dziecko bije innych, agresja dziecięca
Fotolia
Wychowanie

5 zabaw, by dziecko przestało bić innych

Pamiętaj, że żadne dziecko nie nadużywa swojej siły bez konkretnego powodu i nigdy nie robi tego złośliwie, bo chce zrobić komuś krzywdę. To nie leży w dziecięcej naturze. Dlatego najpierw sprawdź, skąd się biorą ataki złości czy agresji i w jakich momentach pojawiają się najczęściej, a potem baw się w jedną z zaproponowanych przez psychologa, Beatę Chrzanowską, zabaw.

Dziecko bije innych, bo nie zna swojej siły

Czasem dziecko może mieć problemy z oceną swoich możliwości: to, co dla kolegów wydaje się uderzeniem w plecy, dla niego jest koleżeńskim klepnięciem. Jeśli tak jest, baw się z nim w te zabawy:

  • Ugniatanie plasteliny. Podajesz dziecku sporą bryłę plasteliny i prosisz, by w nią mocno uderzyło. Stopniowo każesz mu zmniejszać siłę uderzeń. Zabawę powtarzasz często i dodajesz swój słowny komentarz, np.: „Zobacz, teraz klepnąłeś delikatnie".
  • Walka na niby. Rodzice czasem mają tendencję do pozwalania dzieciom na wygrywanie wszelkich zabaw. Tymczasem mały siłacz powinien poznać także smak przegranej. Dlatego podczas siłowania się, tata czasem musi wygrywać. Dziecko uczy się w ten sposób, że jego możliwości są ograniczone, ale nie oznacza to niczego złego i nie trzeba ciągle udowadniać, że "siła jest po mojej stronie".

Zobacz też: Zabawy edukacyjne dla dzieci

 

Dziecko bije innych, bo nie ma wzorców zachowań

Spójrz, na otoczenie swojego dziecka. Może się okazać, że wielu jego kolegów z piaskownicy swoje prawa egzekwuje siłą. A może w rodzinie ktoś często w żartach poklepuje czy podszczypuje innych? Dziecko z tych wszystkich zachowań czasem bierze przykład. Sprawdź, jak to zmienić:

 

  • Gładzenie po policzku. Jak najczęściej pokazuj dziecku, jak w inny sposób okazywać uczucia. Możesz np. urządzać małe „seanse pieszczot". Wtedy głaszczesz dziecko po główce, drapiesz po pleckach czy stópkach, a ono odpłaca ci tym samym.

Sprawdź również, co robić, gdy dziecko przynosi zły przykład z przedszkola

 

Dziecko bije innych, bo nie może się powstrzymać

Czasem dziecko wie, że nie powinno się zachowywać agresywnie, ale mimo tego nie potrafi się powstrzymać, bo ma tyle niespożytkowanej energii. Wtedy pomogą zabawy:

 

  • Dobra wymiana. Grasz z dzieckiem w piłkę. Gdy łapie ją dziecko, za każdym razem głośno to komentujesz, mówiąc: „Brawo, złapałeś piłeczkę". Gdy piłka jest u ciebie, stwierdzasz: „A teraz ja mam piłkę". Dziecko uczy się w ten sposób czekać na swoją kolei i uzyskuje świadomość, że takie oczekiwanie jest naturalne i się opłaca.
  • Budujemy i burzymy. Robisz babę z piasku czy budujesz wieżę z klocków, a burzy ją twoje dziecko. Potem zamieniacie się rolami. Zabawa pozwala zrozumieć dziecku, że nie zawsze można być w centrum uwagi, że czasem gramy mniej ważną rolę i nie ma w tym nic złego.

Zobacz, jak u dziecka trenować sztukę koncentracji

 

Gdy dziecko bije innych, tego nigdy nie mów!

Ale jesteś silny. Tym zdaniem jeszcze bardziej podkreślasz, jak ważna jest w życiu siła.
Bez przerwy kogoś bijesz. Zwracasz uwagę na negatywne zachowania, a przecież chcesz wydobyć te pozytywne. Dlatego zamiast krytycznych uwag, wygłaszaj jak najwięcej pochwał, np. "Cieszę się, że tak cicho zamknąłeś drzwi\". Pamiętaj, że dzieci często wchodzą w role, jakie przypisują im dorośli!

Przeczytaj inne słowa, które ranią – 6 zakazanych zdań

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dzieci, przedszkolaki, dziewczynka, chłopiec
Wychowanie
Wpływ kolegów na dziecko
Co robić, gdy kolega dziecka ma na nie zły wpływ lub zachowuje się w sposób, którego nie akceptujemy? Czy można próbować zmienić cudze dziecko? A może zostawić sprawy takimi, jakie są?

Dzięki rówieśnikom mały człowiek uczy się życia: dzielenia się, stawiania na swoim, sztuki kompromisu i tysiąca innych bardzo ważnych rzeczy. Ma z kim robić kawały dorosłym, zaśmiewać się do łez, kłócić, bawić w dom albo wyścigi. Pierwsze przyjaźnie , choć nietrwałe, są cenne, bywa jednak, że przyprawiają rodziców o ból głowy. Jak postępować w trudnych sytuacjach? Kolega dziecka czuje się zbyt swobodnie Przyjaciel Kamila, Maciek, jest sympatycznym i wesołym chłopcem, jednak czuje się w naszym domu stanowczo zbyt swobodnie. Często zagląda do lodówki, szuflad i szafy, jest wścibski („Dlaczego tata Kamila tu nie mieszka?”), a ostatnio nawet porysował ścianę w pokoju syna. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Olga Nie pozwól, by Maciek wchodził ci na głowę, nawet jeśli robi to z wdziękiem. Spokojnie, ale stanowczo powiedz mu, że nie lubisz, gdy zagląda do szaf, i że w waszym domu nie rysuje się po ścianach. Pamiętaj, by skupić się na konkretnych zachowaniach i własnych odczuciach, a nie ocenianiu dziecka (zamiast: „Jesteś niegrzeczny”, powiedz: „Nie zgadzam się na rysowanie po ścianie, nie podoba mi się to”). Zobacz też : Dziecko i rówieśnicy Koleżanka dziecka kradnie pieniądze Koleżanka mojej córki ostatnio wzięła sobie pieniądze z jej skarbonki! Weszłam do pokoju akurat w momencie, gdy wrzucała monety do kieszeni. Zapytałam więc: „Co robisz?”. A ona udawała, że nie wie, o co chodzi. Jak powinnam postąpić? Ania Pamiętaj, że każdy ma prawo do błędów , zwłaszcza dziecko, które dopiero uczy się reguł rządzących w społeczeństwie . Nie udawaj, że nic się nie stało, powiedz na przykład, że nie bierze się niczego, co należy do innych, bez pytania, ale pozwól dziewczynce wyjść z tej sytuacji z twarzą (nie każ jej wywracać kieszeni na lewą stronę, nie wymuszaj przyznania się do winy,...

maluch, piłka, dziecko
Zdrowie
Z dzieckiem na terapię - zaburzenia psychoruchowe
Nadpobudliwość u dziecka wcale nie musi oznaczać, że jest niegrzeczne. Zespół nadpobudliwości ruchowej da się skorygować odpowiednią terapią. Wtedy samemu dziecku będzie w życiu łatwiej. Przeczytaj, jakie zachowania dziecka powinny zaniepokoić rodzica i jak wtedy pomóc.

Gdyby moja przyjaciółka urodziła się kilka lat temu, zapewne nigdy nie zadzwoniłaby do mnie, radośnie dzieląc się swoim nowym odkryciem: „Mam zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Szkoda, że nie wiedziałam o tym, gdy byłam dzieckiem. Zaoszczędziłabym sobie problemów”. Od tego czasu jest zachwycona, że jej „kłopoty z rzeczywistością” wreszcie mają wytłumaczenie. Teraz wie, że jej roztrzepanie, wieczne szukanie kluczy, rachunków, pieniędzy, robienie bałaganu, a nawet poczucie winy lub przekonanie, że nic jej się od życia nie należy, związane jest z ADHD . Ta wiedza o sobie pozwala jej znaleźć sposoby na różne „przywary” wynikające z ADHD. Przykład? „Zawsze miałam problemy z nauką języków obcych . Myślałam, że jestem beztalenciem, a wystarczyło znaleźć metodę zgodną z moimi potrzebami”. Gdyby moja przyjaciółka urodziła się kilka lat temu, na pewno byłaby już po spotkaniu z psychologiem dziecięcym, a jej rodzice wiedzieliby, jak pomóc córce. Nadmiar bodźców szkodzi dziecku Jakie są przedszkolaki (i nie tylko)? Na pewno żywiołowe, tryskające energią, choć także zdarzają się maluchy pełne rezerwy, spokojniejsze. Są i takie, które w ferworze zabawy niechcący popchną kolegę albo same stłuką sobie kolano. Norma? Jak najbardziej. Jednak niektóre maluchy nie działają w jej granicach. Wyrabiają 200 procent! Jeśli energia, to tylko taka, która rozsadza i nie pozwala usiedzieć na miejscu, nawet kiedy dorosły o to poprosi. Rezerwa? Wręcz chorobliwa, bo podszyta bojaźnią, nieśmiałością. Agresja? Trudna do opanowania. Mocne uściski, popchnięcia – niby nic, ale dlaczego ten drugi maluch zanosi się płaczem? I jeszcze dzieciaki, które nie kontrolują swoich ruchów, potykają się o własne nogi, strącają przedmioty, po które sięgną… Takie zachowanie powinno zaniepokoić. Ten nadmiar może oznaczać,...

złe zachowanie w przedszkolu
Fotolia
Wychowanie
Kłopoty z zachowaniem w przedszkolu
Jedno dziecko bije kolegów, drugie do nikogo nie odzywa się, a jeszcze inne nie może usiedzieć na miejscu. Przedszkole jest jak lustro: odbija wszystkie dziecięce cechy, kłopoty i obawy. Twoim zadaniem jest pomóc dziecku jak najszybciej uporać się z nimi.

Jeśli przedszkolanka sygnalizuje ci, że twój kilkulatek ma problem w nawiązaniu kontaktu z kolegami albo w ogóle nie słucha jej poleceń, nie wpadaj od razu w panikę. Dzieci – tak jak dorośli – mają czasem problemy. Pamiętaj też, że zawsze powinnaś być adwokatem swojego dziecka. Pani zwraca ci uwagę, że jest nieposłuszne , za dużo płacze czy brzydko mówi ? Traktuj problem z powagą, postaraj się go rozwiązać, ale nigdy nie potępiaj dziecka. Ono także przeżywa stres związany z kłopotami. Jeśli nie ty, to kto inny będzie jego obrońcą i wsparciem? Dlatego przyjrzyj się problemowi dziecka i znajdź rozwiązanie. Dziecko bije innych w przedszkolu Każdemu dziecku zdarza się czasem uderzyć w kłótni kolegę czy siłą wydrzeć zabawkę. Bywają jednak takie kilkulatki, które nadużywają swojej siły i z tego powodu stają się dla innych niebezpieczne. Prawdopodobne przyczyny: Agresja dziecka może być wynikiem braku innych wzorców rozwiązywania problemów. Jeśli dwulatek widzi, jak w piaskownicy opiekunka pozwala na wyrywanie komuś łopatki, to zaczyna sądzić, że użycie siły po prostu się opłaca. Czasem taki brak pozytywnych zachowań dodatkowo jest wzmocniony werbalnym komunikatem. Kilkulatek wówczas słyszy, jak dorośli na widok agresywnego dziecka stwierdzają: „Bardzo dobrze, przecież musi sobie radzić w życiu!". Bywa jednak też tak, że bijące kogoś dziecko za wszelką cenę po prostu próbuje zwrócić na siebie uwagę dorosłych („Mama tak długo rozmawia z ciocią. Jak klepnę Karolinkę, to na pewno szybko skończy."). Możliwe rozwiązania: Pokazuj dziecku, jak ma rozwiązywać konflikty. Tłumacz też, jak czuje się osoba skrzywdzona. Powiedz, że uderzenie boli, jest także przykre i smutne. Jeśli dziecko traktuje bicie jako sposób kontaktu, pokaż jak może go nawiązać inaczej, np. głaszcząc po policzku czy podając rękę. Uświadom...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak