Gdy dziecko chce zwierzaka
„Mamooo, ja chcę psa/kota/rybkę!” Na pewno jeszcze nieraz usłyszysz takie zdanie. Nie odpowiadaj automatycznie: „Nie ma mowy”. Bo może się okazać, że to wcale nie jest taki zły pomysł...
- Beata Turska
Gdy dziecko błaga cię o zwierzaka, nie odmawiaj mu na zasadzie: „Nie, bo nie”. Obiecaj, że się zastanowisz i naprawdę to zrób. Może sierść na dywanie czy konieczność wymiany trocin w klatce nie są aż tak wysoką ceną za radość i korzyści, jakie niesie posiadanie pupila?
Posiadanie zwierzaka to dla dziecka wielka frajda
Szczęście psa, który na nasz widok z niemal wyskakuje ze skóry, zabawa z kotem, który z powagą godną tygrysa zaczaja się na kulkę papieru lub tańczy, próbując złapać własny cień na ścianie, siedzenie z nosem przylepionym do szyby akwarium i obserwowanie rybek, dla których samodzielnie wybrało się w sklepie roślinki – tego wszystkiego nie zastąpią najpiękniejsze książki z obrazkami ani nawet regularne wizyty w zoo.
Dziecko, które ma zwierzątko, ma okazję obserwować je w różnych sytuacjach, interesuje się wszystkim, co go dotyczy (np. książkami i filmami na jego temat), rozmawia o nim. Zwierzątko w domu to początek pasji!
Zyskuje też towarzysza zabaw, przyjaciela, powiernika. Zabawa z nim działa uspokajająco. Wystarczy popatrzeć na przeciągającego się kota albo skupić uwagę na żółwiu, żeby humor był lepszy!
Zobacz także: To jego twoje dziecko kocha bardziej niż ciebie
... i dobra szkoła życia
Opieka nad zwierzęciem sprawia, że nasz przedszkolak staje się jakby… bardziej dorosły. To on jest teraz tym mądrzejszym, odpowiedzialnym za jakieś stworzenie, tym, który ma kogoś pod opieką (a nie tylko jest czyimś podopiecznym).
Posiadanie zwierzaka rozwija wrażliwość, uczy rozumienia emocji innych, okazywania własnych uczuć, tolerancji oraz panowania nad sobą. Trzeba jednak pamitęać, że to nie dzieje się samo z siebie i dziecku trzeba w tym pomóc: tłumaczyć cierpliwie, co może czuć zwierzę, gdy nie daje się mu spać, dlaczego nie wolno go zbyt mocno przytulać, czemu pies nie zawsze rozumie, co się do niego mówi etc.
Codzienna opieka nad domowym zwierzęciem uczy także odpowiedzialności i systematyczności – oczywiście pod warunkiem że wszyscy członkowie rodziny wywiązują się ze swoich obowiązków jak należy.
Uwaga!
Zanim zdecydujesz się spełnić prośbę dziecka, przeczytaj koniecznie: 7 pytań, które musisz sobie zadać zanim kupisz przedszkolakowi zwierzątko