Wiedząc, jak przebiega rozwój mowy dziecka, pomożesz mu ładnie mówić i nie przeoczysz niepokojących sygnałów, świadczących o kłopotach. Tajniki rozwoju mowy czterolatka wyjaśnia logopeda Małgorzata Stanoch.

Reklama

Jak mówi i co rozumie czterolatek?

Twój maluch stał się czterolatkiem – to ważny etap w jego rozwoju. Na pewno zauważyłaś, że właśnie teraz wykazuje dużą aktywność ruchową. Aktywność ta przełoży się na wszystkie sfery jego życia. Twoje dziecko rozumie już i wykonuje trudniejsze polecenia, takie, które zawierają przyimki, np.: chodź do mamy, postaw auto na półce, połóż buty za szafką. Rozpoznaje także kolory, a jego wypowiedzi wybiegają poza sytuację, w której akurat się znajduje. Potrafi powiedzieć o tym, co było i o tym, co dopiero będzie, np. wczoraj byłam u cioci, jutro idę do babci.

Zrób test, co powinien umieć 3-4-latek i sprawdź, czy rozwija się prawidłowo

Zobacz także

Czy zniekształcanie słów przez czterolatka jest prawidłowe?

Tak, jest naturalne. Ogromna chęć nazywania wszystkiego, co widzi, powoduje tworzenie przez dziecko jego własnych słów (neologizmów), np. dziadek to naprawiacz (bo naprawia sprzęty). Słowa te mogą wywołać uśmiech na twojej twarzy, pamiętaj jednak o tym, aby zawsze podać dziecku właściwą nazwę, a nie ośmieszać. Głoski: s, z, c, dz wymawiane są już twardo (bez zmiękczania) i z zamkniętymi zębami (nie widać języka). Głoska l może brzmieć tak jak głoska r np.: kotrecik zamiast kotlecik. Głoska r może być wymawiana jako l, np. tolba zamiast torba lub brzmieć poprawnie jak r. Obie formy są normą. Głoski: sz, ż, cz, dż mogą się już pojawić albo brzmieć jak: s, z, c, dz- obie formy na tym etapie są poprawne.
Poza tym właśnie teraz twój czterolatek będzie zamęczał cię ogromną ilością pytań np.: dlaczego?, po co? I będzie bardzo wnikliwy, ciekawski i precyzyjny. Nie zadowoli się więc zdawkowymi odpowiedziami. Pamiętaj o tym i odpowiadaj mu wyczerpująco.

Zobacz zabawy rozwijające z dzieckiem w wieku 3-6 lat

W jaki sposób pomagać dziecku w rozwoju mowy?

Nie zmuszaj dziecka do mówienia czy powtarzania. Staraj się zainteresować dziecko mową poprzez zabawę, wspólne czytanie książeczek, rozmowę, wyjście do kina lub codzienny kontakt z rówieśnikami.

Sprawdź też, dlaczego warto iść z dzieckiem na plac zabaw

Rozwój mowy czterolatka - co powinno cię zaniepokoić?

Odpowiedz sobie na poniższe pytania:

• Czy Twoje dziecko wymawiając głoskę s wysuwa język przed zęby?

• Czy Twoje dziecko oddycha przez otwarte usta nawet wtedy, gdy jest zdrowe?

• Czy Twój maluch zamienia głoskę k na t w wyrazach, np. mówi totet zamiast kotek?

• Czy zamienia głoskę g na d w wyrazach mówiąc Dosia zamiast Gosia?

Jeżeli odpowiedziałaś pozytywnie na jedno z pytań, powinnaś skontaktować się ze specjalistą logopedą.

Zobacz także: 5 najlepszych zabaw logopedycznych dla czterolatka

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama