3 minuty dziennie, które poprawią twoje relacje z dzieckiem. Rada psychologa
Możesz się zdziwić, jak wiele zmieni twoje podejście do tych 3 minut. Ta krótka chwila ma kluczowe znaczenie w budowaniu więzi i zaufania w rodzinie. Dowiedz się więcej!
Ile czasu spędzasz z dzieckiem po pracy? Poświęcasz około 30 minut na przygotowanie mu obiadu, 15 minut na wspólne czytanie książek i tylko chwilę na pocałunek przed snem. Jednak według ekspertów istnieją oprócz tego jeszcze 3 minuty, które mogą być najważniejsze w ciągu dnia z uwagi na to, jak dzięki nim może pogłębić się twoja relacja z dzieckiem. Psycholog Nataliya Sirotich nazwała ten czas zasadą 3 minut. Według niej, jeśli będziesz postępować we wskazany przez nią sposób, zbudujesz z dzieckiem więź opartą na zaufaniu, która będzie procentować również wtedy, gdy będzie już ono nastolatkiem.
Sprawdź, jak prawidłowo wykorzystać te 3 minuty, aby osiągnąć pełne zrozumienie z dzieckiem. To wcale nie jest takie trudne!
Jak działa zasada 3 minut?
Przede wszystkim ważne jest to, byś każdego dnia po pracy lub innym wyjściu witała się z dzieckiem w taki sposób, jakbyś nie widziała go od dawna i mocno się za nim stęskniła (nawet jeśli nie było cię tylko 5 minut, bo byłaś po bułki w sklepie!). Aby nawiązać właściwą bliskość, kucnij – twoje oczy powinny być na wysokości wzroku malca. Następnie przez 3 minuty się przytulajcie, pytaj też dziecko, jak minął mu czas bez ciebie. Rób tak również zawsze, gdy odbierasz je z przedszkola czy szkoły. Dzięki temu poczuje, że jest dla ciebie naprawdę ważne.
Zobacz też: Tej jednej rzeczy nigdy nie odmawiaj dziecku!
Dlaczego nie warto pomijać zasady 3 pierwszych minut?
Ignorowanie tej zasady może mieć różne konsekwencje, w zależności od charakteru danego dziecka. Brak możliwości powiedzenia rodzicom wszystkiego, co się czuje i przeżywa (nawet najbardziej błahych rzeczy), powoduje, że z czasem dziecko zacznie uważać, że wszystko jest zbyt mało ważne, byś mogła się tym zainteresować. Wówczas wiele ważnych rzeczy związanych z twoim dzieckiem może cię ominąć, a tego byś pewnie nie chciała. Nigdy nie traktuj zatem opowieści twojego dziecka jako mało znaczącego szumu w tle, który zakłóca twoje myśli. W przeciwnym razie możesz się zdziwić, kiedy inne dzieci będą godzinami opowiadać rodzicom różne historie, a twój maluch stanie się zamknięty.
3 minuty nie wystarczą
Nie myśl jednak, że od teraz możesz spędzać z dzieckiem tylko 3 minuty dziennie na przytulaniu i rozmowie, a resztę czasu mieć dzięki temu dla siebie. Chodzi jedynie o to, by te pierwsze 3 minuty spotkania po rozłące przeżyć na budowaniu bliskości poprzez dotyk i rozmowę. Niech twoje dziecko może powiedzieć ci w tym czasie o wszystkim, co jest dla niego istotne.
Jak jeszcze inaczej można budować więź z dzieckiem?
Aby osiągnąć pełne zrozumienie z dzieckiem, możesz też skorzystać z innych rad psychologów. Oto one:
- Każdego dnia poświęć trochę czasu na robienie z dzieckiem czegoś, co oboje was interesuje.
- Pokaż dziecku, że je słuchasz. Na przykład powtórz informacje, które usłyszałaś, aby upewnić się, że dobrze zrozumiałaś malca.
- Nie udawaj fałszywego podekscytowania.
- Powracaj do tematów, które wcześniej poruszało twoje dziecko. Daj mu dzięki temu znać, że pamiętasz, o czym mówiło.
- Gdy nie zgadzacie się w jakiejś kwestii, powiedz po prostu: „OK, rozumiem, że się ze mną nie zgadzasz” zamiast prawienia długich i umoralniających przemów.
Zobacz też: Zabawa z dzieckiem. To takie nuuudne!
Co sądzisz o zasadzie 3 minut? Zaczniesz ją stosować? A może intuicyjnie już z niej korzystałaś w relacjach z dzieckiem? Napisz w komentarzach!
Źródło: brightside.me
Zobacz też:
- 4 typy więzi rodzic-dziecko. Jaka jest wasza?
- Pewna siebie czy wycofana? To, jaka będzie dziewczynka, zależy od ojca!
- Ten film wyjaśnia, jak ważna jest więź dziecka z rodzicem. Zobacz koniecznie!