Reklama

Dzień Dziecka

Czekają na niego cały rok, marzą o zabawkach, ale przede wszystkim o czasie wspólnie spędzonym z rodzicami niezależnie od miejsca, atrakcji czy pogody. Sprawmy, by ten dzień był wyjątkowym dla naszych dzieci. By pamiętały go nie dlatego, że dostały supernową, nowoczesną zabawkę, lecz naszą uwagę, czas i miłość.

Reklama

Skąd się wziął Dzień Dziecka?

Historia Dnia Dziecka sięga 1924 roku, kiedy to w Genewie na wniosek ponad 50 krajów Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów przyjęło uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka (inaczej Deklaracją Genewską), która uznała:
"1. Dziecku powinno się dać możność normalnego rozwoju fizycznego i duchowego.
2. Dziecko głodne powinno być nakarmione, dziecko chore powinno być pielęgnowane, dziecko wykolejone wrócone na właściwą drogę, sierota i dziecko opuszczone - wzięte w opiekę i wspomagane.
3. Dziecko powinno przed innymi otrzymać pomoc w czasie klęski...".

Po upływie 35 lat - 20 listopada 1959r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Deklaracja Praw Dziecka według której:
"Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie - wyspecyfikowane następnie obowiązki".
Gwarantowała ona dzieciom między innymi prawo do harmonijnego rozwoju swej osobowości, prawo do nauki, pierwszeństwo do ochrony i pomocy, gwarancję zapewnienia mu wszelkich środków do stworzenia możliwości i ułatwienia zdrowego i normalnego rozwoju fizycznego.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka?

W Polsce (jak również w krajach dawnego bloku socjalistycznego) Dzień Dziecka obchodzony jest od roku 1950 w dniu 1 czerwca. Nie jest tak jednak na całym świecie. W wielu krajach dziecięce święto przypada na 20 listopada i nazywane jest Powszechnym Dniem Dziecka (upamiętniając Deklarację Praw Dziecka z 1959r.).

Zobacz też: Ściąga z prezentami na Dzień Dziecka

Reklama

Rola Dnia Dziecka

Obecnie to radosne dziecięce święto mające na celu głównie zabawę z dziećmi i ofiarowanie im prezentów.
Patrząc na historię Dnia Dziecka warto pamiętać, że nie zawsze kojarzył się on wyłącznie z wesołą zabawą. Zaledwie pół wieku temu dzień ten nadawał dzieciom ich status społeczny i określał człowieczeństwo. Mimo upływu lat, wielu zmian, uchwaleniu dziecięcych praw, na świecie wciąż wiele dzieci żyje w ubóstwie, zmuszanych jest do ciężkich prac, porywanych, dyskryminowanych ze względów religijnych czy rasowych. Wspaniale byłoby, gdybyśmy my dorośli mogli w tym dniu spełnić wszystkie dziecięce marzenia, te duże, jak i te małe, przyziemne. Zobaczcie, o czym marzą przedszkolaki.

Oto Dzień Dziecka oczami dzieci i ich mam.

Reklama
Reklama
Reklama