne. Do tego czasu maluch może jednakowo posługiwać się obiema rękami, np. przy zabawie lub podczas jedzenia. Ostatecznie sprawa zostaje rozstrzygnięta w wieku 6–7 lat. Dzieci są w tym czasie poddawane badaniom, które w przedszkolach albo w szkolnej zerówce przeprowadzają poradnie pedagogiczno-psychologiczne. Jak ułatwić życie leworęcznemu dziecku? Świat jest zdominowany przez ludzi praworęcznych, dlatego pomóż dziecku się w nim odnaleźć. - Zadbaj o ty, by dziecko nie czuło się gorsze. Jeśli koledzy z przedszkola śmieją się z niego, wytłumacz, że nie ma nic dziwnego w tym, że posługuje się lewą ręką. - Ćwicz w domu sprawność rączek dziecka. Nie tylko lewej. W ten sposób dziecko uniknie kłopotów z pracami ręcznymi i rysowaniem. Przeczytaj także:  Jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak