mamy, dzieci
fotolia
Wychowanie

Co robić, gdy dzieci się nie lubią? Popularne problemy rodziców i niezawodne rozwiązania

Macie tych samych znajomych od lat, uwielbiacie wspólne spotkania. Niestety, ta zażyłość nie przeniosła się na malców. Dzieciaki za sobą tak nie przepadają. Jak rozwiązać ten towarzyski galimatias?

Byłoby idealnie, gdyby dzieciaki przyjaciół i wasze maluchy się zaprzyjaźniły. Wspólne spotkania pełne byłyby ich śmiechu i zabaw, dorośli mieliby okazję, by spokojnie porozmawiać. Ale jak wiadomo, dzieciaki różnią się wiekiem, temperamentem, aktywnością. Rodzice mają odmienne podejście do dyscypliny. Czy wobec tych różnic są szanse na dobre relacje dwóch rodzin?

Jak sprawić, by nasze dziecko polubiło niemowlaka?

Naszym najbliższym przyjaciołom urodziło się dziecko. Dotychczas spotykaliśmy się bardzo często, ale teraz kontakty utrudnia nam nasza trzyletnia córka. Maja zatyka uszy, gdy niemowlę płacze, szybko chce wracać od znajomych do domu. Choć minęły cztery miesiące, nic się nie zmienia. Córeczka, choć bardzo lubi naszych przyjaciół, nie chce ich odwiedzać. Boję się, że nasze kontakty się rozluźnią.

Maluchowi, który do tej pory był najmłodszy, może być trudno zaakceptować fakt, że pojawiło się dziecko, któremu poświęca się tyle uwagi. Niemowlę przyciąga spojrzenia, wciąż się o nim rozmawia, każdy chce wziąć maluszka na ręce. Poza tym, skoro spędzaliście dużo czasu razem, wasza córeczka może być przywiązana do „cioci” i „wujka”, a oni teraz skoncentrowani są na swoim dziecku. Może czuć się opuszczona, odsunięta, zagrożona przez zawiniątko. Dla niej niemowlę to żadna atrakcja – leży, płacze, nie można się z nim bawić. Nie musi to jednak oznaczać rozluźnienia kontaktów. Trzeba jedynie oswoić wasze dziecko z nową sytuacją. Nie zmuszajcie jej do odwiedzin, jeśli mała nie chce, możecie zostawić ją z babcią lub opiekunką, ale zachęcajcie ją do kontaktu z przyjaciółmi. Kiedy się zgodzi, umówcie się z przyjaciółmi, że poświęcą jej trochę czasu, pobawią się z córeczką. Pozwólcie jej też na pomoc przy pielęgnacji niemowlaka, może np. przynieść pieluszkę, zabawić malca grzechotką. Starajcie się także jak najczęściej mówić: „Widzisz Maja, ono jeszcze nie potrafi układać klocków, będziesz mogła ją nauczyć, bo ty robisz to świetnie”. Podkreślajcie, jak wiele dziecko potrafi, jakie jest duże i mądre, to wzmocni poczucie własnej wartości dziecka i trzylatek poczuje się pewniej, konfrontując się ze słodkim niemowlakiem.

Jak pogodzić dzieci o rożnych temperamentach?

Mamy spokojną, wyciszoną dziewczynkę, która uwielbia kolorować, rozwiązywać zadania, wycinać. Przyjaciele zaś – synka z nadmiarem energii, który nie potrafi skupić się na jednej zabawie dłużej niż pięć minut, jest nadruchliwy i krzykliwy. Spotkania naszej szóstki to totalna katastrofa. Dzieci nie potrafią się razem bawić, my się stresujemy, bo z ich pokoju słychać na zmianę płacz lub wrzaski, nie jesteśmy w stanie przez moment spokojnie porozmawiać. Co zrobić?

Inna płeć, inny temperament, inne usposobienie. Sporo różnic, które mogą utrudniać wspólną zabawę. Dlatego warto zastanowić się, czy dzieciaki rzeczywiście muszą bawić się razem. Możecie tłumaczyć im, że mogą zajmować się swoimi sprawami – wasza córeczka pokoloruje obrazek, syn znajomych będzie biegał lub wściekał się na dywanie. Istnieje szansa, że gdy zdejmie się z przedszkolaków obowiązek wspólnej zabawy, w końcu znajdą coś, co mogliby robić razem. Jeśli wasza córeczka jest poszkodowana w czasie tych spotkań (np. chłopiec ją popycha, wyrywa zabawki), postarajcie się ustalić ze znajomymi zasady obowiązujące w pokoju dzieci. Rozmawiając z rodzicami chłopca, mówcie raczej w kontekście ogólnych reguł gry, żeby nie poczuli, że krytykujecie ich dziecko – tego przecież nie lubi żaden rodzic.

Zobacz też: Garść pomysłów na zabawy dla rodzeństwa - chwila wytchnienia dla mamy.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Synek zakochany w mamusi
Pantermedia
Wychowanie
Zakochany w mamie synek - czy to jest normalne?
Najpierw nie mogłaś doczekać się pierwszego uśmiechu syna, pierwszego przytulenia i buziaka. A teraz, gdy twój mały chłopiec świata poza tobą nie widzi, boisz się, czy to normalne. Sprawdź, co robić z nadmiarem synowskiej miłości.

Od pewnego czasu syn nie pozwala ci porozmawiać przez telefon, chce byś przebywała tylko z nim. Gdy rozmawiasz z jego tatą, zabiega o uwagę, tylko tobie chce pokazać swe rysunki. Co więcej – obiecuje, że się z tobą ożeni. Z jednej strony cieszysz się, że cię kocha, ale z drugiej – siła tego uczucia sprawia, że czujesz się nieswojo, że ogarnia cię strach, czy nie popełniłaś jakiegoś błędu. Czy to kompleks Edypa w wydaniu dziecięcym?  Dlaczego dziecko faworyzuje mamę? Wiele dzieci, szczególnie chłopców między 3–6. rokiem życia, obdarza intensywnym uczuciem rodzica płci przeciwnej . Często związana jest z tym zazdrość o relację, jaka łączy rodziców. Faworyzowanie mamy nie wynika jednak z uprzedzeń wobec taty. Po prostu mama staje się najważniejsza, a tata schodzi na drugi plan. To naturalny etap dziecięcego rozwoju.  Czytaj też: Co dziecko chce ci powiedzieć Jak się zachować, gdy synek nadmiernie okazuje ci swoje względy? Jeśli dziecko ci się oświadcza –  spokojnie wytłumacz, że małżeństwo z tobą jest niemożliwe, bo jesteś jego mamą i masz już męża. Zapewnij synka, że gdy dorośnie, pozna wspaniałą osobę, z którą zechce spędzić życie. Jeśli próbuje stanąć między tobą a tatą – nie okazuj mu nadmiernego zainteresowania. To może zniekształcić u chłopca obraz relacji rodzinnych. Jeśli syn próbuje ci się przypodobać, kiedy tata jest obok – nie mów: „Tylko na ciebie mogę liczyć”. To zaburzy relacje między członkami rodziny i podkopie autorytet taty. Jeśli mówi, jak bardzo cię kocha – nie pytaj, kogo kocha bardziej - mamusię czy tatusia. Dziecko powinno wiedzieć, że podobnym uczuciem można obdarzać więcej osób - rodziców, rodzeństwo, ukochanego zwierzaka.  Jeśli syn chce spędzać czas tylko z tobą – okaż mu zainteresowanie, nie ignoruj go,...

19131432.jpg
Edipresse
Wychowanie
Rodzeństwo – oni mogą żyć zgodnie!
Nie możesz wyeliminować kłótni między dziećmi. Możesz jednak wychować je tak, by zostały przyjaciółmi i wspierały się przez całe życie.

Nie możesz wyeliminować kłótni między dziećmi. Możesz jednak wychować je tak, by zostały przyjaciółmi i wspierały się przez całe życie - zapewnia prof. Anna Brzezińska, psycholog. Relacje między rodzeństwem są ogromnie ważne – przetrwają prawdopodobnie najdłużej ze wszystkich innych związków, jakie w życiu nawiążą i w dużym stopniu wpłyną na całe ich życie. Prawdopodobnie wcześniej czy później zadasz sobie pytanie: „Czy oni mogą żyć zgodnie?”. Odpowiedź brzmi: „tak”, choć może trudno Ci w to uwierzyć, gdy Twoje pociechy po raz kolejny „biorą się za łby”.   Braciszek w kołysce Dla kilkulatka niemowlę jest zagadką. Maluch nie wie, jak nawiązać z nim kontakt, nie rozumie, dlaczego dziecko płacze, nie potrafi przewidzieć jego reakcji. To nie budzi w nim sympatii dla nowego członka rodziny. Prof. Anna Brzezińska, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, zachęca, żeby dużo rozmawiać ze starszą pociechą o potrzebach i uczuciach młodszej , włączyć ją w wykonywanie potrzebnych przy maleństwie zabiegów – wtedy wszystko może się zmienić. Rozumiejąc, co podoba się niemowlęciu, czego nie lubi, jak można je pocieszyć i jak rozweselić, starszy brat lub siostra będą bardziej interesować się maluchem i zaczną okazywać mu większą serdeczność. Niemowlę z kolei czując tę troskę, będzie pozytywnie reagować na obecność rodzeństwa – zacznie uśmiechać się, wyciągać rączki, piszczeć z radości. I tak kolejne miesiące mogą upłynąć na wzajemnym poznawaniu się i budowaniu więzi między rodzeństwem. Dobrze jest ten proces wspomagać. Tłumacz, co czuje niemowlę i czego potrzebuje: „Zobacz, Mały trze oczka. Myślisz, że jest śpiący?”. Pokaż, jak rozweselić maluszka: „Ciekawe, czy spodoba mu się, gdy...

mama, niemowlę, siedzieć
Wychowanie
Jak pokonać nieśmiałość?
Dziecko nie chce się bawić z kolegami? Boi się wziąć udział w teatrzyku, chowa za tobą i wcale się nie odzywa? Możesz temu zaradzić!

Chciałabyś, by dziecko było śmiałe , przebojowe, a w towarzystwie czuło się jak ryba w wodzie. Tymczasem ono woli trzymać się z boku. Choć nie uda ci się w miesiąc zmienić nieśmiałka w duszę towarzystwa, to jednak drobnymi kroczkami warto go troszkę ośmielić. Podkreślaj dobre cechy dziecka Zamiast na siłę dziecko zmieniać , poszukaj w nim pozytywnych cech. Często osoby nieśmiałe są wrażliwe, mają bogatą wyobraźnię, potrafią współczuć innym. To ważne zalety! Podkreślaj je jak najczęściej, koniecznie w taki sposób, by dziecko słyszało, jak dobrze o nim mówisz. Wzmocnisz jego poczucie wartości . Nie porównuj dziecka z innymi Przy dziecku nie mów, że jest nieśmiały . Bo pomyśli, że jest gorszy. Nie porównuj dziecka z kolegami, mówiąc np. „Staś zawsze jest taki odważny, gra w piłkę z przyjaciółmi, sam zaczepia inne dzieci, a ty ciągle się za mną chowasz”. W ten sposób tylko zestresujesz dziecko . Nie stanie się przez to odważniejszy, a może się poczuć jeszcze mniej pewnie. Pokaż, jak sobie radzić Dziecko nie mówi „dzień dobry” nawet najbliższej sąsiadce, tylko chowa się za tobą? Nie krzycz na niego i nie groź, że jak następnym razem się nie przywita, to nie wyjdziesz z nim na dwór. W zamian zaproponuj mu, że gdy znów spotkacie sąsiadkę, przywitacie ją razem. Jeśli to się uda, super! Pochwal dziecko . Zadawaj nieśmiałemu dziecku proste pytania Na spotkaniach rodzinnych twoje nieśmiałe dziecko do nikogo się nie odzywa? Wszyscy mówią: „Jaka grzeczna dziewczynka, dobrze wychowana...”. A ty wiesz, że córeczka marzy, by wszyscy już wreszcie wyszli. Bywa też inaczej: dziecko wszelkimi sposobami chce zwrócić na siebie uwagę , bałagani, ciągnie cię do pokoju, bo nie ma odwagi odezwać się przy stole. Posadź dziecko obok siebie. Nie każ popisywać się piosenkami. Zamiast tego zadawaj mu pytania,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak