maluch, tata, rower, wiosna
Przedszkolak

RoweLove, czyli wszystko o nauce jazdy na rowerze, roklach i hulajnodze!

Dzieci kochają ruch! Patrzysz na swoje dziecko oglądające trzecią bajkę i myślisz: „Czy ja wiem?”. No to nie myśl tyle, tylko wyciągnij je na rower, rolki lub hulajnogę.

Tak sobie myślę, że z nartami czy łyżwami jest prościej. Bo oddajesz malucha pod opiekę instruktora i gotowe. To on musi zmierzyć się z dzieckiem: jego upartością, płaczem, nieposłuszeństwem. A na rower czy hulajnogę musisz dziecko wyciągnąć sama. Sama przekonać je, że na dwóch kółkach jeździ się równie dobrze, jak na czterech, że do hulajnogi nie trzeba wielkich umiejętności... Ale warto podjąć się tego zadania. Bo gdy dziecko nauczy się jeździć, samo zacznie cię wyciągać z domu. Podpowiadamy, jak wybrać dobry sprzęt, kiedy zacząć uczyć dziecko i co zrobić, by nauka była przygodą.

Nauka jazdy na rowerze

Maluch na dwóch kółkach uczy się skupiania uwagi (bo przecież na drodze nie jest sam), utrzymywania równowagi i ćwiczy mięśnie. Nabiera również pewności siebie.

Kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rowerze około czwartego, piątego roku życia (tylko czasami udaje się ta sztuka trzylatkom). To najlepszy wiek, bo właśnie wtedy kończy się kształtować poczucie równowagi, wzrasta także koordynacja ruchowa. Poza tym maluch potrafi się na dłużej skupić, nie rozprasza się z byle powodu. Są jednak dzieci, które nie potrafią nauczyć się jazdy na dwóch kółkach jeszcze w wieku sześciu, siedmiu lat. I nie ma w tym nic niepokojącego: po prostu nie mają do końca wykształconego poczucia równowagi albo nie potrafią się jeszcze na dłużej skoncentrować. Nie wolno zmuszać dziecka do jazdy ani wyśmiewać. Pamiętaj, że każdy umiejętności zdobywa indywidualnie. Spokojnie zatem czekaj.

Zobacz też: Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy?

Co będzie potrzebne do nauki jazdy na rowerze?

Po pierwsze kask rowerowy – bez niego nie ma nawet mowy o jeździe. Po drugie rower. Trzylatkowi wystarczą koła dwunastocalowe, „czternastki” nadają się dla dzieci między trzecim a piątym rokiem życia. Pięcio- i sześciolatek może już jeździć na „szesnastkach”. Koła dwudziestocalowe są dla dzieci, których nóżki mają ponad pół metra długości, a więc sześcio-, siedmiolatków.

Mało precyzyjne? No tak, bo przecież dzieci w tym samym wieku różnią się od siebie wzrostem. Dlatego koniecznie wybierz się z malcem do dobrego sklepu, by przy pomocy sprzedawcy dobrać rower i na miejscu odpowiednio go wyregulować. Jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć, siodełko lepiej ustawić nisko, tak, by mogło oprzeć o ziemię całe stopy. Dzięki temu będzie czuło się bezpieczniej. Później można unieść je na tyle, by maluch swobodnie opierał stopy o pedał w najniższym położeniu. Kierownicę ustaw tak, by smyk bez problemu do niej sięgał, nie wyginając pleców w pałąk.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Ustaw pedały roweru tak, by jeden z nich był przechylony do przodu. Smyk nie będzie musiał wtedy użyć dużej siły, by wprawić koła w ruch. Kiedy dziecko już zacznie jechać, przez cały czas je zabezpieczaj przed przewróceniem się. Możesz np. przymocować z tyłu roweru kij, którym będziesz go równoważyć. Możesz też po prostu trzymać za siodełko albo przytrzymywać malca z tyłu za kark. Kiedy zauważysz, że coraz lepiej utrzymuje równowagę, pozwól mu przez krótkie momenty na samodzielną jazdę (jeśli jednak się boi, nie mów, że go puszczasz). Bądź jednak blisko, by móc w każdej chwili chwycić malucha.

Musisz nauczyć dziecko nie tylko jazdy prosto, ale także skrętów i hamowania. Z hamulcem zapoznaj brzdąca najpierw na sucho. Pokaż, którego powinien używać (ma to być hamulec do tylnego koła, bo hamowanie przednim dla niedoświadczonego rowerzysty może się skończyć wypadkiem). Zwróć też uwagę, by malec nie hamował za gwałtownie. Skrętów możesz uczyć dziecko, które potrafi już jechać prosto. Pamiętaj, by na początku maluch robił duże, szerokie zakręty (to dla niego znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze).

Jak wybrać rower odpowiedni dla dziecka?

  • Siodełko – wygodne, z amortyzacją.
  • Kierownica dostosowana do wzrostu dziecka.
  • Kółeczka – koniecznie odkręcane, by maluch szybko spróbował jazdy bez nich.
  • Hamulec ręczny musi z łatwością poddawać się dziecięcej rączce.
  • Koła dobieraj do wzrostu, a nie wieku malca.
  • Pedały – stopy muszą się na nich swobodnie opierać.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

nauka jazdy na rowerze
Fotolia
Psychologia
Naucz dziecko jazdy na rowerze
Jak nauczyć dziecko jazdy na dwukołowym rowerze? Oto niezawodne rady, by obyło się bez większych stłuczeń i siniaków.

Wybierz dobry moment na rower Dziecko może rozpocząć naukę jazdy na rowerze już około 4–5 roku życia (choć czasami udaje się ta sztuka nawet trzylatkom ). To najlepszy wiek, bo właśnie wtedy kończy się kształtować poczucie równowagi, wzrasta także koordynacja ruchowa. Poza tym dziecko potrafi się na dłużej skupić i nie rozprasza się z byle powodu (bo np. zobaczyło fajnego pieska). Ważna rada Są dzieci, które nie potrafią nauczyć się jazdy na dwukołowym rowerze jeszcze w wieku 6–7 lat. I nie ma w tym nic niepokojącego: po prostu u nich nie wykształciło się jeszcze do końca poczucie równowagi albo mają problemy z dłuższą koncentracją. Takiego dziecka nie wolno zmuszać do jazdy ani wyśmiewać. Asekuruj podczas jazdy na rowerze Najpierw dziecko powinno nauczyć się samodzielnie ruszać. Dlatego ustaw pedały roweru tak, by jeden z nich był przechylony do przodu. Kiedy mały rowerzysta już zacznie jechać, przez cały czas zabezpieczaj go przed upadkiem. Najlepiej przymocuj z tyłu roweru kij , którym będziesz równoważyć rower. Możesz też po prostu trzymać rower za siodełko albo przytrzymywać dziecko z tyłu za kark. Ważna rada Kiedy dziecko zacznie coraz lepiej utrzymywać równowagę , przez krótkie momenty pozwalaj mu na samodzielną jazdę (jeśli jednak się boi, nie mów mu, że je puszczasz). Bądź jednak blisko, by móc w każdej chwili chwycić dziecko. Naucz, jak manewrować na rowerze Dziecko musisz nauczyć nie tylko jazdy prosto, ale także skrętów i hamowania. Z hamulcem zapoznaj brzdąca najpierw na sucho. Pokaż, którego powinien używać (ma to być hamulec do tylnego koła, bo hamowanie przednim dla niedoświadczonego rowerzysty może się skończyć przykrym wypadkiem). Zwróć także uwagę, by dziecko nie hamowało zbyt silnie i gwałtownie. Ważna rada Skrętów możesz uczyć dziecko, które potrafi już jechać prosto....

Czy warto kupić hulajnogę dla dziecka?
AdobeStock
Gry i zabawy
Czy warto kupić hulajnogę? Wielu rodziców zapomina o jednym niezwykle istotnym szczególe
Z niewiedzy lub przeoczenia fundujemy dziecku bólu kolan lub kręgosłupa. Wystarczy pamiętać o jednej rzeczy, by czerpać z wielu korzyści, jakie niesie za sobą jazda na hulajnodze.

Choć pogoda jest kapryśna, niektóre dzieci już poczuły wiosnę , a na przedszkolnych parkingach dziesiątki rowerków i hulajnóg. To świetnie, że niektórzy rodzice o to dbają! Dlatego i ty nie zwlekaj i wyciągnij hulajnogę malucha z piwnicy. Tak przemierzajcie drogę do przedszkola. Korzyści jest niemało, choć jest jedno „ale”. Zalety jazdy na hulajnodze Warto pozwolić dziecku na jadę na hulajnodze do przedszkola, bo to: trening równowagi - wymusza prostowanie się podczas odpychania się nogą i łapanie równowagi podczas stania na jednej nodze - a to wszytko w ruchu. Dodatkowo niektóre hulajnogi (te dla mniejszych dzieci) nie mają skrętnej kierownicy. By zmienić kierunek jazdy, należy ją pochylić w prawo lub lewo, co dodatkowo wymusza balansowanie ciałem.  rozwijanie umiejętności motorycznych  - dziecko musi używać rąk i nóg niezależnie od siebie. Jedna stopa się odpycha, gdy druga musi zastać w bezruchu, ręce kierują, a oczy i głowa obserwują drogę. Co więcej, jeśli maluch chce zahamować, musi do tego użyć ręki lub nogi (w zależności od modelu). Wbrew pozorom to bardzo skomplikowane czynności. rozwój mięśni - odpychanie się na hulajnodze wymaga siły. Pracują stopy, kostki, łydki, ścięgna podkolanowe i pośladki. Pozostawanie w pozycji pionowej oznacza, że ​​działają także mięśnie przykręgosłupowe, karku i brzucha.  lepsza koordynacja - możliwość kierowania, odpychania się, balansowania, hamowania wymaga koordynacji oko-ręka-ruch. Widać to, szczególnie gdy dziecko zaczyna jeździć bardzo szybko na dwóch kółkach, próbując, robić różne sztuczki. Unikanie przeszkód i szybkie określanie odległości jest już na naprawdę wysokim poziomie. szybkie podejmowanie decyzji - jadąc w parku czy drogą do przedszkola można napotkać na wiele utrudnień, ale takie pozorne proste ominięcie kałuży, czy...

wakacje z dzieckiem
Fotolia
Wychowanie
W co się bawić z dzieckiem latem?
Co kupić maluchowi: książkę czy rolki? Paradoksalnie lepiej te drugie. Dzięki nim dziecko szybciej opanuje naukę czytania. Zabawy na podwórku mają mnóstwo zaskakujących zalet!

Mamo, chcę iść na dwór! – to zdanie coraz rzadziej pojawia się na ustach dzieci. Maluchy spędzają coraz więcej czasu przed ekranem komputera czy telewizora. Postaraj się jednak zachęcić swoje pociechy do aktywności fizycznej . Od najmłodszych lat wyganiaj je na dwór i zachęcaj do jazdy na rowerze , rolkach, szaleństw na huśtawce. Zabawa na świeżym powietrzu, oprócz oczywistych korzyści (jak zapobieganie nadwadze), daje dzieciom o wiele, wiele więcej… Rower na dobry humor dziecka Jazda na rowerze to wielka przyjemność, która na dodatek ma długotrwałe efekty. Podczas niej mózg produkuje endorfiny , które nazywane są hormonami szczęścia . Poprawiają one samopoczucie i dodają pewności siebie. Dodatkowo rowerowe szaleństwa pomagają rozładować negatywne emocje, dzięki czemu odprężają i wyciszają dziecko. A pod względem fizycznym? W czasie jazdy dziecko wzmacnia biodra i mięśnie brzucha . Pracują również mięśnie grzbietu i rąk. Jazda ma także wpływ na kręgosłup , dlatego ważne jest odpowiednie ustawienie kierownicy i siodełka. Maluch powinien jeździć w pozycji wyprostowanej, aby cały ciężar ciała spoczywał na siodełku. Wtedy nie ma ryzyka bólu kręgosłupa spowodowanego nadmiernym obciążeniem. Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze? Na początek dobry jest tzw. jeździk do odpychania się nóżkami. Od drugiego roku życia można wprowadzić rower trzykołowy, a trzy- i czterolatki mogą już doskonalić naukę jazdy na rowerze dwukołowym z dokręcanymi bocznymi kółkami. Dzieci o rok starsze można uczyć jazdy bez wspomagania. Rower bardziej „wyczynowy“ (np. górski) kup nastolatkowi. Zadbaj o bezpieczeństwo. Na głowie dziecko musi mieć kask. Maluchom przydadzą się też ochraniacze na łokcie i kolana. Rower musi być stabilny, a dziecko, siedząc na nim, powinno sięgać stopami do ziemi. Zobacz też : Wybieramy kask rowerowy dla dziecka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak