Wszędzie słyszymy, że nauka przez zabawę odnosi najlepsze efekty. Jak się okazuje, to samo można powiedzieć o terapii logopedycznej, w której wykorzystuje się pacynki. Właśnie one sprawdzają się idealnie jako pomoce logopedyczne, na przykładzie których możemy pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia logopedyczne. Ale zalet jest jeszcze więcej.

Reklama

Co to jest pacynka
Dobry kontakt z pacjentem
Jak lalki pomagają logopedom
Dzieci lubią naśladować pacynki
Domowy logopeda

Co to jest pacynka?

Jest to rodzaj lalki wywodzącej się z teatru. Nakłada się ją na dłoń, a poruszając palcami i całą dłonią wprawia się ją w ruch. Dzięki temu może ona np. "mówić". Lalki tego typu są zwykle niewielkie. Niektóre są miękkie, materiałowe. Wkłada się w nie dłoń jak w dwupalczastą rękawiczkę. Inne są większe i bardziej przypominają prawdziwe lalki. Wówczas dłoń wkłada się w głowę lalki, a jej ciało zasłania przedramię. Pacynki mogą przypominać postacie ludzkie, bajkowe lub najróżniejsze zwierzęta. I właśnie dlatego wzbudzają sympatię dzieci.

Grunt do dobry kontakt z pacjentem

Dziecko, które zaprowadzamy na terapię, zazwyczaj nie jest od razu chętne do współpracy. Dlatego ważne jest, żeby terapeuta nawiązał z nim nić porozumienia. Do tego przydają się pacynki, które już na początku spotkania przedstawiane są dziecku, jako niezbędni pomocnicy, którzy będą dziecku towarzyszyć. Dzięki temu łatwiej pokonać u dziecka strach, niepokój i obawy mu towarzyszące. Kiedy dziecko będzie już przyjaźnie nastawione, możemy w przyjaznej atmosferze wyjaśnić, jak będą wyglądały zajęcia.

Jak lalki pomagają w ćwiczeniach logopedycznych

Pacynka, którą wykorzystuje się w terapii ma buzię i język, dzięki czemu idealnie nadaje się do zademonstrowania dziecku ćwiczeń atykulacyjnych – pokaże, jak prawidłowo układać narządy mowy, żeby wywołać daną głoskę. W kolejnym etapie można zamienić role: dziecko może samo wytłumaczyć lalce, jak należy ćwiczyć. W ten sposób dziecko – przez angażujące je zajęcie – nabywa potrzebną mu wiedzę, co przekłada się na lepsze rezultaty w terapii.

Zobacz także

Zobacz film, jak wygląda nauka z pacynką:

Dzieci chętniej naśladują pacynkę, niż terapeutę

Dzięki lalkom, dzieci łatwiej i chętniej wykonują ćwiczenia logopedyczne. Pacynki od razu wzbudzają ich zainteresowanie, jak każda inna zabawka, łatwo się z nią utożsamiają i chcą ją naśladować. Poza tym, przemawiając przez lalkę, są mniej zakłopotane – nawet jak wymowa nie będzie idealna, to nie ma się czego wstydzić, w końcu to mówi zabawka, a nie dziecko :)

Pacynka pomaga dziecku w:

  • ćwiczeniach artykulacyjnych,
  • ćwiczeniach połykania
  • wywoływaniu głosek
  • nauki kolorów i kształtów
  • powtarzaniu słów
  • nauki czytania
  • w rozwijaniu słownictwa
  • prowadzenia dialogu

Pacynki można także wykorzystać w pracy terapeutycznej w opóźnionym rozwoju mowy, upośledzeniu umysłowym, autyzmie i terapii niepłynności. Dziecko „mówiąc przez pacynkę” może poczuć się bardziej komfortowo i swobodnie.

Domowy logopeda

Wszystko, o czym pisaliśmy wyżej sprawia, że łatwiej też namówić jest dziecko do ćwiczeń w domu – o ile ma się pacynkę pod ręką! Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka tego typu lalek i wykorzystać je do utrwalania umiejętności prawidłowej wymowy zdobytych przez dziecko w gabinecie logopedy. Dzięki nim łatwiej też będzie zachęcić dziecko do wykonywania zaleconych przez specjalistę ćwiczeń. Koszt zakupu tego typu zabawek na prawdę nie musi być duży, a korzyści dla dziecka – ogromne.

Reklama

Zobacz także: Gry logopedyczne dla dzieci

Reklama
Reklama
Reklama