Pomysłów na zabawy twoje dziecko ma wiele, tylko dlaczego zawsze kończą się krzykiem brata lub siostry?
Oto garść zabawowych inspiracji dla rodzeństwa, zabawy dla przedszkolaka.

Reklama

Jak przygotować miejsce do zabaw dla rodzeństwa?

Bezpieczeństwo i swoboda podczas przede wszystkim, ale fajnie, jeśli po zakończonej zabawie nie czeka nas pół dnia sprzątania, dlatego warto odpowiednio przygotować miejsce do zabawy, zanim ją dzieci rozpoczną.

  • Pamiętaj, aby w zasięgu małych raczek nie znajdowały się niebezpieczne dla nich przedmioty. Na czas wspólnej zabawy dzieci schowaj wszystkie małe zabawki starszego dziecka.
  • Ubierz dziecko w ubrania nie tylko wygodne, ale takie, których nie będzie ci żal, jeśli je zniszczy.
  • Wyjaśnij dzieciom zasady – powiedz, co wolno, a czego nie wolno im robić.
  • Jeśli zabawa będzie związana z jedzeniem, umyj dzieciom rączki.
  • Przed zabawami z farbami, kredkami itp., przykryj miejsce zabawy gazetami.
Reklama

Zabawy dla rodzeństwa:

  1. Budowle z klocków – wystarczy pudło kloców i dużo miejsca do zabawy na dywanie. Rodzaj klocków dostosuj do wieku młodszego dziecka. Dla najmłodszych dobre będą miękkie klocki- gumowe lub z grubego kartonu. Starszym dzieciom możesz zaproponować zabawę klasycznymi drewnianymi lub klockami lego. Starsze dziecko zapewne będzie dawać pomysły i inicjować różnego rodzaju klockowe zabawy, dzięki czemu poczuje się ważne. Młodsze dzieci lubią, gdy ktoś organizuje im zabawę i chętnie naśladują rodzeństwo. A może dzieci pobawią się w budowanie i niszczenie – starsze dziecko buduje, młodsze przewraca budowle.
  2. Motyle wzory. Przygotuj duży karton i narysuj na nim motyla. Daj dzieciom kredki/farby i poproś, aby ozdobiły skrzydła motyla, każde z nich po jednym. To wspólna zabawa, ale z wyznaczoną "strefą" zabawy dla każdego z dzieci, dzięki czemu unikniesz kłótni rodzeństwa.
  3. Plastelina, modelina, ciastolina – wszystkie zajmują dzieci na długi czas, a dodatkowo ćwiczą sprawność małych rączek. Dzieci mogą z nich lepić, ale też wyklejać kolorowanki.
  4. Gotowanie na niby. Dzieci uwielbiają bawić się przedmiotami codziennego użytku, pozwól im więc na to. Daj dzieciom kubeczki (nietłukące), plastikowe miski, kilka łyżek, płatki kukurydziane, mąkę i kilka innych artykułów spożywczych i pozwól dzieciom przygotować ich własną potrawę. Bałaganu może być przy tym, co niemiara, ale radość dzieci i zajęcie na długi czas gwarantowane.
  5. Mała orkiestra. Jeśli tylko wytrzymają to twoje nerwy, to pozwól dzieciom stworzyć własną orkiestrę. Za instrumenty nich posłużą im garnki i łyżki, butelki wypełnione grochem itp. Zaproponuj, by wspólnie przygotowali występ dla ciebie.
  6. Malowanie po plecach. Zaopatrz się w zmywalne flamastry. Niech twoje plecy staną się "płótnem malarskim". Pozwól dzieciom wykonać na nich rysunki. Możesz wtedy odpoczywać, a rodzeństwo przyozdobi cię tatuażami, które szybko i łatwo możesz usunąć przy odrobinie wody i mydła.

    Zobacz też: Zabawy z kanapy dla zmęczonych rodziców.

  7. Piłki – najlepiej miękkie piankowe lub pluszowe i to w dużej ilości, choć i jedna z pewnością wystarczy. Dzieci bez względu na wiek i płeć uwielbiają zabawy piłkami. Mogą je turlać, rzucać do siebie bądź do celu, grać, a co najważniejsze zabawy te nie mają ograniczenia wiekowego, więc może i ty się do nich przyłączysz?
Reklama
Reklama
Reklama